Bruksela o wyborach prezydenckich w Polsce: muszą być zgodne z prawem, by można je było uznać

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
ARIS OIKONOMOU/AFP/East News
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości powiedział, że decyzje o wyborach w Polsce muszą być zgodne ze zobowiązaniami nakładanymi na państwo przez prawo międzynarodowe.

Podczas czwartkowej debaty w europarlamencie komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders poruszył sprawę wyborów prezydenckich w Polsce.

Mówił, że decyzje o tym , czy wybory mogą się odbyć 10 maja, czy powinny być przełożone muszą być zgodne ze zobowiązaniami nakładanymi na państwo przez prawo międzynarodowe. Te wybory muszą być wolne i równe. Muszą być zgodne z art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, podkreślił.

Przypomniał wytyczne Komisji Weneckiej, które mówią , że zmian w prawie wyborczym nie powinno się przeprowadzać w roku poprzedzającym wybory. Reynders podkreślił, że trzeba się trzymać tych wytycznych, aby wybory mogły zostać uznane za ważne.

Przypominał on też orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 kwietnia, które kazało zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, gdyż została powołana przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa. Polska tego orzeczenia nie wykonała. -Każdy kraj członkowski musi wdrażać orzeczenia TSUE- podkreślił Reynders.

Poinformował on też, że Komisja Europejska analizuje przepisy nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, które rozszerzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzają zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Ten ostatni określił „ostatnim bastionem niezależności sądów w Polsce". Reynders dodał, że może się zwrócić do kolegium KE o podjęcie odpowiednich środków, np. procedury o naruszenie unijnego prawa prawa w związku z tą ustawą.
W debacie wziął udział (poprzez łącza internetowe) minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Mówił, że polskim władzom poprzez reformy zależy na zapewnieniu profesjonalizmu i odpowiednich standardów w sądownictwie. - Jestem pewien, że jest to zgodne z wartościami europejskimi - zaznaczył.
Wskazał, że wcześniej siły polityczne nie potrafiły rozwiązać problemów wymiaru sprawiedliwości. Przypomniał, że oburzenie polskiej opinii publicznej budziły lskandale w środowisku sądowniczym i stąd konieczność przeprowadzenia reform. - Nasze działania opierają się na polskiej konstytucji – mówił Ziobro.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl