Brexitowe zamieszanie:brytyjski biznes się wścieka, a Unia ćwiczy warianty

kazimierz sikorski
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Decydujące głosowanie w sprawie Brexitu za miesiąc. Brytyjski biznes coraz bardziej nerwowy, politycy na Wyspach w strachu.

Przedbrexitowa gorączka rozpoczęła się już na dobre. W Brukseli, ale głównie w Wielkiej Brttanii.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się stanie w połowie stycznia, gdy dojdzie do głosowania w tej sprawie w Izbie Gmin, ani później.

Brytyjscy biznesmeni mówią z rozgoryczeniem, by miejscowi politycy zaczęli wreszcie poważnie pracować, ustalać konkrety, bo czas brexitu zbliża się nieuchronnie, a tymczasem Londyn i Bruksela nadal nie mają jasnej sytuacji, co do tego, ci wszystkich czeka pod koniec marca 2019 roku.
Komisja Europejska stwierdziła zaś, że rozpoczęła wdrażanie przygotowań na wypadek zakłóceń w takich obszarach, jak transport i finanse, gdyby brexit rozpocząłby się bez podpisania umowy. Komisarz Valdis Dombrovskis mówi, że to swoiste “ćwiczenia” na wypadek niespodziewanych sytuacji.
Komisja wezwała 27 pozostałych państw członkowskich do odpowiedniego podejścia do praw obywateli brytyjskich w Unii po bezumownym brexicie, “pod warunkiem, że to podejście zostanie odwzajemnione przez Wielką Brytanię”. Problemów zresztą może być więcej, przede wszystkim w takich sektorach, jak transport i cła, ochrona danych, zdrowie zwierząt i roślin, polityka klimatyczna i kluczowe produkty finansowe.
O powadze sytuacji świadczy też fakt, że Wielka Brytania przeznaczyła 2 mld funtów na finansowanie agend rządowych. Rząd szykuje się na sytuację, gdyby parlamentarzyści nie poparli umowy z Unią w sprawie brexitu. Sekretarz obrony zapowiedział z kolei, że w pogotowiu będzie 3,5 tysiąca żołnierzy, by wspierać działania władz.
Decydujący będzie 14 stycznia, gdy odbędzie się głosowanie ws. umowy brexitowej między Wielką Brytanią a Unią. Ocenia się, że ponad stu posłów konserwatywnych nie poprze umowy ze względu na tzw. irlandzki bezpiecznik. To mechanizm dopuszczający możliwość, że jeśli Bruksela i Londyn nie uzgodnią po brexicie i okresie przejściowym umowy handlowej, Wyspy pozostaną jakiś czas w unii celnej, a w Irlandii Północnej obowiązywać będą inne przepisy niż w Anglii, Walii i Szkocji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
mają miliardowe fortuny i wszystko kontrolują a reszta głupców i naiwniaków na nich haruje i opowiada jaki to socjalizm był wredny bo nie pozwalano by wichrzyciele, wywrotowcy i mafiozi rządzili
Wróć na i.pl Portal i.pl