Brazylia kocha Polskę za naszych osadników i ogłasza żałobę

  Brazylia kocha Polskę za naszych osadników i ogłasza żałobę

  Kazimierz Sikorski

  Polska

  Polska

  Rząd Brazylii postanowił ogłosić trzydniową oficjalną żałobę z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób w katastrofie pod Smoleńskiem.
  Prezydent kraju Luiz Inácio Lula da Silva na ręce polskiego premiera Donalda Tuska oraz marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego złożył ''szczere i braterskie kondolencje dla narodu polskiego w imieniu narodu i rządu brazylijskiego oraz swoim własnym''.

  A szef brazylijskiej dyplomacji Celso Amorim przesłał depeszę do ministra Radosława Sikorskiego, wyraził w tych trudnych chwilach solidarność Brazylii z Polską. Polska - podkreślił Amorim -jest ''krajem, z którym jesteśmy związani poprzez wielką społeczność imigrantów oraz przyjaźń i współpracę''.

  Wszystko zaczęło się na przełomie XIX i XX w., Brazylia zaoferowała imigrantom z Polski korzystne warunki osiedlenia się. Ocenia się, że w tym największym kraju Ameryki Łacińskiej żyje ok. 100 tys. Polaków.
  Prezydent Lula: Składam szczere i braterskie kondolencje

  Pierwsi polscy osadnicy pojawili się w Brazylii w latach 1824-1829. Ze względu na klimat osiedlali się głównie w stanach położonych na południu w: Paranie, Rio Grande do Sul i Santa Catharinie. W XIX w. najwięcej kolonistów osiedliło się w Paranie, do dziś nazywanej polskim stanem.

  Do 1871 r. Polacy, podobnie jak przybywający z nimi do Brazylii Niemcy, osiedlali się także w stanie Santa Catharina, gdzie odłogiem leżały ogromne połacie ziemi. I tak z powodzeniem kolonizowali te ziemie.

  Nie tylko Brazylia ogłosiła żałobę. Na podobny krok zdecydowali się nasi południowi sąsiedzi. Czeski resort spraw zagranicznych poinformował stronę polską, że w dniu pogrzebu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie ogłoszona w tym kraju żałoba narodowa. - Prezydent i rząd Republiki Czeskiej podjęli decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej w dniu pogrzebu i uczczeniu minutą ciszy ofiar katastrofy - głosi oficjalny komunikat czeskiego resortu spraw zagranicznych .

  Wcześniej o żałobie narodowej w związku z katastrofą polskiego samolotu prezydenckiego informowała Ukraina. Tam żałoba narodowa będzie obowiązywała w poniedziałek. Oficjalnie ogłosił to w niedzielę prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. A dzień wcześniej Janukowycz złożył Polakom wyrazy współczucia w związku z tragiczną śmiercią prezydenta.

  Trzydniowa żałoba narodowa rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 7 również na Litwie. Rząd Litwy ogłosił to na nadzwyczajnym posiedzeniu. Żałoba na Litwie będzie obowiązywała do środy, do godz. 22.

  O żałobie zadecydowała też Unia Europejska. Dniem żałoby w Brukseli będzie poniedziałek. Flagi Unii Europejskiej zostały opuszczone do połowy masztu już w sobotę.

  W poniedziałek żałoba narodowa będzie obowiązywała również na terytorium Rosji. Jak zwraca uwagę bardzo wielu komentatorów, jest to gest szczególny, gdyż jeszcze nigdy do tej pory Moskwa nie ogłaszała żałoby narodowej w związku ze śmiercią osób niebędących obywatelami rosyjskimi.  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BZDURA

  LUKAS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

  CO ZA DURNY ARTUKUŁ BRAZYLIA NIE KOCHA POLSKI .BRAZYLIA OGŁOSIŁA ŻAŁOBA ALE NIE W SPRAWIE PREZYDENTA TYLKO ŻE W BRAZYLI ZGINEŁO 200 OSÓB

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo