Burza po samobójstwie 14-letniego Dominika z Bieżunia....

  Burza po samobójstwie 14-letniego Dominika z Bieżunia. Prokuratura bada sprawę [VIDEO]

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Większość wydarzeń, które doprowadziły do tej tragedii miało miejsce w budynku gimnazjum w mazowieckim Bieżuniu

  Większość wydarzeń, które doprowadziły do tej tragedii miało miejsce w budynku gimnazjum w mazowieckim Bieżuniu ©Fot. UWAGA! TVN/x-news

  Samobójstwo 14-letniego Dominika, szykanowanego gimnazjalisty z Bieżunia, jest pretekstem, by zadać pytania o to, co dzieje się wewnątrz polskich szkół. Za dramaty młodych ludzi winione są zarówno władze gimnazjów, jak i państwo, które niedostatecznie walczy z nietolerancją - uważa ekspert.
  Większość wydarzeń, które doprowadziły do tej tragedii miało miejsce w budynku gimnazjum w mazowieckim Bieżuniu

  Większość wydarzeń, które doprowadziły do tej tragedii miało miejsce w budynku gimnazjum w mazowieckim Bieżuniu ©Fot. UWAGA! TVN/x-news

  Sprawa samobójstwa 14-letniego Dominika z gimnazjum w Bieżuniu budzi wielkie emocje. Chłopiec powiesił się, gdyż nie wytrzymał szykan ze strony rówieśników, którzy nazywali go "pedziem", dręczyli psychicznie i fizycznie. "Jestem zerem" - napisał w liście do matki zanim w czerwcu powiesił się na sznurówkach.

  14-letni Dominik popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym napisał: "jestem zerem"

  Źródło: UWAGA! TVN/x-news


  W internecie lawinowo rośnie liczba komentarzy pod informacjami dotyczącymi śmierci dziecka. Nie brakuje niestety wpisów pełnych nienawiści, wyrażających zadowolenie z tej tragedii. Przeważają jednak wyrazy szoku i współczucia dla rodziny oraz pytania, kto jest winny tragedii. Robert Biedroń, prezydent Słupska, a wcześniej działacz na rzecz praw gejów powiedział, że sam w szkole miał myśli samobójcze ze względu na szykany rówieśników.

  – Chłopiec w liście pozostawionym matce przepraszał za to, co zrobił. Wypisał też nazwiska kolegów, grupując ich „koledzy, przyjaciele, wrogowie” – mówiła Iwona Śmigielska–Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Płocku, prowadzącej postępowanie w sprawie samobójstwa Dominika.

  Większość wydarzeń, które doprowadziły do tej tragedii miało miejsce w budynku gimnazjum w mazowieckim Bieżuniu, do którego uczęszczał Dominik. Chłopiec budził niechęć rówieśników odmiennym stylem ubierania się i dbałością o fryzurę. 14-latek w ostatnim czasie był szarpany, nawet obrzucany kamieniami. Z informacji prokuratury wynika, że o tych incydentach mówił nauczycielom.

  Z przeprowadzonej przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty kontroli w gimnazjum w Bieżuniu wynika, że szkoła nie zapewnia bezpiecznych i przyjaznych warunki do nauki, czyli nie spełnia swojej podstawowej funkcji. W rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press mławski prokurator rejonowy Marcin Bagiński poinformował, że sprawozdanie z kontroli jest włączone do toczącego się postępowania. Prokuratura sprawdza, czy ktoś nakłonił lub pomógł Dominikowi w śmierci samobójczej, a także czy była ona efektem znęcania się. – Sprawdzamy też czy postępowanie nauczycieli było zgodne z wszelkimi normami – powiedział Marcin Bagiński. – Nikomu nie postawiono zarzutów, przesłuchujemy świadków, przede wszystkim uczniów i pracowników szkoły. Badamy też telefon i komputer chłopca, a także jego aktywność w internecie – relacjonuje szef mławskiej prokuratury rejonowej.

  Śmierć 14-latka spotkała się z licznymi reakcjami – w czwartek w południe przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii z gromadzili się oni przed gmachem MEN, gdzie zapalili znicze dla Dominika. Zarzucili też szefowej resortu brak zainteresowania problemem homofobii w szkołach i wezwali do podjęcia działań systemowych, które pomogą uczniom radzić sobie z dyskryminacją i przemocą. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zadeklarowała, że potępia homofobię i wszelkie przejawy dyskryminacji w szkołach, a rozwiązania systemowe są, tylko się z nich niewłaściwie korzysta.

  SAMOBÓJSTWO DOMINIKA Z BIEŻUNIA | KAMPANIA PRZECIWKO HOMOFOBII OSKARŻA MEN [OŚWIADCZENIE]


  Listę odpowiedzialnych za tego typu wydarzenia poszerza prezydent Słupska Robert Biedroń. – Takie tragedie będą się pojawiały, kiedy szkoła, państwo, prawo i organy ścigania udają, że nie widzą problemu. Uprzedzam, takich Dominików w Polsce jest bardzo wielu. Ja sam chciałem popełnić samobójstwo i wiem, czym może być prześladowanie w szkole – mówił w wywiadzie dla Radia ZET.

  O przypadkach przemocy w szkole najczęściej słyszy się w kontekście gimnazjów. Wiele środowisk i polityków, w tym m. in. prezydent-elekt Andrzej Duda, nawołuje wręcz do likwidacji tych szkół. Badania nad gimnazjami w ramach programu "Bliżej" koordynuje dr Małgorzata Wójcik z katowickiej filii Uniwersytetu SWPS (dawna Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej - red.) w Warszawie. – Zajęliśmy się problemem gimnazjów, bo pojawiające się, najczęściej negatywne opinie, nie są poparte stosownymi badaniami. Jest to okres w życiu ucznia, w którym akceptacja otoczenia jest szczególnie potrzebna – zaznacza Wójcik.

  Psycholog zdecydowanie wstrzymuje się przed wspólną diagnozą dotyczącą sytuacji w gimnazjach: – Gimnazja niesamowicie się od siebie różnią. Kontrole kuratorium przeprowadzone w placówce w Bieżuniu wykazały, że uczniowie nie czuli się dobrze w szkole, a w większości jest inaczej. Z naszych badań, przeprowadzonych w śląskich gimnazjach, wynika, że nie jest aż tak trudno pomóc młodym ludziom w kontaktach z rówieśnikami. Konieczne jest jednak wprowadzenie jednolitego systemu współpracy na linii nauczyciele-dyrektor-uczniowie-rodzice – przekonuje dr Małgorzata Wójcik.

  ZOBACZ TEŻ: ZAGADKOWA ŚMIERĆ NASTOLATEK. NATALIA Z KROSNA I KASIA Z RASZOWEJ UMÓWIŁY SIĘ NA SAMOBÓJSTWO? [VIDEO]


  Zdaniem naukowiec z Uniwersytetu SWPS likwidacja gimnazjów mogłaby nie przynieść oczekiwanych skutków: – Tyle zjawisk społecznych zaszło od czasu, kiedy powstały gimnazja, młodzież jest tak odmienna od tej kilkanaście lat temu, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak oni funkcjonowaliby w starym systemie. Może gorzej? Starajmy się sprawić, by gimnazja działały lepiej, wprowadzajmy programy pomagające wychowawcom i uczniom wspólnie pracować nad tym, by nie dochodziło do prześladowań i piętnowania jednostek – kończy dr Małgorzata Wójcik.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprawiedliwi pl

  fakt prawdy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ta pania szymanska powinni wsadzic do kicia na conajmniej 12lat badz ja zlinczowac

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Sara Gold (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wogule się mu nie dziwie że oskarżył swoją klasę przed sądem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prześladowanie

  Vessex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Sam miałem problemy w szkole z powodu odmiennych zainterowań oraz mojej nadwagi.Niestety chłopak tego nie przeżył.
  Na ostatnim poście mój ,,śmieszny" brat postanowił napisać pod innym postem...rozwiń całość

  Sam miałem problemy w szkole z powodu odmiennych zainterowań oraz mojej nadwagi.Niestety chłopak tego nie przeżył.
  Na ostatnim poście mój ,,śmieszny" brat postanowił napisać pod innym postem Polskatimes.pl na temat Dominika ś.p z tego samego nicku o treści :"Dobrze że zdechł."Dostał ode mnie reprymendę.Sam jestem wyczulony na przemoc w szkole w stopniu ogromnym, gdyż sam to przeżywałem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  działamy

  dgf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Nauczycielka chemii której bał się Dominik to również wicedyrektorka gimnazjum w Bieżuniu. Ze strony gimnazjum: Wicedyrektor ds. dydaktycznych: Bożena Szymańska (chemia). Drodzy internauci, wszyscy...rozwiń całość

  Nauczycielka chemii której bał się Dominik to również wicedyrektorka gimnazjum w Bieżuniu. Ze strony gimnazjum: Wicedyrektor ds. dydaktycznych: Bożena Szymańska (chemia). Drodzy internauci, wszyscy których poruszyła śmierć Dominika, rodzice którzy boicie się o swoje dzieci. Nie zapomnijmy tego temu śmieciowi, bo nie da sie nazwać człowiekiem kogoś, kto celowo gnębi i poniża bezbronne dziecko. Dziecko, które i tak juz było gnębione i zaszczute. To coś, co śmie nazywać się pedagogiem musi ponieść konsekwencje. Musi zostać osądzona i może też zwolniona i skazana. Powinna chronić dzieci a nie pastwić sie nad nimi. Hamować pozostałych uczniów a nie dawać im przyzwolenie na gnębienie kolegi. Powinna zostać usunięta ze szkoły i napiętnowana. Piszmy emaile do szkoły, do kuratorium, na policję, do mediów, gdzie tylko sie da. To nie może ujść sprawcom na sucho. Oto parę adresów na które można pisać w tej sprawie z zapytaniami co nasi urzędnicy robią aby ukarać winnych i nie dopuścić więcej do takiej sytuacji. Winni powinni być ukarani bo cała Polska interesuje się tą sprawą i ukaranie winnych będzie sygnałem że takie zachowania nie będą uchodzić na sucho. Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański: andrzej.szymanski@biezun.pl, Urząd Miasta i Gminy Bieżuń: umig@biezun.pl, Gimnazjum im. Stefana Gołębiowskiego w Bieżuniu: gimbiez@poczta.fm, Kuratorium Oświaty w Warszawie: kuratorium@kuratorium.waw.pl, Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie: delegatura.ciechanow@kuratorium.waw.pl, Mazowiecki Kurator Oświaty: Dorota.Sokolowska@kuratorium.waw.pl, Mazowiecki Wicekurator Oświaty: Katarzyna.Goralska@kuratorium.waw.pl, Rzecznik Praw Dziecka: rpd@brpd.gov.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości: kontakt@ms.gov.pl, skargi@ms.gov.pl, KOMENDA POWIATOWA POLICJI W ŻUROMINIE: bip.kppzuromin@mazowiecka.policja.gov.pl, Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu: skargi.kwp@ra.policja.gov.pl, Kuratorium Oświaty Delegatura w Ciechanowie Dyrektor: Agata.Pawlowska@kuratorium.waw.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaka jest prawda?

  chcę pozostać anonimowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  3 lata uczęszczałam do Bieżuńskiej szkoły, więc rozumiem tego chłopca. Wiem jak to jest codziennie budzić się ze strachu, że pani o coś spyta, ja nie będę znała odpowiedzi z kolejny raz poniży mnie...rozwiń całość

  3 lata uczęszczałam do Bieżuńskiej szkoły, więc rozumiem tego chłopca. Wiem jak to jest codziennie budzić się ze strachu, że pani o coś spyta, ja nie będę znała odpowiedzi z kolejny raz poniży mnie przy całej klasie. Niektórzy nauczyciele w tej szkole nigdy nie zrozumieją, że wymaganie od ucznia, a poniżanie go, to ogromna różnica.
  to wcale nie jest wina towarzystwa, mimo wszystko panuje tam miła atmosfera, nie ma podziałów, nikt nie jest gorszy. To właśnie nauczyciele nas dzielą, to oni stosują kategorie, od nich uczniowie się tego uczą. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmierć Dominika

  joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ja to przechodziłam co ta pani ja chodziłam do szkoły razem z dzieckiem bylam na kazdej przerwie po d klasą odsuwałam dziecko od tych diabłów kosztowało mnie to wiele ale wygrałam moje dziecko...rozwiń całość

  Ja to przechodziłam co ta pani ja chodziłam do szkoły razem z dzieckiem bylam na kazdej przerwie po d klasą odsuwałam dziecko od tych diabłów kosztowało mnie to wiele ale wygrałam moje dziecko jest magistrem a ci diabły do więzienia handlowali narkotykami sami zarzywali a rodzice na wywiadówce broniły jak lwice że ich diaeł jest super ale pżekonaly się było za pużnozwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oskarżenie

  Miśka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wszystko wskazuje na to,że Dominik nie poradził sobie z nękaniem przez kolegów. W tej szkole z wyników ewaluacji wynika, że bardzo źle wypada bezpieczeństwo. Moim zdaniem, niech pani minister...rozwiń całość

  Wszystko wskazuje na to,że Dominik nie poradził sobie z nękaniem przez kolegów. W tej szkole z wyników ewaluacji wynika, że bardzo źle wypada bezpieczeństwo. Moim zdaniem, niech pani minister zastanowi się dlaczego tak dużo agresji, przemocy, wymuszeń? Niech da odpowiednie narzędzia do rąk nauczycieli, więcej zdecydowania w postępowaniu z "niegrzecznymi uczniami". Teraz obwinia się szkołę, nauczycieli. Nie tędy droga. Odzielić plewy od ziarna, stworzyć osrodki specjalne dla uczniow nie mieszczących się normą w normalnej szkole. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dominiku spotkamy się kiedyś wszyscy

  WWW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Pomimo iż Dominikowi nikt nie zdążył pomóc, W TAKICH SYTUACJACH PRZED OSTATECZNYM KROKIEM CHOĆBY DZWONIĆ NA DOWOLNE NUMERY RATUNKOWE I SZUKAĆ POMOCY NAWET U OBCYCH LUDZI !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podziwiam Dominika !

  www (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dominik pomimo długotrwałego nękania, zapewne jednak ostatkiem już sił prosił nauczycieli o pomoc !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dominik jest bohaterem

  www (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  W świetle opublikowanych informacji Dominik S.P. był chłopcem spokojnym i grzecznym, być morze nie potrafił się obronić przed atakami agresywnych uczniów i eskalacja sytuacji stale narastała. ( Są...rozwiń całość

  W świetle opublikowanych informacji Dominik S.P. był chłopcem spokojnym i grzecznym, być morze nie potrafił się obronić przed atakami agresywnych uczniów i eskalacja sytuacji stale narastała. ( Są to znane mechanizmy psychologii społecznej ) Dominik prosił o pomoc nauczycieli ! Pytanie jest: dla czergo nikt nie pomógł Dominikowi ?! Szczególnie nauczyciele do których Dominik zgłaszał się bezpośrednio ?! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dzieci

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  chłopak był normalny , dbał o siebie i wcale nie był pedziem a przynajmniej nigdzie o tym nie pisze !wychowujecie w domach gnojków pośmiewnych, co szukają sobie ofiar wśród słabszych i pastwią się...rozwiń całość

  chłopak był normalny , dbał o siebie i wcale nie był pedziem a przynajmniej nigdzie o tym nie pisze !wychowujecie w domach gnojków pośmiewnych, co szukają sobie ofiar wśród słabszych i pastwią się nad nimi, sprawia im to przyjemność. każdy winny tej tragedii powinien siedzieć jak dorosły. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo