Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Łódzkiem. Procesje po kwietnych dywanach

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Rafał Klepczarek
W czwartek 26 maja obchodzimy Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. To stosunkowo nowe święto, ale bardzo bogate w tradycje i zwyczaje ludowe.

Skąd się wzięło święto

Historia sięga początków XIII wieku. Wtedy w belgijskim Liege zakonnica i późniejsza święta Julianna miała widzenia. Pojawiała jej się tarcza Księżyca z ciemną rysą. Miała ona symbolizować Kościół na ziemi, a rysa - brak święta eucharystycznego. Po wielu latach powiedziała o swojej wizji biskupowi, a on zdecydował się odprawić pierwszą procesję w Liege.

Jednak święto się nie przyjęło. Dopiero cud eucharystyczny, który nastąpił w 1263 roku w Bolsenie koło Rzymu, przekonał papieży. Rok później Urban IV wprowadził je w Rzymie. Jan XXIII w 1334 r. nakazał je w całym Kościele.

W Polsce pierwsze procesje odbywały się już na początku XIV w., jednak w całym kraju dopiero w XV wieku.

Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest 60 dnia po Wielkanocy w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Katolicy zobowiązani są tego dnia do uczestnictwa we mszy św. Po jednym z nabożeństw odbywa się procesja z niesionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, przy których czytana jest Ewangelia.

Boże Ciało 2015. Na słynne łowickie obchody zjechały się tys...

Po Bożym Ciele obchodzona jest tzw. oktawa - przez osiem dni wokół kościołów odbywają się mniejsze procesje eucharystyczne.

W regionie łódzkim

Wyjątkowo uroczyście wyglądała procesja w łódzkiej katedrze w okresie międzywojennym. Reprezentacje wszystkich parafii przybywały na mszę św. o godz. 10. Następnie odbywała się wspólna procesja ulicami Wólczańską, Główną i Piotrkowską. Na czele szła ta grupa parafialna, która pierwsza dotarła do katedry. Następnie wierni wracali do siebie, a popołudniami procesje odbywały się w parafiach.

Dziś szczególnie uroczyście Boże Ciało obchodzone jest w mniejszych miejscowościach regionu. Procesja w Łowiczu słynie w kraju i za granicą z pięknych ludowych strojów. W pobliskim Złakowie Kościelnym oprócz strojów jest też kładziony na drogę procesji tatarak. W Spycimierzu trasa procesji pokrywana jest misternymi dywanami ułożonymi z płatków kwiatów. Od prawie 80 lat kwietny dywan w głównej nawie kościoła sypany jest w kościele Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej.

Zwyczaje i przesądy

Tradycyjnie ołtarze zdobi się gałęziami brzozy. Po przejściu procesji gałązki brzozy wierni urywają i zabierają do domu. Mają one chronić domostwo oraz zwierzęta gospodarskie.

Boże Ciało 2015. Kwiatowy dywan w Spycimierzu [ZDJĘCIA]

Natomiast w czasie oktawy Bożego Ciała kobiety w Łodzi oraz regionie plotą i przynoszą do święcenia pęki małych wianków. Ich liczba powinna być nieparzysta. Po poświęceniu wiesza się je przy drzwiach i oknach dla ochrony domostwa.

Zwyczaje wiążą się też z przygotowaniem ołtarzy.

- Ozdobienie go było uważane za zaszczyt - mówi Aldona Plucińska, etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. - Podobnym zaszczytem było prowadzenie księdza niosącego monstrancje i podtrzymywania jego łokci. Wybierano do tej roli tylko najbardziej szanowanych gospodarzy - dodaje.

Wciąż żywy jest zwyczaj zdobienia okien, płotów i domostw na trasie procesji. Pojawiają się chorągiewki, girlandy z kolorowych papierów i kwiaty. Tradycyjnie też zdobi się okna, wykładając dywaniki, serwety, kwiaty i obrazy Jezusa Miłosiernego lub Jana Pawła II.

- W zdobieniu okien nie ma określonych zasad - podkreśla Aldona Plucińska. - Liczy się wyobraźnia autora i chęć pokazania swojej wiary.

W większości parafii przed procesją idą dziewczynki pierwszokomunijne rzucające kwiatki. Niesione są chorągwie, obrazy i ozdobne poduszki. - Jednak procesje są coraz skromniejsze. Kiedyś asysty parafialne były bardzo rozbudowane - mówi Plucińska.

Dwukilometrowy dywan kwiatowy. Spycimierz uczcił Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki