Budapeszt: Po dwóch dniach dworzec Keleti otwarty dla...

  Budapeszt: Po dwóch dniach dworzec Keleti otwarty dla uchodźców [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Mimo otwarcia głównego dworca w Budapeszcie dla imigrantów, pociągi nie jadą bezpośrednio do państw zachodnich - podaje BBC. Mimo to, zdesperowani ludzie zaczęli szturmować jeden ze składów. Niektórzy próbowali nawet wchodzić przez okna - relacjonuje Reuters. Od dwóch dni, na terenie przy dworcu Keleti, koczowało około 3 tysięcy uchodźców. Mimo kupionych biletów kolejowych, ludzie nie byli wpuszczani do pociągów. – Wolność, wolność – krzyczały w środę setki osób, którym dostęp na dworzec broniła węgierka policja.


  STORYFUL/x-news


  Według węgierskiego rządu, dworzec Keleti został zamknięty dla imigrantów, ponieważ dalsza podróż obcokrajowców, którzy nie posiadają ważnych dokumentów, łamie unijne prawa. Zgodnie z konwencją dublińską uchodźcy muszą bowiem złożyć wniosek o azyl w pierwszym kraju, do którego przybędą. Do tej pory, w obliczu rekordowego napływu uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zasady te były jednak łamane. Spośród ok. 140 tysięcy imigrantów, którzy w tym roku przybyli do Węgier, większość kieruje się na zachód, głównie do Niemiec.

  W czwartek węgierski premier Viktor Orban, który prowadzi politykę antyimigracyjną, pojechał do Brukseli na rozmowy w sprawie kryzysowej sytuacji w kraju. Tymczasem na węgiersko-serbskiej granicy powstaje wysoki płot, który ma uniemożliwić uchodźcom napływanie do kraju.

  Skala imigracji w Europie jest obecnie krytyczna. W środę władze Niemiec, Francji i Włoch apelowały do pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskich o przyjęcie określonej liczby imigrantów. Taką decyzję podjęła bowiem kilka miesięcy temu Unia Europejska.

  Wiele państw, w tym m.in. Wielka Brytania czy Polska, są jednak sceptyczne wobec udzielania azylu tysiącom uciekinierów z krajów ogarniętych wojnami. W tym roku w samych Niemczech wnioski o azyl złoży 800 tys. ludzi. 14 września w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie z udziałem ministrów spraw wewnętrznych państw unijnych.

  Zobacz także! Uchodźcy z Syrii w Polsce: Nie istnieją "nielegalni imigranci". To uchodźcy, którzy uciekają przed wojną

  AIP

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo