Boże Ciało 2020. Warszawa: Procesja na Starym Mieście [zdjęcia] [wideo] Jak wyglądało święto w czasach epidemii koronawirusa?

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Szymon Starnawski
Przez pandemię koronawirusa przez długi czas w kościołach obowiązywał ścisły limit wiernych. Nielegalne były także wszelkie zgromadzenia. Przed Bożym Ciałem zniesiono jednak część obostrzeń, co sprawiło, że z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w ograniczonym zakresie mogą odbywać się tradycyjne procesje. Zobaczcie, jak wyglądała procesja Bożego Ciała na Starym Mieście w Warszawie. Zdjęcia w galerii poniżej.

Boże Ciało. Co to za święto?

Boże Ciało to dla wielu katolików jedno z ważniejszych świąt. Nieodłącznym elementem jego obchodów jest procesja do czterech ołtarzy zlokalizowanych w różnych punktach na terenie parafii. Czy w tym roku procesje odbędą się normalnie? Czy będą obowiązywać maseczki, dwumetrowy odstęp lub limit uczestników?

Kiedy wypada Boże Ciało 2020?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem ruchomym. Obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej. W 2020 roku Boże Ciało wypada 11 czerwca. Czy ulicami miast przejdą uroczyste procesje?

Wiele osób nurtuje kwestia, czy procesje z okazji Bożego Ciała się odbędą, a jeśli tak to na jakich zasadach. Wiadomo już, że procesje nie przejdą ulicami miast. Raczej będą one prowadzone dookoła kościołów. Dodatkowo wszyscy uczestnicy będą mieli obowiązek założyć maski, a limit wiernych wynosi 150 osób.

ZOBACZ TEŻ:

Czy w Warszawie odbędą się procesje? Archidiecezja warszawska

W czwartek 11 czerwca o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, bp. gen. bryg. Józefa Guzdka biskupa polowego Wojska Polskiego i biskupów pomocniczych Archidiecezji Warszawskiej. Po tej mszy z Archikatedry wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego. Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi kazanie i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Parafialne procesje Bożego Ciała nie mogą odbywać się na zewnątrz kościoła z licznym udziałem wiernych. W związku z tym, zgodnie z roztropnością Księży Proboszczów, można przeprowadzić na terenie kościelnym procesję do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących rygorów sanitarnych - czytamy na stronie archidiecezji warszawskiej. Uczestnicy zobowiązani są do zasłonięcia nosa i ust oraz zachowania dystansu.

Boże Ciało 2020. Diecezja warszawsko-praska

“Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, zalecam, aby Księża Proboszczowie zorganizowali procesję Bożego Ciała do czterech ołtarzy na terenie przykościelnym. Nie powinny one odbywać się między parafiami. Przygotowanie uroczystości i przebieg liturgii wymagają zachowania wszystkich zaleceń sanitarnych (dystans społeczny oraz zasłanianie twarzy). Usilnie zachęcam, aby w tym dniu umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu w formie prywatnej” - zaleca biskup warszawsko-praski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl