Bruce (Xiaoyu) Liu i Eva Gevorgyan w Katowicach. We wtorek 26.10 w NOSPR koncert laureata Konkursu Chopinowskiego. Biletów brak

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Bruce Liu, laureat Konkursu Chopinowskiego, i Eva Gevorgya, młoda pianistka, która zdobyła wyróżnienie w konkursie, są w Katowicach
Bruce Liu, laureat Konkursu Chopinowskiego, i Eva Gevorgya, młoda pianistka, która zdobyła wyróżnienie w konkursie, są w Katowicach Lucyna Nenow
Bruce Liu, laureat Konkursu Chopinowskiego, i Eva Gevorgya, młoda pianistka, która zdobyła wyróżnienie w konkursie, są w Katowicach. To u nas Bruce (Xiaoyun) Liu, 24-letni pianista z Kanady, po wygranej nagrodzie, rozpocznie swoją ważną trasę koncertową. Wystąpi we wtorek 26 października z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. To pierwszy z koncertów na trasie zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego. Bilety wyprzedały się błyskawicznie, i to... zanim ogłoszono zwycięzców.

- Artysta w sali koncertowej zagra na instrumencie Fazioli, tym samym, na którym podczas przesłuchań zachwycał przebogatą paletą muzycznych kolorów. Trudno opisać, jak ogromne wrażenie zrobił na nas Bruce Liu - przyznają przedstawiciele NOSPR.

No właśnie, jakie wrażenie robią Bruce Liu i Eva Gevorgyan? W poniedziałek spotkali się w NOSPR w Katowicach z dziennikarzami. On lekko speszony, ale co chwila się śmiał, w białych trampkach i szarym blezerze. Ona - z rozpuszczonymi długimi włosami, delikatnym makijażem, ubrana na czarno, niezwykle skupiona i skromna.

- Tak, wiem ze jestem często porównywany do Bruce'a Lee, może też gram z tak wielką siłą, jaką miał on? W każdym razie - muszę nauczyć się karate i kung fu! - uśmiechał się Liu. Co trzeba zrobić, by zdobyć taką technikę, jaką ma on? - Nie wiem - szczerze odrzekł Liu. - Jako dziecko wcale nie ćwiczyłem dużo.

Co jeszcze mówili? O tym poniżej.

Informacja o tym, że to laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina gra dla katowickiej publiczności, obiegła miasto 21 października. Oczywiście, na koncert na Dużej Sali NOSPR Bruce'a Liu nie ma już biletów. I nie było ich już dużo wcześniej, podobnie jak na kolejny z cyklu koncertów chopinowskich na dużej sali 6 listopada. Wtorkowy koncert zaplanowano o godzinie 19:30, potrwa około 75 min., a poprowadzi go Jacek Hawryluk. W pierwszej części koncertu widownia usłyszy solowe dzieła Fryderyka Chopina. W drugiej części Bruce Liu zagra jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina. Koncert będzie dostępny w transmisji online. Początek transmisji live o godz. 19:30 na kanale YT Chopin Institute oraz stronie www.nospr.org.pl
- Gdzie, jeśli nie u nas powinien być taki koncert - uśmiechała się Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR.

Przed występem zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego będziemy mogli usłyszeć solowe dzieła Chopina w wykonaniu Eva Gevorgyan. Finalistka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpi podczas recitalu w I części koncertu.

W poniedziałek mistrz spotkał się w NOSPR w Katowicach z dziennikarzami.
Jak spędzili ostatnie dni? Odpoczywając, ale też ćwicząc przed wtorkowym koncertem. - Taki koncert to przecież wielkie wydarzenie - mówiła Eva Gevorgyan.

- Ja spałem i jadłem - śmiał się Bruce Liu. Bardzo się cieszy, że w hotelu, w którym mieszka w Katowicach jest basen, to da mu odpocząć.
Zwycięzca konkursu przyznał, że jest oszołomiony nowymi możliwościami, jakie się przed nim otworzyły. A po wgranej był wręcz zszokowany. I że starał się w muzyce Chopina pokazać radość, oczywiście tam, gdzie ją można znaleźć. Bo pandemia to był dramatyczny czas, wszyscy potrzebowali nieco zabawy.

- Wiem, że Chopin kojarzony jest ze smutkiem. Ale ja jestem wesołym człowiekiem - mówił Bruce Liu. - Jestem też zszokowany tym, że po wygranej nie będę mógł wrócić do domu aż do grudnia - powiedział, oczywiście - ze śmiechem. - Po trzech tygodniach konkursu marzyłem o tym, by tam wrócić, teraz wiem, że to będzie niemożliwe jeszcze długo! Ale nie narzekam, cieszę się z nowych możliwości. Choć będę musiał znaleźć teraz nowy balans między życiem prywatnym a zawodowym.

Eva Gevorgyan: Przed koncertami i konkursem moje życie to naprawdę były tylko ćwiczenia. Teraz marzę, by wrócić do domu, spotkać się z przyjaciółmi, posłuchać muzyki, obejrzeć film... Konkurs zmienił moje życie. Dostaję wiele zaproszeń na koncerty. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę grać w kraju Chopina.

Bruce Liu przyznał, że czuje niewielki stres przed koncertem w sali NOSPR. Ale niewielki. - Gdybym mial 18, 19 lat, pewnie stresowałbym się bardziej - uśmiechał się. Podczas wywiadu z jedną z dziennikarek przyznał, że radą, jaką dałby sobie samemu sprzed konkursu byłoby: skup się na graniu, nie myśl o tym, że to konkurs.

Kim jest Bruce Liu?
Bruce Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, który zasłynął przed laty koncertami z Montrealską Orkiestrą Symfoniczną. Do zwycięskiego Konkursu Liu szkolił jednak Đặng Thái Sơn, wietnamski pianista klasyczny mieszkający w Kanadzie, ten sam, który w 1980 zachwycił publiczność wygrywając w X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.

Artysta ma już za sobą współpracę z orkiestrami symfonicznymi Cleveland i Montrealu, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem. Dwukrotnie odbył triumfalne tournée po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau.

Jest także laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Kim jest Eva Gevorgyan

To urodzona w 2004 roku w Moskwie pianistka rosyjsko-armeńska. Brała udział w wielu międzynarodowych konkursach. Podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego nagrodzili ją wyróżnieniem, choć były głosy, że powinna zdobyć 2-3 miejsce.

Przypomnijmy. Przesłuchania XVIII Konkursu Chopinowskiego rozpoczęły się 2 października 2021. Wzięło w nich udział 87 pianistów reprezentujących 17 krajów. W ciągu 15 dni przesłuchań pianiści zaprezentowali łącznie niemal 2000 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Do Konkursu mogli zgłosić się pianiści urodzeni w latach 1990–2004. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń. Do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów. Do głównego konkursu jury dopuściło 87 osób. Udział w Konkursie z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 9 artystów będących laureatami ważnych konkursów pianistycznych.

W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych pianistów. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21.

Organizatorem XVIII Konkursu Chopinowskiego był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Siedemnastoosobowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało aż osiem nagród. XVIII Konkurs Chopinowski wygrał Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. W nagrodę otrzyma 40 tys. euro. Ogłoszenie wyników odbyło się tradycyjnie w foyer głównym Filharmonii Narodowej w Warszawie chwilę po godz. 2 w nocy ze środy na czwartek.

Nie przeocz

NAGRODY GŁÓWNE:

  • I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada)
  • II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia)
  • III nagroda – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
  • IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska)
  • V nagroda – Leonora Armellini (Włochy)
  • VI nagroda – J J Jun Li Bui (Kanada)

NAGRODY SPECJALNE:

  • Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Jakub Kuszlik (Polska)
  • Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
  • Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia)

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl