Były poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka przechodzi do Konfederacji. "To jedyna taka partia"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Stanisław Tyszka przechodzi do Konfederacji.
Stanisław Tyszka przechodzi do Konfederacji. Fot. Adam Jankowski/ Polska Press
Konfederacja zyskała nowego członka. Szeregi tej partii zasilił we wtorek były już poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka. Polityk zastrzegł, że nie dołącza do koła tej formacji w Sejmie. Zachęcał też swoich kolegów z Kukiz 15, żeby zrobili to samo. Dodał, że Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem w tej kadencji, które zachowywało się w kluczowych momentach przyzwoicie.

8 listopada Tyszka poinformował, że po siedmiu latach odchodzi z Kukiz’15. – Niestety moje drogi z Pawłem Kukizem się rozeszły; chciałem i nadal chcę tworzyć alternatywę dla PiS i PO – oświadczył i zapowiedział, że zostanie posłem niezrzeszonym. Jednocześnie w rozmowie z PAP przyznał wówczas, że na temat swojej przyszłości w parlamencie prowadzi rozmowy z różnymi środowiskami.

Stanisław Tyszka odchodzi z Kukiz'15. Zasilił szeregi Konfederacji

We wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie oświadczył, że przyłącza się do partii Konfederacja, ale nie do koła tego ugrupowania w Sejmie.

– Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem w obecnej kadencji, które zachowywało się w kluczowych momentach po prostu przyzwoicie; zarówno w momentach polityki pro-inflacyjnej, zarówno, kiedy władza w sposób drastyczny ograniczała prawa obywatelskie w obliczu pandemii, jak i w okresie kryzysu uchodźczego. Bardzo się cieszę, że będę mógł współpracować z posłami, z którymi bardzo wiele mnie łączy na tym poziomie ideowym – mówił Tyszka.

Tyszka: Moi koledzy z Kukiz'15 zaczęli głosować z partią władzy

– Chciałbym zachęcić wszystkich sympatyków, aktywistów, działaczy ruchu obywatelskiego z Kukiz 15, który współtworzyłem od 2015 roku, żeby razem ze mną poszli tą drogą, żeby wsparli Sławomira Mentzena i partię, którą będę od dzisiaj współtworzył – Konfederację – zaapelował Tyszka.

Argumentował, że „to są obecnie w Polsce jedyne siły, które walczą o naprawę naszego państwa i o to, żeby Polacy mieli większą kontrolę nad własnymi pieniędzmi i żeby sami mogli je wydawać, a nie, żeby wydawali je za nich urzędnicy.

– Moi koledzy z Kukiz'15 zaczęli głosować z partią władzy. Prowadziłem różne rozmowy polityczne w tym czasie. Rozmawiałem z Platformą Obywatelską, Polską 2050, namawiałem też wielu polityków z Kukiz 15, aby stworzyć własne ugrupowanie. Przyznaję, że rozważałem odejście z polityki po tej kadencji i powrót do pracy naukowej, aż poznałem pana prezesa Sławomira Mentzena i okazało się, że po długich rozmowach dobrze będzie dla polskiego ruchu wolnościowego jak połączymy siły – wyjaśniał poseł Tyszka.

Tyszka chwali Mentzena. "Jedyny taki lider w Polsce"

Poseł dodał, że jego zdaniem Sławomir Mentzen jest jedynym liderem partii w Polsce, który jest doktorem nauk ekonomicznych i jednocześnie przedsiębiorcą, który odnosi bardzo duże sukcesy i jest najmłodszym prezesem partii mającej swoje przedstawicielstwo w parlamencie. Mentzen to od 2022 r. prezes partii KORWiN, od 2019 członek rady liderów współtworzonej przez nią federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Jak mówił Tyszka, Mentzen jednocześnie jest człowiekiem, który jest "najprawdopodobniej najbardziej popularnym politykiem w internecie i mediach społecznościowych, a wynika to z tego, że od lat tłumaczy w sposób przystępny trudne skomplikowane zagadnienia podatkowe i finansowe i podaje recepty, w jaki sposób wyciągnąć Polskę z dziejowo trudnego momentu, w które nas wprowadziła obecna partia władzy, a mianowicie gigantycznej i narastającej inflacji".

Do tej pory koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia liczyło czterech posłów. Po odejściu Tyszki w kole zasiada trzech posłów: przewodniczący Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk.

Tyszka w kadencji 2015-2019 był wicemarszałkiem Sejmu. W 2019 roku do parlamentu dostał się z list PSL, z którym formacja Pawła Kukiza zawarła przedwyborcze porozumienie. Do czasu zakończenia współpracy z ludowcami był szefem sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl