Brytyjczycy zniosą wymóg izolacji osób zakażonych koronawirusem. Miesiąc wcześniej niż planowali

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/ icsilviu
Brytyjski rząd zamierza znieść w Anglii wymóg izolowania się przez osoby zakażone koronawirusem o miesiąc wcześniej, niż planował do tej pory, czyli pod koniec lutego – zapowiedział w środę premier Boris Johnson.

Poinformował on, że 21 lutego przedstawi w Izbie Gmin nową strategię życia z COVID-19 i liczy, że ogłosi wtedy zniesienie wszystkich pozostających w mocy restrykcji.

– Zakładając, że obecne zachęcające tendencje w danych będą kontynuowane, oczekuję, że będziemy w stanie zakończyć ostatnie krajowe ograniczenia - w tym prawny wymóg izolacji, jeśli test jest pozytywny - o cały miesiąc wcześniej – oświadczył Johnson.

Obecne przepisy miały wygasnąć 24 marca, co oznacza, że obowiązek izolacji zostałby zniesiony pod koniec lutego. Wcześniej Johnson mówił, że zastąpiony on zostanie rekomendacją. W styczniu okres obowiązkowej izolacji przez osoby zakażone został w Anglii skrócony do pięciu pełnych dni, pod warunkiem, że testy przeprowadzone w piątym i szóstym dniu dadzą wynik negatywny.

W Anglii już pod koniec stycznia zniesiono niemal wszystkie restrykcje covidowe - oprócz izolacji przez osoby zakażone w mocy pozostaje jedynie obowiązek wykonania testu po przyjeździe z zagranicy, ale od najbliższego piątku osoby w pełni zaszczepione już nie będą musiały tego robić.

Zapowiedziane przez Johnsona zniesienie wymogu izolacji dotyczy tylko Anglii, bo władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej same decydują o tempie znoszenia restrykcji u siebie i tam pozostaje ich w mocy nieco więcej niż w Anglii.

W ostatnich dniach w całym Zjednoczonym Królestwie trend spadkowy jeśli chodzi o nowe zakażenia wyraźnie nabiera tempa. W ciągu minionych siedmiu dni wykryto ich łącznie 509,5 tys., czyli o ponad 20 proc. mniej niż w poprzednich siedmiu dniach. Wyraźnie spada też liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach - obecnie jest ich ok. 13,8 tys., podczas gdy w szczycie tej fali było to niemal 20 tys. Jednak nie przekłada się to na razie na mniejszą liczbę zgonów, których w ostatnich siedmiu dniach stwierdzono 1802, o 11 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu.

Kampania społeczna PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl