Ból głowy spadkobierców fortuny Berlusconiego. Przeklinają kolekcję miliardera

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Część kolekcji dzieł sztuki Berlusconiego to zwykłe buble
Część kolekcji dzieł sztuki Berlusconiego to zwykłe buble Gregorio Borgia/Associated Press/East News
Wartość majątku pozostawionego przez Berlusconiego szacuje się na kilka miliardów dolarów. W jego skład wchodzą jednak kolekcje, które doprowadzają potomków bogacza do wściekłości.

Jeden z czołowych włoskich krytyków sztuki wyśmiał ogromną kolekcję dzieł sztuki zmarłego Silvio Berlusconiego.

Obrazy bez wartości

Według Vittorio Sgarbiego 25 tysięcy obrazów to w dużej mierze sztuka niskiej jakości, mająca niewielką lub wręcz żadną wartość.

Zmarły w czerwcu były premier Włoch kupił wiele obrazów podczas nocnych programów telesprzedaży. Zarządzanie kolekcją przyprawia jego potomków o ból głowy.

Obrazy przechowywane są w magazynie w pobliżu rezydencji Berlusconiego pod Mediolanem. Według La Repubblica są wśród nich obrazy Madonn, wizerunki nagich kobiet oraz pejzaże miast m. in. Paryża, Neapolu.

Liczy się kilka obrazów

Kolekcja nie zrobiła wrażenia na Sgarbim, który powiedział, że spośród 25 tys. obrazów jakąkolwiek wartość artystyczną ma zaledwie sześć lub siedem.

Wartość całej kolekcji szacuje się na 20 milionów euro, średnio 800 euro za obraz. Berlusconi w chwili swojej śmierci miał majątek wart około 6 miliardów euro.

Cesare Lampronti, londyński handlarz dziełami sztuki, który przez trzydzieści lat utrzymywał bliskie stosunki z Berlusconim, powiedział, że miliarder kupował impulsywnie.

- Lubił kupować portrety kobiet, które dawał przyjaciołom w prezencie. Kiedy był młodszy, kupował w galeriach i u handlarzy, później robił to na aukcjach telewizyjnych – mówił. - Wiedział, że to, co kupuje, jest bezwartościowe - dodał.

Spadkobiercy Berlusconiego przekonują się, że kolekcja stanowi ogromne obciążenie. Utrzymanie magazynu, w którym znajdują się dzieła sztuki, kosztuje 800 000 euro rocznie. W dodatku część kolekcji nagryzły korniki. Tymczasem koszt wytępienia szkodników przekracza niekiedy wartość obrazów.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl