Boże Ciało 2020. Warszawa: Procesja na Starym Mieście [zdjęcia] [wideo] Jak wyglądało święto w czasach epidemii koronawirusa?

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Szymon Starnawski
Przez pandemię koronawirusa przez długi czas w kościołach obowiązywał ścisły limit wiernych. Nielegalne były także wszelkie zgromadzenia. Przed Bożym Ciałem zniesiono jednak część obostrzeń, co sprawiło, że z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w ograniczonym zakresie mogą odbywać się tradycyjne procesje. Zobaczcie, jak wyglądała procesja Bożego Ciała na Starym Mieście w Warszawie. Zdjęcia w galerii poniżej.

Boże Ciało. Co to za święto?

Boże Ciało to dla wielu katolików jedno z ważniejszych świąt. Nieodłącznym elementem jego obchodów jest procesja do czterech ołtarzy zlokalizowanych w różnych punktach na terenie parafii. Czy w tym roku procesje odbędą się normalnie? Czy będą obowiązywać maseczki, dwumetrowy odstęp lub limit uczestników?

Kiedy wypada Boże Ciało 2020?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem ruchomym. Obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej. W 2020 roku Boże Ciało wypada 11 czerwca. Czy ulicami miast przejdą uroczyste procesje?

Wiele osób nurtuje kwestia, czy procesje z okazji Bożego Ciała się odbędą, a jeśli tak to na jakich zasadach. Wiadomo już, że procesje nie przejdą ulicami miast. Raczej będą one prowadzone dookoła kościołów. Dodatkowo wszyscy uczestnicy będą mieli obowiązek założyć maski, a limit wiernych wynosi 150 osób.

ZOBACZ TEŻ:

Czy w Warszawie odbędą się procesje? Archidiecezja warszawska

W czwartek 11 czerwca o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, bp. gen. bryg. Józefa Guzdka biskupa polowego Wojska Polskiego i biskupów pomocniczych Archidiecezji Warszawskiej. Po tej mszy z Archikatedry wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego. Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi kazanie i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Parafialne procesje Bożego Ciała nie mogą odbywać się na zewnątrz kościoła z licznym udziałem wiernych. W związku z tym, zgodnie z roztropnością Księży Proboszczów, można przeprowadzić na terenie kościelnym procesję do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących rygorów sanitarnych - czytamy na stronie archidiecezji warszawskiej. Uczestnicy zobowiązani są do zasłonięcia nosa i ust oraz zachowania dystansu.

Boże Ciało 2020. Diecezja warszawsko-praska

“Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, zalecam, aby Księża Proboszczowie zorganizowali procesję Bożego Ciała do czterech ołtarzy na terenie przykościelnym. Nie powinny one odbywać się między parafiami. Przygotowanie uroczystości i przebieg liturgii wymagają zachowania wszystkich zaleceń sanitarnych (dystans społeczny oraz zasłanianie twarzy). Usilnie zachęcam, aby w tym dniu umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu w formie prywatnej” - zaleca biskup warszawsko-praski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl