Branża faktoringowa rośnie pomimo dobrej koniunktury

Piotr Gąsiorowski - Prezes Zarządu eFaktor S.A
Materiały prasowe
I półrocze było dobre dla branży, nie przeszkodziła nawet… dobra koniunktura. Powszechny stereotyp mówi, że faktoring to narzędzie na czas bessy, jednak coraz częściej przedsiębiorcy świadomie wykorzystują je jako rozsądny i przewidywalny sposób planowania przyszłości finansowej w swoich firmach.

Powody ciągle rosnącej popularności faktoringu to elastyczność usługi, krótki czas rozpatrywania wniosków (nawet 24h), rosnąca dostępność faktoringu wynikająca z coraz większej liczby firm oferujących go i rozbudowy sieci sprzedaży funkcjonujących wcześniej. Nie bez znaczenia jest rosnąca świadomość tej usługi u przedsiębiorców i dostosowywanie oferty do mniejszych podmiotów.

Pomimo dobrej koniunktury i wzrostu gospodarczego zatory płatnicze są w polskiej gospodarce ciągle bardzo duże. Jak wynika z analiz i obliczeń Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej odsetek przeterminowanych należności w pierwszym półroczu wynosił 22,3%, a pomiędzy 11 a 13% faktur było płaconych 120 (lub więcej) dni po terminie określonym na dokumencie. Te realia ciągle są kluczowym czynnikiem napędzającym zainteresowanie faktoringiem. Inne istotne to długie oczekiwanie na zwrot VAT czy wprowadzenie split payment – podzielonej płatności, która ogranicza wielu firmom dostęp do ich pieniędzy. Jednak wprowadzenie split payment dotknie również branżę faktoringową, gdyż faktorzy mogą ponosić solidarną odpowiedzialność. Zmusi to firmy faktoringowe do dostosowania się do nowej rzeczywistości, część z nich kierując się względami bezpieczeństwa już wypłaca zaliczki z zastosowaniem split payment, ale w którym kierunku ostatecznie pójdzie rynek okaże się w ciągu najbliższych miesięcy.

Faktoring jest zdecydowanie bardziej dostępnym narzędziem dla MSP niż kredyty bankowe. Banki nie mają odpowiedniej oferty dla MSP i boją się ryzyka związanego z kredytowaniem tej grupy. Dla faktorów najważniejsza jest ocena kontrahenta i kontraktu, a najważniejszym zabezpieczeniem cesja wierzytelności. Rozwiązania w ramach usług faktoringowych są dopasowywane w taki sposób, aby pomóc przedsiębiorcy szybko uzyskać bieżącą płynność finansową.

Faktoring staje się coraz bardziej konkurencyjny kosztowo. Całkowity koszt usługi może się zamknąć oprocentowaniem 0,05% dziennie, czyli od faktury na 5 000 zł będzie to 2,5 zł. Ile wyniesie cały koszt zależy od momentu, w którym kontrahent firmy zgłaszającej się po finansowanie ureguluje płatność. Czasem jest to miesiąc, czasem dwa, a czasem kilka dni.

W dalszym ciągu trwa proces poszerzania zasięgu faktoringu i dostosowywania go do różnych branż, także wykluczonych przez banki. Atrakcyjną, a nie w pełni zagospodarowaną grupą dla faktorów jest np. branża transportowa - po drogach Europy jeździ nawet 200 tys. polskich ciężarówek, branża daje zatrudnienie blisko milionowi osób w Polsce, a problemy z długimi terminami zapłaty są powszechne.

Potencjał do rozwoju jest ciągle duży. Małych firm jest w Polsce prawie 2 mln, a firmy z MŚP odpowiadają za trzy czwarte miejsc pracy i ponad dwie trzecie PKB. Zakładając, że ¾ tych podmiotów nie ma żadnej zdolności kredytowej, ich oczy będą zwracały się ku faktoringowi. Poziom świadomości usługi w większości krajów Europy Zachodniej i procent przedsiębiorców korzystających tam z faktoringu jest znacznie wyższy niż w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
w: Efaktor, Finea, Finance Project Polska - on działa na region wschodni, członkowie zarządów spółek wchodzą w skład zarządu do innych spółek tworząc holding. Pełna gama usług: ubezpieczenia wszelkiej maści, kredyty ściąganie i zakup długów. Łączy ich również wspólny adres przy ul. Branickiego 15 w W-wie.
M
Maciej
Dokładnie, to jest żyła złota dla faktorów ale o dziwo też klienci dostają naprawdę dobry produkt. Sytuacja idealna
a
artur
Gdzie korzysta?
i
izabella
Uważam, że każde narzędzie jest dobre. Niestety czasem pomimo i chęci i prób nie udaje się odzyskać swoich pieniędzy. Wtedy pozostaje nam udanie się do kogoś kto się na tym zna. Sama uznałam,że Kaczmarski Inkasso będzie dużo skuteczniejsze niż moje próby odzyskania pieniędzy. I tak faktycznie było. Szybko, skutecznie i bezboleśnie.
B
Bolka

Uważam, że to dobrze, że faktoring się rozwija. Jest to konkretne zabezpieczenie płynności finansowej dla firmy. Sama mam znajomych korzystających z tej usługi w idea money i potwierdzają, że jest to zwyczajnie wygodne, jeśli ma się problemy z zalegającymi fakturami

 

Z
Ziuta
Faktoring jest dobrą usługą, zwłaszcza wobec nierzetelnych kontrahentów. Mam znajomych korzystających z tej usługi i bardzo sobie chwalą- jeden problem mniej na głowie i nie muszą się dopominać o spłaty
K
Krzych
Bo jeśli są problemy na rynku to każdy się jakoś ratuje, a jeśli dobrze idzie to ludzie próbują się zabezpieczyć na przyszłość
K
Kocmołuch
To jest chyba taki rodzaj biznesu, że jak jest zła koniunktura to rośnie, a jak dobra to... też rośnie
Wróć na i.pl Portal i.pl