Boże Ciało na Górnym Śląsku. Archiwalne fotografie przeniosą Was w czasie. Pamiętacie to święto i procesje sprzed lat?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Po jej zakończeniu, ze świątyni wyruszała podniosła procesja z hostią - Ciałem Chrystusa w monstrancji. W ten sposób wierni mogli publicznie wyznać swoją wiarę i oddać cześć Jezusowi.
Po jej zakończeniu, ze świątyni wyruszała podniosła procesja z hostią - Ciałem Chrystusa w monstrancji. W ten sposób wierni mogli publicznie wyznać swoją wiarę i oddać cześć Jezusowi. archiwum
Na Górnym Śląsku, w atmosferze wiary i tradycji, od dziesiątek lat obchodzone jest jedno z najważniejszych katolickich świąt - Boże Ciało. W ten uroczysty dzień wierni gromadzą się w kościołach, aby wspólnie dać świadectwo wiary w Eucharystię. Odbywają się też podniosłe procesje ulicami miast i wsi. Zwyczaj ten jest kultywowany w całym kraju po dziś dzień. Przygotowaliśmy dla Was zbiór archiwalnych zdjęć z procesji w Boże Ciało na Górnym Śląsku. Jak wyglądały kiedyś? Zapraszamy na podróż w czasie!

Boże Ciało na Górnym Śląsku. Znak jedności i tradycji

Na Górnym Śląsku przygotowania do Bożego Ciała rozpoczynały się już na kilka tygodni przed świętem. Parafie i wspólnoty katolickie w całym regionie intensywnie pracowały, aby przygotować uroczyste procesje, które od dawien dawna były najważniejszym punktem obchodów Bożego Ciała.

Drogi i ulice starannie ozdobiono główkami świeżych kwiatów, dywanami z płatków róż, zielonymi gałązkami i kolorowymi wstążkami, tworząc przepiękne ścieżki dla przechodzącej procesji.

Tak kiedyś obchodzono Boże Ciało na Górnym Śląsku:

Na sam dzień święta Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wierni gromadzili się w kościołach, aby wziąć udział w mszy świętej. Po jej zakończeniu, ze świątyni wyruszała podniosła procesja z hostią - Ciałem Chrystusa w monstrancji. W ten sposób wierni mogli publicznie wyznać swoją wiarę i oddać cześć Jezusowi.

Kapłan niosący Najświętszy Sakrament, otoczony ministrantami, a często też wiernymi w strojach ludowych czy górniczych mundurach, przemierzał ulice miast i wsi.

Na czele procesji szły dzieci pierwszokomunijne, trzymając kwiatowe wianki i rozsypując płatki kwiatów na drodze, symbolizując pokładaną wiarę w Eucharystię i czystość serc.

Procesja zatrzymywała się na różnych oznaczonych przystankach, gdzie wierni wspólnie odczytywali Ewangelię, odmawiali modlitwy i śpiewali pieśni religijne. Każde zatrzymanie miało swoje znaczenie i głęboki sens, który był przekazywany przez duszpasterzy, wzmacniając więź wiernych z Bogiem i ze sobą nawzajem. Zazwyczaj na trasie procesji ustawiane były cztery ołtarze - symbolizujące cztery strony świata.

Boże Ciało na Górnym Śląsku nie tylko było świętem religijnym, ale również okazją do spotkań rodzinnych, przyjaciół i wspólnego dzielenia się radością z okazji tego wyjątkowego dnia.

Po zakończeniu procesji ludzie zasiadali do wspólnego, uroczystego posiłku - zazwyczaj tradycyjnego śląskiego obiadu: rolady, klusek i czerwonej kapusty. Gospodynie wypiekały śląski kołocz z serem lub makiem. Obowiązkowo na stole stał też owocowy kompot domowej roboty.

Często przy kościołach ustawiały się też kramy z odpustowymi słodyczami i zabawkami. Po procesji i mszy świętej wierni mogli uraczyć się popularnymi makronami z bułką tartą, cukierkami miodkami czy kostkami piernikowymi.

Ważnym elementem święta było też zabranie gałązki brzozy z ołtarza z Bożego Ciała do domu. Według wierzeń miała chronić przed złymi duchami i zapewniać dobrobyt. Trzymało się ją w domu przez cały rok, a potem paliło tuż przed Wielkanocą. Zwyczaj zabierania gałązek z ołtarzy praktykowany jest po dziś dzień.

Zobaczcie procesje z okazji święta Bożego Ciała na Górnym Śląsku. Archiwalne fotografie przeniosą Was w czasie! Pamiętacie takie świętowanie?

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl