Bursztyn na przekopie Mierzei Wiślanej. Są informacje o dużych bryłach! Na placu budowy obowiązują specjalne procedury

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Są informacje o dużych okazach bursztynu, które „wypłynęły” w czasie prac pogłębiarskich na Zatoce Gdańskiej przy budowie przekopu mierzei. W takich sytuacjach działać mają procedury, wprowadzone przez firmę budującą przekop
Są informacje o dużych okazach bursztynu, które „wypłynęły” w czasie prac pogłębiarskich na Zatoce Gdańskiej przy budowie przekopu mierzei. W takich sytuacjach działać mają procedury, wprowadzone przez firmę budującą przekop Materiały prasowe Besix/NDI
Są informacje o dużych okazach bursztynu, które „wypłynęły” w czasie prac pogłębiarskich na Zatoce Gdańskiej przy budowie przekopu Mierzei Wiślanej. W takich sytuacjach działać mają procedury wprowadzone przez firmę budującą przekop. – Bursztyn jest własnością Skarbu Państwa – podkreśla Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni.

Bursztyn na przekopie Mierzei Wiślanej! Ile go wydobyto do tej pory?

Eksploracja złóż bursztynu to temat, który od początku planów budowy przekopu mierzei towarzyszy tej inwestycji. Jeszcze w 2016 r. przedstawiciele ówczesnego rządu Beaty Szydło mówili, że sprzedaż kopaliny wydobytej z przekopu „sfinansuje całą budowę”. Później, choć badania geologiczne wskazywały, że złoża są rozproszone i trudne w eksploatacji, z ust przedstawicieli ministerstw klimatu i środowiska oraz aktywów państwowych padały informacje o 6,9 tonach bursztynu.

„Złota Bałtyku” jednak nieopłacalne? Nie będzie zysków z bursztynu, który miał być wydobyty z przekopu Mierzei Wiślanej!

– Wartość 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy – prostował później na Twitterze Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. – Na terenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej znajdują się dwa złoża bursztynu: 900 kg i 500 kg, przy czym tylko jedno z nich nadaje się do wydobycia.

Na początku 2021 roku Urząd Morski w Gdyni (to ta instytucja w imieniu rządu buduje przekop) poinformował, że do tej pory na terenie budowy kanału żeglugowego wydobyto 17 kg kopaliny. Uzyskano ją w trakcie prac, a nie zaplanowanej eksploatacji. Z tej zrezygnowano, bo zaangażowane środki miały przekraczać potencjalne zyski.

Bursztyn na przekopie Mierzei Wiślanej! Są informacje o dużych bryłach

Jednak obecnie, na terenie Zatoki Gdańskiej postępują prace pogłębiarskie – powstaje tor podejściowy, którym statki będą wpływać do kanału, a następnie śluzą wpłyną na Zalew Wiślany. Według nieoficjalnych informacji, to właśnie w czasie tych prac „wypłynęły” okazy bursztynu wielkości „szybkowaru” (może mieć wartość kilkudziesięciu tys. zł). Roboty miały zostać wstrzymane, a bryła miała zostać zabezpieczona i przekazana Urzędowi Morskiemu. Zaznaczmy bowiem, że jeszcze przed rozpoczęciem prac wprowadzone zostały na placu budowy procedury, mające przeciwdziałać „wyciekowi” znalezisk. Opiniował je Okręgowy Urząd Górniczy.

17 kg bursztynu wydobyto na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej do tej pory! Jak duże jest złoże „Bałtyckiego Złota” w tym miejscu?

– Wykonawca od początku realizacji prac ma przyjęte specjalne procedury w zakresie zabezpieczania znalezionego bursztynu. Bursztyn zostanie przez wykonawcę przekazany inwestorowi. Kopalina stanowi własność Skarbu Państwa – podkreśla Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni.

O złoża bursztynu dopytywał kilkukrotnie w Sejmie Marek Rutka, poseł Lewicy z Gdyni. Zaznaczał m.in., że kwestię kopalin w miejscu inwestycji w Nowym Świecie na mierzei powinna zbadać Najwyższa Izba Kontroli.

– Budowa kanału żeglugowego przez mierzeję jest inwestycją za środki publiczne i rząd jest winien pełną jawność w sprawie tej budowy, także gdy chodzi o pozyskiwanie bursztynu – mówi Marek Rutka.

– Informacje o ilości wydobytej kopaliny muszą być transparentne, nie powinny być udzielane jedynie po poselskich interpelacjach. Przecież nie jest tajemnicą, ile kopalnia wydobywa węgla, tak samo powinno być w sprawie bursztynu z przekopu. Nie jest też tajemnicą, że wybrzeże Zatoki Gdańskiej na Mierzei Wiślanej jest zagłębiem tej kopaliny. Informowanie obywateli o 17 kg pozyskanych z terenu inwestycji obraża ich inteligencję. Informacja musi być rzetelna i precyzyjna. Wystąpię z pytaniem, ile bursztynu odzyskano z terenu budowy kanału żeglugowego.

Przekop Mierzei Wiślanej. W pobliżu falochronu zachodniego pojawili się poszukiwacze bursztynu

Dodajmy, że na terenie budowy kanału, w pobliżu falochronu zachodniego, gdzie zrzucano urobek z prac pogłębiarskich, pojawili się w ostatnich dniach poszukiwacze bursztynu.

– Wykonawca wzmocnił ochronę budowy w rejonie miejsca zrzutu materiału. Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami policji i uzgodniono obecność patrolu w rejonie budowy do momentu zakończenia obecnego etapu prac pogłębiarskich. Jednocześnie przypominamy, że wejście osób nieuprawnionych na teren budowy jest zabronione, niebezpieczne i każdorazowo będzie zgłaszane do wiadomości odpowiednich służb – zaznaczyła Magdalena Skorupka-Kaczmarek,
przedstawicielka spółki NDI (wykonawcy inwestycji) do kontaktu z mediami
.

Pytania o przekop: Czy dzięki inwestycji rozwinie się żeglar...

PYTANIA O PRZEKOP. W dotychczasowych odcinkach:

WSZYSTKO O PRZEKOPIE MIERZEI WIŚLANEJ

Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz animowaną wizualizację inwestycji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl