Była rosyjska dziennikarka, nie będzie mogła wystartować w wyborach prezydenckich. Czy Putin wyklucza swoich kontrkandydatów?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Jak donosi Reuters, była rosyjska dziennikarka Jekaterina Duncowa, została zdyskwalifikowana ze startu w wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej. Centralna Komisja Wyborcza w Moskwie doszukała się u 40-latki błędów we wniosku o rejestrację. Czyżby to świadome działanie Putina?
Rywalka Putina została zdyskwalifikowana w wyborach prezydenckich. Czy faktycznie popełniła błędy na wniosku?
Rywalka Putina została zdyskwalifikowana w wyborach prezydenckich. Czy faktycznie popełniła błędy na wniosku? YT/Oneindia News

Dlaczego zdyskwalifikowano rywalkę Putina?

W mediach pojawiło się wideo z posiedzenia Centralnej Komisji Wyborczej w Moskwie. Wszyscy członkowie tej komisji, jednomyślnie odrzucili wniosek Duncowej i nie pozwolili jej na rejestrację jako kandydatki w marcowych wyborach prezydenckich. Duncowa szła do wyborów z takimi postulatami jak: zakończenie wojny na Ukrainie oraz natychmiastowe uwolnienie więźniów politycznych. Jej dyskwalifikacja mogła zostać zaplanowana przez samego Putina. Wszystko z powodów jej postulatów. Sondaże Kremla wskazują, że Władimir Putin cieszy się 80 proc. poparciem ze strony Rosjan.

Wniosek Duncowej został odrzucony z powodu wielu błędów. Na wniosku miało brakować obowiązkowych podpisów. Przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Ella Pamfilova przesłała Duncowej „słowa pocieszenia”. Brzmią one tak:

Jesteś młodą kobietą, masz wszystko przed sobą. Każdy minus zawsze można zamienić w plus. Każde doświadczenie pozostaje doświadczeniem – powiedziała Pamfilova.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Według samej Duncowej brak podpisów mógł wynikać z pośpiesznej pracy. Problemem miał być też fakt, że trudno było jej znaleźć prawnika, który by potwierdził poprawność dokumentów. Wyznała, że dziesiątki prawników jej odmówiło.

Wybory w Rosji. Kto będzie walczył z Putinem o władze?

Wybory w Rosji odbędą się 17 marca 2024 roku. Będą to też pierwsze wybory, podczas których głos na Putina będą mogli oddać mieszkańcy okupowanych ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, Zaporoża oraz obwodu chersońskiego. Rosja zaanektowała te obwody w czasie konfliktu zbrojnego z Ukrainą. Po zdyskwalifikowaniu Duncowej Putin może mieć czworo kontrkandydatów. Chęć startu w wyborach nadal wyrażają: prawnik Siergiej Lipatow, były poseł Borys Nadieżdin, polityk Anatolij Rabinowicz oraz były wojskowy Igor Striełkow. Społeczność międzynarodowa zdążyła już potępić wybory w tych zaanektowanych obwodach. Są one bowiem częścią Ukrainy, a nie Rosji. Co ciekawe, Władimir Putin podpisał w 2021 roku specjalną ustawę, która umożliwia 71-latkowi rządzić przez dwie następne sześcioletnie kadencje, czyli do roku 2036. Putin będzie miał wówczas 84 lata i będzie rządzić Rosją 33 lata.

Źródło: Reuters

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl