Budniki: Tu przez 113 dni nie świeci słońce. Wioska przestała istnieć

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Budniki to nieistniejąca już wieś, w które przez 113 dni nie świeci słońce
Budniki to nieistniejąca już wieś, w które przez 113 dni nie świeci słońce fotopolska.eu
Budniki, niemieckie Forstbauden i Forstlangwasser. Stara osada górska została założona w XVII w. przez uciekinierów religijnych. W wiosce nigdy nie mieszkało więcej niż 100 osób, a same Budniki miały najmniejszą szkołę w całych Prusach. Niewiele z niej zostało. Obecnie pasjonaci tego miejsca spotykają się tam dwa razy do roku, żeby pożegnać i przywitać słońce.

Budniki, czyli wieś, której już nie ma

Osada położona na zachodnim zboczu Kowarskiego Grzbietu dziś stanowi część Karpacza i Kowar. Oddziela je potok Malina. Dawniej znajdowała się tu szkoła i schronisko turystyczne "Forstbaude". Po wojnie, głównie z uwagi na panujące tu warunki (od listopada do marca nie ma tu słońca), liczba mieszkańców malała, aż we wsi nie pozostał nikt, a jej zabudowania zaczęły popadać w ruinę. W latach 50-tych ubiegłego wieku plądrowano ten teren w poszukiwaniu rud uranowych. Do dziś po działaniach górników pozostała sztolnia.

Budniki to nieistniejąca już wieś, w które przez 113 dni nie świeci słońce

Budniki: Tu przez 113 dni nie świeci słońce. Wioska przestała istnieć

Jeszcze przed II wojną światową mieszkańcy obchodzili święta pożegnania (listopad) i powitania (marzec) słońca, a to dlatego, że przez 113 dni w roku nie dociera do tego miejsca światło słoneczne. Tradycja została wskrzeszona przez lokalnych społeczników, którzy dwa razy w roku spotykają się w dawnych Budnikach, żeby celebrować święto.

- Miłośnicy gór oraz turyści przyjeżdżają tu, co roku i są bardzo zadowoleni. Już od 2014 roku spotykamy się w stałym gronie, ale przybywają też nowe osoby z różnych stron Polski. W tym dniu opowiadamy o historii zapomnianej osady w Budnikach, przywołujemy ducha gór Wołogóra i rozpalamy lampę naftową - symbol nadchodzącego słońca, a w listopadzie ją gasimy." - tłumaczył Paweł Paliga, organizator imprezy, który na co dzień mieszka w Jeleniej Górze.

Budniki to idealna baza wypadowa dla całej rodziny. Trasę pokonają rodziny z dziećmi w wózkach zupełnie bez problemu. Na miejscu znajduje się wiata i palenisko.

Zobaczcie zdjęcia:

Wieże widokowe dają łatwy dostęp do pięknych widoków praktycznie o każdej porze roku.Przesuwaj slajdy klikając na strzałki, używaj klawiatury lub gestów.

Zimą, wiosną, czy latem. Tych widoków nie zapomnisz. Wieże w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Budniki: Tu przez 113 dni nie świeci słońce. Wioska przestała istnieć - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl