Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branża lotnicza: jest szansa na porozumienie w sprawie opłat nawigacyjnych

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemyslaw Swiderski
Przedstawiciele branży lotniczej przyjęli z aprobatą zapowiedzi możliwego pokrycia niedoborów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej środkami budżetowymi. W ocenie prezesa zarządu Portu Lotniczego Gdańsk, zdjęcie z linii lotniczych ciężaru w postaci podwyżek opłat nawigacyjnych, daje branży szanse powolnego wyjścia z kryzysu pandemicznego.

29 września br. w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego, na którym omawiano zapowiadane od kilku tygodni podwyżki opłat nawigacyjnych dla linii lotniczych. Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia przedstawiciele branży zaprotestowali przeciwko pomysłowi dodatkowego obciążania linii, prognozując, że nowe regulacje mogą spowodować wzrost cen biletów oraz utratę konkurencyjności polskiego rynku lotniczego w europejskiej przestrzeni powietrznej.

Szansa na porozumienie

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej pobiera dwie opłaty związane z zapewnieniem służb żeglugi powietrznej w Polsce. Są nimi: opłata terminalowa, czyli stawka pobierana przez PAŻP za obsługę samolotów podczas startu i lądowania na każdym lotnisku oraz opłata trasowa pobierana za każdy lot samolotu w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez służby kontroli ruchu lotniczego, uzależniona od pokonywanego dystansu. Zgodnie z „Planem skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na lata 2020-2024”, przekazanym portom oraz przewoźnikom przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, opłaty mogłyby w niektórych przypadkach wzrosnąć nawet o 70 proc.

- Proponowana podwyżka opłat nie tylko spowoduje ograniczenie oferowania linii lotniczych z polskich Portów Lotniczych Regionalnych, ale też najpewniej zostanie przerzucona na pasażerów poprzez podniesienie cen biletów lotniczych – pisali wówczas do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele portów oraz linii.

Powody do optymizmu dało branży środowe posiedzenie sejmowej komisji. Według informacji przekazanej przez przedstawicieli gdańskiego lotniska, jest szansa na porozumienie z rządem w tej kwestii.

- Wynikiem kilkugodzinnej dyskusji była deklaracja przewodniczącego podkomisji o złożeniu poprawki do procedowanego w Sejmie RP budżetu państwa na 2022 r., która uwzględniać będzie dofinansowanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w celu zlikwidowania niedoboru środków tej agencji wynikłych z pandemii Covid-19 – poinformowała Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego Gdańsk.

- Po wysłuchaniu wystąpień wielu posłów różnych opcji politycznych, mam nadzieję, że jest bardzo duża szansa na osiągnięcie porozumienia ponad podziałami, które pozwoli na dofinansowanie PAŻP z budżetu państwa i nieobciążanie linii lotniczych, a tym samym pasażerów dodatkowymi podwyżkami – mówi Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk. - Dzięki takiemu rozwiązaniu wygrają wszyscy: rząd, opozycja, cała branża lotnicza, a przede wszystkim pasażerowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki