Branża pogrzebowa tonie w długach

Redakcja
Branża pogrzebowa tonie w długach Średnie zadłużenie wynosi więc ponad 22 tys zł.
Branża pogrzebowa tonie w długach Średnie zadłużenie wynosi więc ponad 22 tys zł. Andrzej Banas
Udostępnij:
Firmy z branży pogrzebowej borykają się z problemami finansowymi. Najwięcej długów mają firmy z województwa śląskiego i mazowieckiego. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej uwzględniając fakt, że znaczna część tego sektora znajduje się w szarej strefie. W bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej znajdują się w sumie 643 zadłużone firmy działające w branży pogrzebowej. Ich długi wynoszą łącznie 14,2 miliona złotych. Średnie zadłużenie wynosi więc ponad 22 tys zł.

- To niewiele, biorąc pod uwagę, że cała branża może być warta nawet kilka miliardów złotych. Nie jest to jednak efekt uczciwości przedsiębiorców większej niż w innych sektorach gospodarki. To przede wszystkim wynik tego, że znaczna część tej branży mieści się po prostu w szarej strefie - tłumaczy Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Zarówno pod względem liczby dłużników, jak i łącznego zadłużenia, prym wiedzie województwo mazowieckie i śląskie. Liczba dłużników sięga w nich odpowiednio 92 i 106. Łączne zadłużenie firm z branży pogrzebowej zarejestrowanych w tych województwach wynosi z kolei 3,38 miliona złotych oraz niemal 2,95 miliona złotych.

- Wśród sektorów, które dobrze radzą sobie niezależnie od sytuacji w gospodarce najczęściej wymienia się także branżę pogrzebową. Tłumaczenie jest zazwyczaj bardzo proste - ludzie zawsze będą umierali. Jednak, mimo że biznes ten w Polsce wspiera wypłacany przez ZUS zasiłek pogrzebowy, część firm ma problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań wobec kontrahentów – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Co ciekawe, pod względem średniego zadłużenia liderem nie jest żadne z nich. 18 firm z województwa lubuskiego posiada łączne zadłużenie sięgające niemal 683 tys zł. Na jedno przedsiębiorstwo w Lubuskiem przypada więc niespełna 38 tysięcy złotych zadłużenia zapisanego w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. To ponad 70 proc. więcej od średniej.

Warto zauważyć, że zadłużenie firm zajmujących się przygotowaniem i organizacją pogrzebów, dzierżawą lub sprzedażą grobów, czy opieką nad nimi stanowi niespełna 12 proc. łącznego zadłużenia całej branży (1,68 miliona złotych). Dług przypadający na jedną taką firmę, w wysokości 11 254 złotych, jest o niemal połowę mniejszy od średniej dla tego sektora. Za resztę niespłaconych zobowiązań odpowiadają firmy zajmujące się między innymi produkcją trumien, urn, czy wieńców.

Przedsiębiorstwa działające w branży pogrzebowej najczęściej nie płacą w terminie firmom finansowym (niemal 44 proc. zadłużenia ogółem). W tej grupie dominują banki komercyjne. Na kolejnym miejscu w zestawieniu największych wierzycieli uplasował się przemysł (ponad 15 procent). Z danych KRD wynika też, że firmy pogrzebowe na czas nie płacą swoich faktur również hurtownikom i detalistom dostarczającym im produkty (ponad 12 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
ola
konkurencja robi swoje. w Będzinie przy szpitalu są 3 zakłady pogrzebowe i wydaje mi się , że trwa konurencja między nimi. Do tego dochodzi zakład z Czeladzi który ma większy udział w zgonach w szpitalu górniczym i w przypadkach po wypadkach. inni muszą się dogadywać między sobą. są fuzje na karawanach jest kilka nazw firm. Pomału robi się jak w turystyce na przewozach międzynarodowych. Nomen Omen
o
ola
konkurencja robi swoje. w Będzinie przy szpitalu są 3 zakłady pogrzebowe i wydaje mi się , że trwa konurencja między nimi. Do tego dochodzi zakład z Czeladzi który ma większy udział w zgonach w szpitalu górniczym i w przypadkach po wypadkach. inni muszą się dogadywać między sobą. są fuzje na karawanach jest kilka nazw firm. Pomału robi się jak w turystyce na przewozach międzynarodowych. Nomen Omen
o
olaf
wyraz dlaczego pisze się łącznie. podrawiam
L
Lucas
A podobno polskie społeczeństwo się starzeje...
m
matcze
Gdyby nie regulacje w tej materii, tj. gdyby nie było zasiłku pogrzebowego, to pogrzeby byłyby tańsze i nie doszłoby do przeinwestowania w tej branży. Kupowanie karawanów za blisko 300 tys. zł czy robienie z zakładów pogrzebowych małych willi musiało sie tak skończyć. Proszę czytać uważnie - głównymi wierzycielami są firmy finansowe, a więc zapewne chodzi o raty kredytów i odsetki. Zniesienie zasiłku pogrzebowego i konsalidacja branży, która doprowadzi do powstania kilku większych ogólnopolskich podmiotów to jedyne sensowne rozwiązania.
B
Błażej
wszystkiemu winne znowu regulacje przepisów, znowu wina rządu,prosta sprawa nie do załatwienia
B
Błażej
wszystkiemu winne znowu regulacje przepisów, znowu wina rządu,prosta sprawa nie do załatwienia
A
Anton
A dla czego zakłady nie wypłacają w terminie należności kontrahentom? Bo na zasiłek czekac trzeba 3 tygodnie, a pogrzeb opłacić trzeba od reki. Dla czego nikt nie zaznaczył, że problemy finansowe w branży w glównej mierze spowodowane są długim oczekiwaniem na wypłate zasiłku z zus? 
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie