Brakuje neurologów, którzy leczą przede wszystkim seniorów. Ale coraz więcej młodych choruje

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Brakuje neurologów, którzy leczą przede wszystkim seniorów
Brakuje neurologów, którzy leczą przede wszystkim seniorów Pixabay
Zawieszenie pracy jednego z oddziałów neurologicznych w Bielsku-Białej, to kolejny sygnał pogarszającej się sytuacji w neurologii. Specjaliści od lat alarmują, że nie tylko czeka nas tsunami chorób neurologicznych, ale też drastyczny brak lekarzy tej specjalności. W dobie starzejącego się społeczeństwa to fatalny scenariusz. Niestety zapadalność na choroby neurologiczne rośnie też w grupie młodszych pacjentów

Na schorzenia neurologiczne w większości cierpią seniorzy, których dotyka choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy udary mózgu. Niestety niektóre schorzenia (np. stwardnienie rozsiane, padaczka, migrena) diagnozowane są u młodszych pacjentów. Ponieważ liczba ludzi starszych gwałtownie rośnie większa jest też zapadalność na choroby neurologiczne.

- Sytuacja na Śląsku jest trudna z uwagi na niewystarczającą liczbę neurologów pracujących w szpitalach. Deficyt kadrowy w Oddziałach Neurologii skutkuje nadmiernym obciążeniem pracą zatrudnionego personelu. Aby to poprawić, potrzebne są większe zachęty do pracy, która jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o poziom kompetencji. Obecnie lekarze po specjalizacji wybierają pracę w opiece ambulatoryjnej lub emigrują do Niemiec. Rozmawiałam o tej sytuacji z dyrektorem śląskiego oddziału NFZ i środki zaradcze zostały podjęte. Jednak w przypadku braku szybkiego rozwiązania problemu kadrowego, skutki staną się bardziej odczuwalne dla pacjentów - mówi dr hab. Anetta Lasek-Bal, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii.

Neurolodzy nie chcą brać po nawet po 8 dyżurów miesięcznie. Wolą spokojniejszą i nie gorzej płatną pracę w przychodni, gabinecie. Mniej lekarzy w szpitalach to jednak ograniczanie liczby łóżek, ograniczanie liczby przyjmowanych pacjentów. Problem dotyczy nie tylko Śląska. Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje, aby neurologia została wpisana na listę dziedzin priorytetowych i stała się priorytetem zdrowotnym państwa.

Zobaczcie koniecznie

Trzeba wprowadzić niezbędne zmiany, zanim będzie za późno. Obecny rząd zadeklarował, że dla niego priorytetami będą kardiologia i onkologia. Tymczasem koszty związane z leczeniem chorób mózgu są większe niż koszty kardiologii, onkologii i diabetologii razem wzięte. W tej chwili na świecie jest 6,2 mln pacjentów z chorobą Parkinsona, a do 2040 roku będzie ich dwukrotnie więcej. Podobnie jest w innych jednostkach chorobowych.

Z zaburzeniami określanymi szeroko jako choroby mózgu żyje w Europie ponad 165 milionów ludzi i liczba ta wciąż wzrasta. Jest to spowodowane nie tylko starzeniem się społeczeństwa, ale także zmianami cywilizacyjnymi. Szacuje się, że jedna na trzy osoby cierpi lub będzie cierpieć z powodu tych zaburzeń. Co ok. 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu.

Udar to choroba, która może dotknąć każdego - w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie. Statystyki pokazują, że udar mózgu jest 3. przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Co roku udar mózgu zabija ok. 30 tys. Polaków.

Neurolodzy, by poprawić tragiczną już sytuację, postulują m.in. wyrównanie dostępu do leczenia w całym kraju chorób neurologicznych (szczególne rażące różnice dotyczą SM). Chcą też zdjęcia ograniczenia czasowego dla hospitalizacji chorych (np. 3 dni dla padaczki, migreny, 8 dni dla udaru mózgu), co zwiększy dostęp chorych do szpitala i zmniejszy kolejki oczekujących.

Dziś realia są takie, że pierwszy wolny termin przyjęcia na jeden z najlepszych oddziałów neurologicznych w regionie przypada na maj 2020 roku.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brakuje neurologów, którzy leczą przede wszystkim seniorów. Ale coraz więcej młodych choruje - Dziennik Zachodni

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wawa_marek

Rozmawiałem z neurologiem - moim kolegą z liceum. Pracuje w szpitalu psychiatrycznym. Gdy przychodził tam do pracy 25 lat temu był najmłodszym lekarzem. Teraz też jest !!!

G
Gość 2
12 grudnia, 12:13, Gość:

Niestety zapadalność na choroby neurologiczne rośnie też w grupie młodszych pacjentów.

A co byłoby, gdyby Polska "wpuściła" imigrantów ! ...byłoby w Polsce "drugie USA", ... pod względem zapadalności na choroby neurologiczne !!!.

Jakoś zapomnieli napisać , że to po szczepionkach zatrutych aluminium .

G
Gość

Niestety zapadalność na choroby neurologiczne rośnie też w grupie młodszych pacjentów.

A co byłoby, gdyby Polska "wpuściła" imigrantów ! ...byłoby w Polsce "drugie USA", ... pod względem zapadalności na choroby neurologiczne !!!.

O
Obserwator

Neurologów jest dosyc .Tylko musza miec więcej checi do pracy.Ograniczaja sie do porad i wypisywaniu bez badan recept metoda prób i błędów.Oczywiscie nie wszyscy jest grupa która pracuje ponad siły za siebie i kolegów. Tak jak tutaj redaktor pisze szukaja tylko ciepłych stołków na odpoczynek i zeby płacic za nich zus,z pieniedzy pacjenta .

Nie zmieni sie do czasu jak nie przejda restrukturyzacji i beda mieli konkurencje.Do pracy wezma sie z chwila pojawienia prywatyzacji i uwidocznienia bezrobocia w swoim zawodzie,A do obecnego czasu beda blokowac miejsca do leczenia pacjentów.

Pozdrawiami zycze zapału i zachety do uczciwej pracy.Tak jak my pracujemy wiecej wytworzymy dobrego wiecej mamy kasy.

Wróć na i.pl Portal i.pl