Bogusław Sonik: Warszawka nadała ton. I to się mści

  Bogusław Sonik: Warszawka nadała ton. I to się mści

  Anna Wojciechowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Bogusław Sonik: Warszawka nadała ton. I to się mści

  ©fot. Andrzej Banaś

  Mam wrażenie, że PO jest pod presją medialną i towarzyską środowisk warszawskich, które potem okazują się kulą u nogi w kampanii. To stąd pojawiają się elementy pogardy wobec potencjalnych wyborców PiS - wskazuje eurodeputowany PO Bogusław Sonik.
  Bogusław Sonik: Warszawka nadała ton. I to się mści

  ©fot. Andrzej Banaś

  Nie ma pan wrażenia, że najmocniej te wybory europejskie przegrała sama Platforma Obywatelska?
  To cena, jaką Platforma zapłaciła za stworzenie tej koalicji. Od początku byliśmy świadomi, że jest takie ryzyko, ale idei koalicji przyświecał jeden cel: odsunięcie PiS od władzy.

  Zatem przegrana to koniec projektu pod tytułem wielka koalicja?
  Nie sądzę. System liczenia głosów w nadchodzących wyborach parlamentarnych sprzyja dużym formacjom.
  Jeśli się chce myśleć o zwycięstwie nad PiS, nie ma innej drogi jak przeciwstawienie obozowi rządzącemu dużego bloku opozycyjnego. Oczywiście teraz mieliśmy koalicję na wybory europejskie, dziś trzeba zbudować ją od nowa.

  Znacząca porażka tej koalicji nie przemawia raczej za zmianą formuły?
  O tej przegranej zdecydowała przede wszystkim kwestia mobilizacji elektoratów. Obóz rządzący skutecznie zmobilizował swój elektorat, budując przekaz przede wszystkim w oparciu o politykę socjalną. Niestety dla nas, wyborcy kupili przekaz, według którego utrata przez PiS władzy będzie wiązać się z zablokowaniem świadczeń socjalnych dla nich. Nic w tym dziwnego. Nie od dziś wiadomo, że na całym świecie wyborcy kierują się przy urnach przede wszystkim swoim portfelem. Drugim powodem naszej porażki było nieodparcie drugiej linii ataku PiS: linii światopoglądowej. Koalicja Europejska była tak różnorodna w tych sprawach, że propaganda PiS łatwo przyklejała jej radykalne łatki. Obozowi rządzącemu udało się obciążyć nas wizerunkiem ugrupowania wrogiego Kościołowi.  A nie jest tak, że sami w tym pomogliście? Sami swoimi posunięciami mobilizowaliście bardziej centrowych, konserwatywnych wyborców?
  O tej mobilizacji decydowały w dużej mierze wydarzenia, które faktycznie były poza nami, jak słynne wystąpienie Jażdżewskiego, które rozgrzało na chwilę przed wyborami całą Polskę i wywołało słusznie oburzenie. W Polsce bowiem ludzie są krytyczni wobec niektórych hierarchów, ale nie ma masowego nurtu, który by odrzucał przywiązanie do tradycyjnych wartości, chrześcijańskiego światopoglądu. Tymczasem wystąpienie Jażdzewskiego poszło na karb koalicji.

  ZOBACZ WIĘCEJ | PARADA RÓWNOŚCI 2019 W WARSZAWIE Z UDZIAŁEM PREZYDENTA MIASTA RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO [ZDJĘCIA] [WIDEO]  Wcześniej było podpisanie karty LGTB przez waszego prezydenta Warszawy? To ten ruch wprowadził sprawy światopoglądowe w kampanię.
  To prawda. Problem leży w postawie naszych liderów, którzy swoje przekonanie o odczuciach społecznych budowali na nastrojach w Warszawie, a stolica jest jednak pod tym względem wyspą otoczoną falą PiS. To, co w Warszawie jest do przyjęcia, nie sprzedaje się poza nią.

  Zgubiła was pycha, pogarda wobec wyborców PiS?
  Zgubiła przede wszystkim słaba kampania. Ci, którzy mieli jedynki, niespecjalnie angażowali się w kampanię, bo wiedzieli, że i tak wejdą do Europarlamentu. Pozostali zaś niespecjalnie się angażowali w kampanię, bo sądzili, że i tak nie wejdą. Naturalnie incydenty obrażania wyborców też miały miejsce. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem obrażania się na wyborców. Ale to jest problem tego właśnie, że „Warszawka” nadała ton. Za bardzo uwierzono, że to tylko wielkie ośrodki będą decydować o tych wyborach. I to się mści. Wiadomo, że siłą rzeczy ośrodki miejskie są bardziej liberalne, bardziej ironiczne niż reszta Polski. Postawy niektórych naszych polityków czy sympatyków zniechęciły wyborców zgodnie z myśleniem: jesteście tacy wspaniali i śliczni, to sobie radźcie sami.

  A może Platforma jest już po prostu taka liberalna? Ma dziś twarz Rafała Trzaskowskiego?
  Niekoniecznie. To akurat, jaka jest dziś w większości Platforma, należy zweryfikować. Niewiele wiemy na ten temat. Brakuje rozmów, konsultacji z przedstawicielami poszczególnych regionów, brakuje debaty programowej, w tym światopoglądowej. Poglądy Rafała Trzaskowskiego nie były dyskutowane wewnątrz Platformy. Nasz problem polega na tym, że są tworzone fakty dokonane przez różne postaci i wielu działaczy w terenie jest nimi zaskakiwanych. Ten czas przed wyborami powinien być wykorzystany, by liderzy ruszyli w teren i usłyszeli, co naprawdę działacze Platformy tam myślą. Na pewno część członków PO podziela poglądy ideowe Rafała Trzaskowskiego. Są też jednak inni.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

  Najważniejsze informacje, terminy, zasady głosowania

  Najważniejsze informacje, terminy, zasady głosowania

  Czym zajmuje się Parlament Europejski?

  Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Polska w Unii Europejskiej

  Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia

  Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia

  Krótka historia Unii Europejskiej

  Idea integracji nie jest nowym zjawiskiem

  Idea integracji nie jest nowym zjawiskiem

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  Czym zajmuje się Parlament Europejski? Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Czym zajmuje się Parlament Europejski? Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby