Buzek, jakiego jeszcze nie znacie

  Buzek, jakiego jeszcze nie znacie

  Jadwiga Jenczelewska

  Polska

  Polska

  Co lubi jeść, czym jest dla niego rodzina i skąd wziął się w polityce. I co w jego domu robił portret Marcina Lutra. Sylwetkę Jerzego Buzka, człowieka, który wkrótce może objąć fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i najpopularniejszego polityka w Polsce, na podstawie opowieści rodziny sporządziła Jadwiga Jenczelewska
  Różeczki to ciasteczka w kształcie rogalików z płatków owsianych. Przysmak kuchni cieszyńskiej. Jurek je wprost uwielbia - mówi Helena Macha, siostra Jerzego Buzka. Gdy brat przyjeżdża do ich katowickiego domu, różeczki muszą być! Także zupa. Może być pomidorowa, choć lepiej rosół z lanym ciastem.

  - Wpada tu, gdy jest przejazdem na Śląsku. Czasem tylko nocuje. Późno przychodzi, wcześnie wychodzi, szybko znika i ciągle gdzieś gna. Jest jak wiatr - mówi pani Helena. Dla profesora nauk technicznych, byłego polskiego premiera i powtórnie posła do Parlamentu Europejskiego: siostra Niusia.

  Kim jest ten szpakowaty, dystyngowany pan, który kilka dni temu zgarnął największą liczbę głosów polskich wyborców?

  Kiedy w 1997 r. Marian Krzaklewski, ówczesny przewodniczący NSZZ "Solidarność", wymyślił Jerzego Buzka na urząd premiera, wszyscy pytali: "Co to za Buzek". - A przecież mój syn nie wziął się znikąd - powtarzała Bronisława, matka Jerzego. Zmarła w 2003 r. Pochowano ją obok męża, Pawła Buzka, na cmentarzu ewangelickim w Chorzowie. Paweł Buzek zmarł bardzo wcześnie: w 1953 r. Zostawił żonę z dwójką dzieci - Jurek miał 13 lat, Niusia - 16.

  Tym, co ukształtowało charakter i osobowość Jerzego Buzka, są: pochodzenie ewangelickie i przedwczesna śmierć ojca. A także działalność opozycyjna i organizowanie solidarnościowych struktur na Śląsku i w Zagłębiu, choroba córki i... objęcie urzędu premiera RP.

  Buzkowie to stara ewangelicka rodzina ze Śląska Cieszyńskiego. Wywodzą się z miejscowości Końska koło Trzyńca na Zaolziu. Mają udokumentowane pochodzenie aż do XVII w. Tej wierze są wierni do dziś, choć w rodzinie przybywa katolików. - Rozjechaliśmy się po świecie i coraz trudniej o ewangelickiego partnera. Żona brata, Ludgarda, jest katoliczką, córka Agata - po mamie - także.

  Wiara dla Buzków jest bardzo ważna - tłumaczy Helena Macha. W ich zaolziańskim domu zawsze był portret Marcina Lutra. Na honorowym miejscu stała postylla - zbiór kazań. Jeden z przodków, Andrzej Buzek, był ewangelickim pastorem. Wszyscy Buzkowie otrzymywali staranne wykształcenie, choć w większości zajmowali się rolnictwem.

  Niewprawny biograf łatwo może się pogubić między Jerzymi, Józefami, Andrzejami i Pawłami Buzkami, bo te imiona nadawano chłopcom z familii nader często. Widać to wyraźnie na starannie wyrysowanym drzewie genealogicznym rodziny. Poza rolnikami mnóstwo tu lekarzy, inżynierów, prawników.

  Jerzy cztery pokolenia wstecz był co prawda rolnikiem, ale znał cztery języki obce i skończył szkołę rolniczą. Został przypisany do ziemi, bo ktoś musiał objąć ojcowiznę, więc przerwał nauki. Senator Józef Buzek był synem rolnika Jerzego Buzka, czyli pradziadka dzisiejszego eurodeputowanego. Był profesorem, żył w latach 1873-1936. Wymyślił i stworzył w naszym kraju Główny Urząd Statystyczny, a także został jego pierwszym prezesem.

  Za Józefa Buzka odbył się w Polsce pierwszy Narodowy Spis Powszechny. GUS to jedyny polski urząd, który ma nazwę, zakres działania i statut niezmieniony do dziś. Ten sam Buzek był pierwszym przedstawicielem Polski w Międzynarodowej Organizacji Statystycznej.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeszlosc J.Buzka

  marcopolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 72

  A,co z TW"KAROL"?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DOCENT CZY KAROL

  HENRYK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ćśśśśśś! O TYM NIE WOLNO MÓWIĆ....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo