Branża eventowa bez rządowego wsparcia. "Kolejny akt prawny nie rozwiązuje problemów zgłaszanych przez branże"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Targi kojarzą się głównie z organizatorami targów jednak stanowią oni tylko kilka procent całego rynku- mówi ekspertka.
- Targi kojarzą się głównie z organizatorami targów jednak stanowią oni tylko kilka procent całego rynku- mówi ekspertka. Aneta Zurek / Polska Press
Wiele firm z branży spotkań i wydarzeń pozostaje bez rządowej pomocy. - Przyjęta przez parlament tarcza branżowa 6.0 wciąż nie obejmuje znacznej części firm, tworzących przemysł spotkań i wydarzeń. To efekt pominięcia przez Sejm poprawek Senatu- alarmują Pracodawcy RP.

- Dziękuję za Pański istotny wkład w to, aby ta ustawa została przyjęta, a także za otwartość na postulaty kierowane do rządu przez przedsiębiorców. Jednocześnie jestem zmuszony nadmienić, iż ten kolejny akt prawny nadal nie rozwiązuje problemów zgłaszanych przez ważne dla gospodarki branże – pisze w apelu do wicepremiera Jarosława Gowina Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Pracodawcy RP wyliczają, że dotyczy to przemysłu spotkań i wydarzeń, czyli branży eventowej. - Działający w niej przedsiębiorcy już trzeci kwartał z rzędu nie mogą prowadzić działalności, a jeśli nawet mają taką możliwość, to jest ona poważnie ograniczona- napisano.

Wśród senackich propozycji poprawek do Tarczy 6.0 znalazło się wiele dodatkowych kodów PKD. Zapewniłoby to wsparcie przedsiębiorcom z branży spotkań i wydarzeń. Jednak jak zauważono, Sejm zdecydowaną większość tych propozycji poszerzenia wsparcia odrzucił. Jednocześnie, zgodnie z uchwaloną ustawą w ramach wydanego na jej podstawie rozporządzenia można dodać kody PKD nieuwzględnione, których ona sama nie przewiduje- uważają Pracodawcy RP.

Eksperci apelują o jak najszybsze wydanie takiego rozporządzenia. Jego brak to opóźnienie udzielenia wsparcia, bez którego przedsiębiorcy nie będą w stanie sobie poradzić. Co gorsze, takie rozporządzenie to obecnie zdarzenie przyszłe i niepewne. Aby przedsiębiorca otrzymał rządową pomoc, musi prowadzić działalność, odpowiadającą konkretnym kodom PKD.

- W tym zakresie należy umożliwić sięgnięcia po wsparcie agencjom reklamowym (kod 73.11. Wiele spośród nich osiąga przychody głównie z udziału w organizacji wydarzeń, nie zajmując się innymi obszarami działalności – mówi Olga Krzemińska-Zasadzka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel (SOIT), cytowana w komunikacie.

- Targi kojarzą się głównie z organizatorami targów jednak stanowią oni tylko kilka procent całego rynku. Wiodącym segmentem są firmy projektujące i budujące stoiska targowe. To ponad 80 proc. sektora targowego. Należy również pamiętać, że branża targowa to obiekty targowo-konferencyjne, czy firmy spedycji i transportu targowego. Nie można zatem mówić, że branża targowa otrzymała pomoc rządową, bowiem z pomocy mogą skorzystać jedynie nieliczni - mówi dr Beata Kozyra, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Targowego, cytowana w komunikacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl