Brexit 2019 NA ŻYWO [8.05] Kiedy nastąpi? Jak będzie wyglądał? Co się wydarzy? [DATA] Możliwe scenariusze. Najnowsze wiadomości

Radzim Gaudenty/Kazimierz Sikorski
BEN STANSALL/AFP/East News
Brexit 2019. Kiedy nastąpi brexit? Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską bez żadnej umowy już 12 kwietnia 2019 r. Ale nie musi tak być. Oto kilka scenariuszy rozwoju sytuacji w sprawie brexitu.

Brexit 4.04.2019

W środę (3.04.2019) Izba Gmin, przewagą raptem jednego głosu, przegłosowała ustawę zmuszającą premier Theresę May do zabiegania o opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Może to być pierwszy krok do uniknięcia tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia ze Wspólnoty bez żadnej umowy normującej wzajemne stosunki. Ta opcja wciąż grozi Londynowi, jeśli do 12 kwietnia nie dogada się ze swoimi partnerami z UE.

Ustawa, zgłoszona przez posłankę laburzystów Yvette Cooper, przeszła przez Izbę Gmin w ciągu jednego dnia. Poparło ją 313 posłów, a 312 było przeciw. Teraz ustawa trafi do Izby Lordów.

Jednocześnie premier Theresa May prowadzi negocjacje z liderem laburzystów Jeremym Corbynem nad przełamaniem impasu w Izbie Gmin, jaki od kilku miesięcy trwa w sprawie umowy brexitowej. Środowe rozmowy obojga polityków opisano jako "konstruktywne". Nie wiadomo jednak, czy doprowadzą one do przełomu. Są krytykowane zarówno przez posłów Parti Pracy jak i Partii Konserwatywnej.

Yvette Cooper
Yvette Cooper HO/AFP/East News

Brexit 3.04.2019

Posłowie Izby Gmin, podczas wieczornych poniedziałkowych głosowań (2.04.2019), nie wybrali żadnego z czterech alternatywnych scenariuszy w sprawie rozwodu Wielkiej Brytanii z Unia Europejską. Podobnie postąpili kilka dni temu odrzucając wtedy osiem zaproponowanych rozwiązań.

Nie poparto między innymi ani unii celnej Wysp ze wspólnotą, ani też, pojawiającego się w debacie publicznej po raz kolejny, drugiego referendum.

Wynik głosowań i tak nie miał wiążącego znaczenia dla postępowania rządu, stanowił jednak dla niego polityczna wskazówkę postępowania. Niewielu głosów brakowało, by zyskała większość jedna z przedstawionych propozycji zakładająca tak zwany "miękki brexit", przeciwko było 276 posłów, natomiast za 273.

Jeśli do 12 kwietnia Wielka Brytania nie wypracuje rozwiązania, wtedy dojdzie do "twardego brexitu", czyli wyjścia bez porozumienia, co może mieć drastyczne skutki tak dla brytyjskiego przemysłu, jak i krajów unijnych.

Dlatego w tej sytuacji niektórzy posłowie jako możliwe wyjście zaproponowali przyjęcie umowy wynegocjowanej przez premier Theresę May. Wydaje się jednak, że kilkakrotne odrzucenie takiego wariantu przez Izbę Gmin nie znajdzie już aprobaty wśród większości posłów.

Czas nagli, bo rząd brytyjski chciałby uniknąć sytuacji, kiedy Wielka Brytania musiałaby zorganizować wybory do europarlamentu. Do tego musi być jednak zgoda posłów na przyjęcie jakiegoś wariantu brexitu i to jeszcze w tym tygodniu.

Premier Theresa May przegrała już trzy głosowania ws. sprawie porozumienia, które sama wynegocjowała z Brukselą. Nad Zjednoczonym Królestwem nadal wisi widmo opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy i to już 12 kwietnia, gdy posłowie nie przyjmą porozumienia ws. brexitu lub nie postanowią o opóźnieniu rozwodu.

Scenariusze brexitu. Co może się wydarzyć?

1. Brexit bez umowy
Jeśli brytyjscy parlamentarzyści nie dogadają się w sprawie umowy z Unią Europejską, Zjednoczone Królestwo automatycznie opuści Wspólnotę Europejską 12 kwietnia 2019 r. "Twardy brexit" jest póki co najbardziej realną alternatywą, ponieważ Izba Gmin odrzuca wszystkie kolejne scenariusze dotyczące opuszczenia Unii.

2. Opuszczenie UE z umową wynegocjowaną przez premier May
Pomimo tego, że plan opuszczenia UE autorstwa brytyjskiej premier jest ciągle odrzucany w Izbie Gmin, nie został on ostatecznie odesłany "na śmietnik".Póki co, nawet gdy May nie dogada się z liderem laburzystów Jeremym Corbynem, ten plan pozostaje "w grze".

Jeśli termin brexitu zostanie odsunięty w czasie, wynegocjowana przez premier May umowa może powrócić jako jedyna możliwa alternatywa, pozwalająca uniknąć "twardego brexitu".

3. Całkowita renegocjacja umowy brexitowej
Brytyjski rząd zdecyduje się na wynegocjowanie całkowicie nowej umowy w sprawie brexitu. To wymaga czasu. W takiej sytuacji Wielka Brytania będzie musiała przeprowadzić wybory do Parlamentu Europejskiego w maju.

Oczywiście Unia Europejska może także nie wyrazić chęci renegocjowania umowy. Wtedy możliwe są także inne scenariusze.

4. Kolejne referendum w sprawie brexitu
Możliwe jest także przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie brexitu. Może być ono doradcze i niewiążące tak jak w przypadku pierwszego referendum brexitowego w 2016 r. Jednakże niektórzy posłowie domagają się, by tym razem jego rezultaty były wiążące. Tak czy inaczej, na przygotowanie takiego głosowania Wielka Brytania potrzebowałby kolejnych kilku miesięcy czasu.

5. Ogłoszenie wyborów
Theresa May może uznać, że najlepszą opcją wyjścia z politycznego klinczu będzie ogłoszenie wyborów parlamentarnych. Żeby jednak mogły się one odbyć, jej pomysł musi poprzeć dwie trzecie posłów Izby Gmin. Najwcześniej wybory mogą się odbyć 25 dni roboczych po takim głosowaniu.

6. Wotum nieufności dla rządu
Ostatnie głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Theresy May odbyło 16 stycznia 2019 r. Zakończyło się ono zwycięstwem pani premier 325 do 306.

Laburzyści mogą ponownie złożyć wniosek o wotum nieufności w każdej chwili. Gdyby udało im się wygrać głosowanie, nowe wybory odbyłyby się po co najmniej 25 dniach roboczych.

7. Brexitu nie będzie
Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosił, że Wielka Brytania może jednostronnie odwołać brexit, bez konieczności zabiegania o zgodę wszystkich 27 państw Wspólnoty.

Taki ruch byłby jednak możliwy jedynie w sytuacji, gdyby w Londynie doszło do zmiany rządu lub przeprowadzono kolejne referendum w sprawie brexitu (oczywiście, jeśli wygraliby jego przeciwnicy).

Kalendarium brexitu:

Czerwiec 2016 - Brytyjczycy głosują w referendum za brexitem

Marzec 2017 - brytyjski Parlament rozpoczyna procedurę wyjścia z UE

Listopad 2018 - Theresa May wynegocjowała z UE umowę ws. brexitu

Brexit film

Brexit stał się tematem głośnego i kontrowersyjnego filmu Toby'ego Haynesa, który możecie obejrzeć na HBO GO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl