Budżet państwa na 2020 rok po raz pierwszy bez deficytu

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na przyszły rok. Po raz pierwszy od 1989 roku będzie on zrównoważony, czyli bez deficytu. Jednocześnie wydatki i dochody budżetu będą na rekordowym poziomie. Ekonomiści studzą emocje.

- Budżet jest skrojony bardzo dobrze, na miarę, jest prorozwojowy - przekonywał tuż po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

Zarówno wydatki jak i dochody budżetu będą na poziomie 429,5 mld zł. Jak podkreśla rząd, to największe wydatki i dochody od 1989 roku.

Nowy minister finansów podkreślał, że przyszłoroczny budżet jest „skrojony na miarę, na czas”. - Jest budżetem konserwatywnym. Zakładamy w nim, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie 3,7 proc. - wyjaśniał Jerzy Kwieciński.

Jak mówił, w tym roku wzrost gospodarczy może zamknąć się znacząco powyżej 4 proc. PKB. - Ten wzrost w tym roku jest mniej więcej trzy razy większy niż przeciętny wzrost w strefie euro - podkreślał Kwieciński. Mówił on również o ulgach dla przedsiębiorców. - Ulgi, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, może w krótkim okresie będą faktycznie powodowały mniejsze wpływy do budżetu, ale zakładamy, że w średnim i długim okresie one będą pozytywnie wpływały na rozwój kraju i tym samym również wpływy podatkowe do budżetu. Po prostu będziemy szybciej się rozwijać - podsumował Kwieciński.

W budżecie zapewniono finansowanie takich programów jak 500 plus na pierwsze dziecko czy wyprawka 300 plus. Większe środki mają zostać przeznaczone na ochronę zdrowia - po raz pierwszy wydatki na ten cel mają przekroczyć 5 proc. PKB.

W projekcie budżetu na 2020 rok założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł. Przeciwko temu rozwiązaniu protestują przedsiębiorcy i związkowcy, którzy obawiają się, że pracownicy będą np. rezygnowali z etatów na rzecz innych form zatrudnienia. Według nich może to też zniechęcać Polaków do powrotu do kraju z zagranicy, bo w praktyce będzie to oznaczało wyższe opodatkowanie pracy

Eksperci przekonują, że nie możemy mówić o trwałej naprawie finansów państwa. Przede wszystkim dlatego, że przyszłoroczny budżet będzie zbilansowany dzięki jednorazowym wpływom choćby w postaci opłaty przekształceniowej związanej z likwidacją OFE (10 lub 20 mld zł), opłat z tytułu emisji CO2 czy aukcji na częstotliwości telefoniczne (5G).

Pojawiają się głosy, że to „budżet wyborczy”, skrojony na potrzeby kampanii. Ekonomiści nie wykluczają, że będzie on jeszcze nowelizowany w przyszłym roku.

Proekologiczna akcja w KPRM

Przy okazji prezentacji założeń przyszłorocznego budżetu premier zapowiedział zmiany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i innych instytucjach administracji państwowej. Chodzi o ograniczenie zużywanego plastiku, papieru, wody i energii. W przyszłym roku zużycie plastikowych kubeczków, butelek czy talerzyków w urzędach administracji państwowej ma ulec redukcji o 65 proc., do 14,5 tony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkaniec

Brak chodnika na Zygmunta Glogera to wstyd dla miasta i radnych Prądnika Białego. To będzie 4 rok jak nie udaje się wybudować 800 metrów chodnika na tak ruchliwej i ważnej drodze. Na Glogera w ostatnich 3 latach powstało kilka bloków i sklepy wielkopowierzchniowe dosłownie w środku pola! Matki pchają wózki przez rynsztok. Na dodatek przystanek "Glogera granica miasta" nie ma przejścia dla pieszych gdzie raz już byłem świadkiem potrącenia. Inną sprawa jest nieprzestrzeganie prędkości przez kierowców na tym odcinku

G
Gość
25 września, 09:30, Gość:

To jest kampania wyborcza. Pewnie w 2021 roku okaże się, że był deficyt (nie wiadomo, jak duży). PiS chce za wszelką cenę wygrać wybory, więc kupuje sobie elektorat, jednocześnie szkalując PO i PSL.

A najlepsze jest to że te głupie lemingi PISowskie w to na prawdę wierzą...

Najlepsze rozwiązanie jest takie niech PIS wygra ale niech nie ma większości.

Niech się zmierzą z tym co nam Polakom narobili

P
PolakPatriota

przy takim wzroskie i przy takim okradaniu POlaków podatkami przez pisokomuchow powinna byc nadwyzka a nie jedynie bilans = 0! Widocznie, "wystarczy nie krasc" nie zostalo spelnione!

G
Gość

To jest kampania wyborcza. Pewnie w 2021 roku okaże się, że był deficyt (nie wiadomo, jak duży). PiS chce za wszelką cenę wygrać wybory, więc kupuje sobie elektorat, jednocześnie szkalując PO i PSL.

G
Gość

Kolejne kłamstwo PISu które łykają jak pelikany lemingi pisowskie.

Gdzie w budżecie 13 emerytura???

Jak wam się lemingi podoba artykuł pokazujący w jasny i czytelny sposób ( tak ja wiem dla was kompleksiarzy nie) że ponad 40 obietnic nie zostało spełnionych?? CZYLI WIĘKSZOŚĆ!!! ( patrząc na spełnione a nie spełnione)

r
rew

13 państw europejskich ma nadwyżkę budżetową, a my cieszymy się z tego, że wreszcie wyjdziemy na zero? Co będzie, jak przyjdzie ogólnoświatowy kryzys?

Wróć na i.pl Portal i.pl