Budowa lotniska w Radomiu trwa. Pas startowy na Sadkowie będzie dłuższy. Zobacz, jak teraz wyglądają prace

ik
Na Sadkowie trwa budowa nowego odcinka pasa startowego. Układane są warstwy podbudowy pod betonową nawierzchnię.
Na Sadkowie trwa budowa nowego odcinka pasa startowego. Układane są warstwy podbudowy pod betonową nawierzchnię. Joanna Gołąbek
Pełną parą idą prace przy przebudowie pasa startowego na radomskim lotnisku. Po odwołaniach Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze wydłuży czas na składanie ofert na budowę terminala pasażerskiego, ale umowę z wykonawcą chce podpisać jeszcze w tym roku. Całość ma być gotowa latem 2022 roku. - Działamy konsekwentnie i zmierzamy do uruchomienia lotniska - zapowiada Mariusz Szpikowski, prezes Portów Lotniczych.

Lotnisko na Sadkowie już teraz jest wielkim placem budowy. Od kilku miesięcy trwają tam prace przy przedłużaniu i przebudowie pasa startowego.

Ciężki sprzęt na Sadkowie

Tempo robót i ich wielkość budzą respekt. Na Sadkowie każdego dnia pracuje blisko setka osób. Pracuje ciężki sprzęt, koparki, spychacze, walce. Wykonawca, firma Max Bögl Polska na terenie lotniska zbudowała nawet własny węzeł betoniarski, jak się okazuje największy na Mazowszu. Już teraz zgromadziła tam około 150 tysięcy ton kruszywa, które do Radomia zwieziono z województw dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

Lotnisko w Radomiu. Trwają prace przy przebudowie pasa start...

Przypomnijmy, pas startowy jest wydłużany z 2 kilometrów do 2,5 kilometra.

- Na odcinku wydłużenia sama budowa jest zaawansowana w ponad 20 procentach - mówi Paweł Pułkownik z firmy Max Bögl Polska. Ułożyliśmy już pierwszą warstwę podbudowy z betonu już pod warstwę jezdną, czyli tą którą będą się poruszały samoloty.

Równocześnie prowadzone są prace przy przebudowie istniejącego pasa. Max Bögl zakończył już wyburzenia odcinków, które miały słabe parametry nośności. - Zgodnie z technologią założoną w projekcie te najsłabsze fragmenty zostały rozebrane do gruntu rodzimego i zostaną odbudowane od podstaw.

Cały pas startowy ma mieć jednolitą nawierzchnię. To oznacza, że także na cały istniejącym odcinku pasa zostanie położona wierzchnia warstwa betonu.

Zgodnie z umową pas startowy ma być gotowy do końca września 2020 roku. To zadanie będzie kosztowało 146,7 miliona złotych.

Dłuższy czas na terminal

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze wciąż szuka wykonawcy budowy terminalu pasażerskiego na radomskim lotnisku. Po kolejnym odwołaniu Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że termin na wykonanie prac trzeba wydłużyć do 26 miesięcy. Pierwotnie Porty Lotnicze zakładały, że prace uda się wykonać w 10 miesięcy.

- I nadal uważamy, że byłoby to możliwe. Na innych lotniskach, podobne zadania były realizowane w ciągu roku - mówi Mariusz Szpikowski. - Teraz mamy jednak trudną sytuację na rynku budowlanym, jednocześnie na rynku jest wiele inwestycji, stąd duża niechęć firm do ryzyka.

Niemniej Porty Lotnicze muszą się zastosować do orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej.

- Nie musimy unieważniać postępowania, a zmienić zapis o terminie zakończenia prac - wyjaśnia Mariusz Szpikowski. - Później będziemy musieli dać firmom 15 dni na złożenie ofert.

Mariusz Szpikowski zakłada, że umowę z wykonawcą podpisze w drugiej połowie grudnia tego roku. Wykonawcy dostaną na wykonanie prac 26 miesięcy, ale Porty Lotnicze liczą na to, że uda się je zakończyć wcześniej.

- Przewidzieliśmy premię dla wykonawcy za wybudowanie terminala przed zakładanym terminem - mówi Mariusz Szpikowski. - To jest, jak najbardziej realne. To nie jest skomplikowana inwestycja.

Polecimy latem 2022 roku

Jeszcze w tym roku Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce ogłosić kolejne cztery przetargi na prace budowlane na radomskim lotnisku. Firma będzie szukać wykonawców między innymi dróg kołowania i płyt postojowych, budynków lotniskowych, czy parkingów.

- Nie spodziewamy się kłopotów przy realizacji tych inwestycji - zapewnia Mariusz Szpikowski. - W związku z wydłużeniem czasu na budowę terminala będziemy mieć większy zapas czasu na ich wykonanie.

Jak zapowiada Mariusz Szpikowski uruchomienie lotniska na radomskim Sadkowie jest zaplanowane na lipiec lub sierpień 2022 roku.

- Konsekwentnie zmierzamy do uruchomienia lotniska w Radomiu - przekonuje Mariusz Szpikowski. - Port w Warszawie prawie wyczerpał swoją przepustowość, stąd tak ważny jest dla nas Radom, który przejmie część lotów i odciąży stołeczne lotnisko.

Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa lotniska w Radomiu trwa. Pas startowy na Sadkowie będzie dłuższy. Zobacz, jak teraz wyglądają prace - Echo Dnia Radomskie

Komentarze 67

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Triari

Drugie największe miasto Mazowsza powinno już dawno mieć port lotniczy. A jeszcze nie powstało, bo ważniejsze jest lotnisko o standardzie obsługi rodem z Burkiny Faso, przez które jedyny przewoźnik wysysa pieniądze z budżetu samorządu wojewódzkiego.

G
Gość

Super, że terminal na lotnisku w Radomiu będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce !

G
Gość

Ważne są firmy budowlane, które będą budować lotnisko w Radomiu, żeby wybrali w przetargu dobrych fachowców

G
Gość

Przesunięcie terminu w oddaniu lotniska na Sadkowie, pomoże w solidnym i fachowym wykonaniu prac przy jego budowie.

G
Gość

Coraz lepsze mamy inwestycje w kraju, rozwijamy się i rozbudowujemy, nowe lotnisko to inwestycja na przyszłość.

G
Gość

Dobrze, że budujemy port w Radomiu, który przejmie część lotów i odciąży stołeczne lotnisko !!!

G
Gość

Doskonale, że Prezes Portów Lotniczych na Sadkowie działa konsekwentnie i zmierza do uruchomienia nowoczesnego lotniska w Radomiu

G
Gość

Jesteśmy w Europie, więc dobrze będzie mieć europejskie lotnisko.

G
Gość

Wspaniale, że jest budowane lotnisko z prawdziwego zdarzenia!

G
Gość
28 listopada, 10:50, Gość:

CO WY TAK SIĘ UCZEPILIŚCIE TEGO NAJWIĘKSZEGO WĘZŁA BETONIARSKIEGO,NIE RÓBCIE ŚMIECHU.Dużo większe węzły w pobliżu Radomia miały firmy budujące trasę S7. Czy osoba to opisująca widziała duży węzeł betoniarski,bo chyba na Mokrej jet już większy niż ten niby na Lotnisku.Tak kibicuję naszemu lotnisku na Tak,ale nie piszcie takich głupot.

28 listopada, 12:54, Kaczy:

Ziomuś w du,pie byłeś i gó,wno widziałeś . Jak PiSzą że największy to tak jest. Ja im wieże i naszej władzy centralnej i prezesowi tysiąclecia. Tylko powinien się pozbyć Ziobrystów i Gowinistów a będzie git.

Wieże... wszędzie wieże

M
Maria B.
29 listopada, 14:17, Gość:

Tak, terminal to prosta inwestycja. Widać to świetnie na przykładzie terminala na nowym lotnisku w Berlinie (raptem 9 lat opóźnienia - na razie, może być lepiej). Na ale to Niemcy, wiadomo kiepsko sobie radzą. A może uda się wykorzystać baraki pozostałe po próbach wybuchowych ministra Macierewicza?

U nas będzie lepiej nie 9 a 15 lat . Wszystko w ramach programu Polska w ruinie.

j
jaro
28 listopada, 13:34, Bulbazaur:

Na zdjęciach wygląda to bardzo obiecująco. Nie mogę się doczekać, kiedy lotnisko wreszcie ruszy.

Już było mogłeś latać tylko kot by ci bilet kupił łajzo PiSlamska .

J
Jaro deweloper

Ludzie to kolejna ściema dojnej zmiany, kolejny przekręt bo oni nic nie potrafią . Jak nie wierzycie to zadzwońcie do Banasia.

G
Gość

Tak, terminal to prosta inwestycja. Widać to świetnie na przykładzie terminala na nowym lotnisku w Berlinie (raptem 9 lat opóźnienia - na razie, może być lepiej). Na ale to Niemcy, wiadomo kiepsko sobie radzą. A może uda się wykorzystać baraki pozostałe po próbach wybuchowych ministra Macierewicza?

Y
Yeaaaa

To lotnisko to bez dwóch zdań świetna inicjatywa dla mieszkańców Radomia i nie tylko.

Wróć na i.pl Portal i.pl