Budowa domu wiąże się z wieloma formalnościami, z których większość wymaga składania papierowych wniosków. Jednak nowelizacja prawa budowlanego z jesieni 2020 r. otworzyła możliwość załatwienia wielu formalności przez internet. Pierwszą pulę 8 wniosków można składać już od 4 lutego 2021 r., zaś dodatkową pulę 5 wniosków od 1 lipca 2021 r.
Przejdź do galerii i zobacz, jakie wnioski można złożyć online i od kiedy:
Budowa domu. Wnioski online w serwisie e-budownictwo
Na konieczność składania papierowych wniosków i innych dokumentów przy budowie domu inwestorzy skarżyli się od dawna. W czasach, gdy coraz więcej spraw da się załatwić przez internet, osoby stawiające budynek nadal były zmuszone do żonglowania stosami papierów. Okazją do poprawy tej sytuacji okazała się nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie jesienią 2020 r.
Nie wszystkie zmiany nastąpiły jednak w tym samym terminie. Część przepisów zaplanowano tak, by weszły w życie z opóźnieniem. Tak stało się m.in. z możliwością składania przez internet wniosków związanych z budową domu. Uruchomienie pierwszej puli dokumentów zaplanowano na 4 lutego 2021 r., zaś rozszerzenie listy przewidziano na 1 lipca 2021 r.
- Zakup mieszkania – 16 nieoczywistych pułapek, w które łatwo wpaść. Na co uważać?
- Mieszkania socjalne tylko dla katolików? Oto najciekawsze rozwiązania z całego świata
- Budowa domu – 12 najgłupszych błędów, które popełniają prawie wszyscy. Na co uważać?
- Fotowoltaika – obalamy popularne mity. Jakie są fakty na temat paneli słonecznych?
W celu składania dokumentów online stworzono serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl. Początkowo serwis ten umożliwiał wypełnienie rozmaitych dokumentów w wersji online, które następnie trzeba było wydrukować i złożyć w urzędzie w tradycyjny sposób. Główną, docelową funkcją serwisu e-budownictwo jest jednak składanie dokumentów przez internet.
– [Od 4 lutego możliwe jest – przyp. red.] wygenerowanie wniosków dla wybranych procedur, dołączenie do nich wymaganych załączników, podpisanie ich profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym i przesłanie do urzędu poprzez platformę ePUAP (…) – czytamy w serwisie.
Sprawdź w galerii, jakie wnioski można złożyć online od lutego, a jakie od lipca:
Dzięki wnioskom online inwestor zainteresowany budową domu nie tylko oszczędza czas, ale też nie ponosi kosztów druku czy wysyłki dokumentów pocztą.
Procedura wygląda następująco:
- wnioskodawca wchodzi na stronę i wybiera pożądany wniosek z puli,
- dokument zostaje wypełniony online,
- wnioskodawca podpisuje dokument podpisem zaufanym, korzystając z profilu zaufanego,
- wnioskodawca wysyła elektronicznie wniosek wraz z załącznikami za pośrednictwem platformy ePUAP.
Na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl inwestor znajdzie też szereg porad związanych z formalnościami przy budowie domu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Wrocławski Sky Tower do kupienia