Brzeszcze. Uczcili pamięć ofiar masakry Żydówek francuskich...

  Brzeszcze. Uczcili pamięć ofiar masakry Żydówek francuskich z karnej kompanii kobiet KL Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Brzeszcze. Uczcili pamięć ofiar masakry Żydówek francuskich z karnej kompanii kobiet KL Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

  Karne Komando Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy zostało założone 25 czerwca 1942 roku. Pierwszymi więźniarkami tam zakwaterowanymi było 200 Polek i 200 Żydówek rożnych narodowości.
  Zobacz galerię
  Przed historycznym budynkiem, Miejscem Pamięci w Brzeszczach Borze odbyły się obchody 76. rocznicy masakry Żydówek francuskich więźniarek Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy. 5 października 1942 roku niemieckie więźniarki funkcyjne wraz z esesmanami dokonały bestialskiego mordu na 90 więźniarkach.

  Jednym z punktów obchodów, których organizatorem była Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach, było seminarium realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” pn.: „Pobliskie Miejsca Pamięci obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau - los kobiet w obozie zagłady”. Jego uczestnicy wysłuchali dwie prelekcje pt: "Funkcjonowanie podobozów KL Auschwitz- Birkenau (KL Auschwitz-Bor/Budy oraz KL Auschwitz - Jawischowitz)" oraz "Los kobiet w obozie zagłady" oraz mieli okazję zapoznać się z publikacją dotyczącą byłego niemieckiego nazistowskiego kompleksu obozowego KL Auschwitz-Birkenau – Pobliskie Miejsca Pamięci, który został wykonany w ramach tego projektu. Ponadto odczytany został list skierowany do organizatorów i uczestników przez wicepremier Beatę Szydło.

  Seminarium poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową poświęconą ofiarom zbrodni z 5 października 1942 roku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy Brzeszcze z burmistrz Cecylią Ślusarczyk, Ewa Pawlusiak – członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Iwona Gibas – dyrektor Biura Poselskiego Beaty Szydło, Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk reprezentująca wojewodę małopolskiego, Piotr Śreniawski - przewodniczący Rady Gminy Oświęcim, członkowie korpusu dyplomatycznego, w tym konsul honorowa Francji Anna Krasuska-Terrillon, wicekonsul generalny Niemiec Jan Homburg, prezes Firmy Tauron Wydobycie S.A. Zdzisław Filip, członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Robert Lubański, Jakub Ryba z Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa, delegacje Zakładu Górniczego w Brzeszczach, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Diecezji Bielsko Żywieckiej, Kół Gospodyń Wiejskich , ZBOWiD, przedstawicieli samorządów, służb mundurowych oraz mieszkańców Brzeszcz.

  Karne Komando Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy zostało założone 25 czerwca 1942 roku. Pierwszymi więźniarkami tam zakwaterowanymi było 200 Polek i 200 Żydówek rożnych narodowości. Po niecałych dwóch miesiącach Polki przeniesiono do Birkenau a kolejne więźniarki z KL Auschwitz zostały skierowane do karnej kompanii Boru/Bud. Były to młode więźniarki Żydówki francuskie traktowane przez SS jako komunistki, w tej grupie było też kilka Polek z emigracji do Francji. Zakwaterowano je w budynku szkoły, tak samo jak poprzednią grupę Polek, rozmieszczono je po części w pomieszczeniach na parterze i na strychu budynku.

  W nocy 5 października 1942 r. sześć więźniarek funkcyjnych (m.in. Elfriede Schmidt – nazwana „królową siekiery”) razem z SS-manami pilnującymi od zewnątrz ogrodzenia, dopuścili się, zbrodni na tych francuskich więźniarkach. Wywiązała się bójka, która przeistoczyła się w masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających pałek, siekier i podobnych narzędzi zginęło około 90 więźniarek. Po masakrze na rozkaz komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hössa zostało w obozie wszczęte śledztwo. W wyniku dochodzenia uczestniczące w tej masakrze kapo Niemki zostały skazane i zgładzone a SS-mani zostali karnie przeniesieni, min. na front wschodni.


  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo