Bogdan Święczkowski, Robert Hernand, Krzysztof Sierak......

  Bogdan Święczkowski, Robert Hernand, Krzysztof Sierak... Ziobro stawia na śląskich prokuratorów

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry Bogdan Święczkowski to kolega ministra z czasu studiów

  Najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry Bogdan Święczkowski to kolega ministra z czasu studiów ©Grzegorz Jakubowski

  Na Śląsku ostatnio sporo się dzieje: najpierw przetasowania dosięgły prokuraturę, teraz śląskie sądy. Ale minister Ziobro zna doskonale ten region, tu robił aplikację prokuratorską i otacza się przede wszystkim śląskimi prokuratorami.
  Najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry Bogdan Święczkowski to kolega ministra z czasu studiów

  Najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry Bogdan Święczkowski to kolega ministra z czasu studiów ©Grzegorz Jakubowski

  W śląskim środowisku prawniczym prawdziwe trzęsienie ziemi. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwolnił kilkunastu szefów sądów w tym regionie. Odwołano między innymi prezesa katowickiego Sądu Apelacyjnego, szefów sądów okręgowych w Katowicach i Gliwicach, a także kilku prezesów sądów rejonowych. Wielu ze zwalnianych o tym, że musi pożegnać się ze stanowiskiem, dowiedziało się z faksu.

  „Przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazał niską efektywność sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach. Ten pierwszy zajął 40. pozycję w rankingu wszystkich 45 sądów okręgowych, jeśli chodzi o wskaźnik opanowania wpływu w sprawach cywilnych, czyli w sądzie tym wciąż rosną zaległości. Także w podległych mu sądach rejonowych wskaźniki są słabe. Np. Sąd Rejonowy w Gliwicach zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu wszystkich sądów rejonowych - jest 300 na 318 sądów, jeśli chodzi o czas trwania postępowań. Z kolei Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach jest 291. pod względem czasu trwania postępowań w sprawach cywilnych. Ze wszystkich 45 sądów okręgowych Sąd Okręgowy w Katowicach jest 41. pod względem rozpoznawania spraw karnych. Nie najlepiej radzą sobie także podległe mu sądy rejonowe, np. Sąd Rejonowy Katowice Zachód zajmuje dalekie miejsce pod względem wskaźnika opanowania wpływu spraw cywilnych - czytamy na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

  Małgorzata Hencel-Święczkowska prezesem sądu w Sosnowcu


  Źródło: TVN 24  Wcześniej, bo 1 listopada, minister Ziobro powołał na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu sędzię Małgorzatę Hencel-Święczkowską, żonę Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego. Siłą rzeczy, nominacja sędzi Hencel-Święczkowskiej wzbudziła kontrowersje nie tylko wśród prawników, ale również w świecie polityki. Jakub Stefaniak z PSL określił tę nominację jako „family biznes”. Według Katarzyny Lubnauer z Nowoczesnej, można mówić o „politycznym środowisku Prawa i Sprawiedliwości” w polskich sądach.
  Minister Zbigniew Ziobro mógł odwołać prezesów sądów na mocy ustawy o ustroju sądów powszechnych podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę 25 lipca. Ustawa zakłada m.in. zwiększenie kompetencji ministra sprawiedliwości w powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów
  Sędzia Hencel-Święczkowska ma wśród swoich kolegów z Sądu Rejonowego w Sosnowcu dobrą opinię.

  - Dobry sędzia, a na dodatek świetnie zorganizowany. Małgosia jest energiczna, zdecydowana - mówi jeden z sędziów Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Dodaje, że kadencja byłej prezes dobiegała końca i pewnie, nawet bez nominacji ministra Ziobry, nowym prezesem zostałaby właśnie sędzia Hencel-Święczkowska, bo ma poparcie wśród kolegów.

  - A tak zostaje prezesem w niezbyt miłej atmosferze, płaci za swoje nazwisko i stanowisko męża - podsumowuje mój rozmówca.

  Wcześniej, bo ponad rok temu podobne czystki dotknęły środowisko prokuratorskie na Śląsku. Kilkanaście osób pracujących w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach przeniesiono do jednostek niższego szczebla. Wśród nich są: byli szefowie śląskiej prokuratury, śledczy prowadzący głośne sprawy, a nawet rzecznik dyscyplinarny. Za zmianami stoi Tomasz Janeczek, zwolennik Zbigniewa Ziobry, który został nowym szefem śląskich prokuratorów. W 2005 r., po wygranych przez PiS wyborach, nieoczekiwanie powołano go na szefa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, która zyskała opinię „zbrojnego ramienia PiS”, bo za jego rządów do Katowic trafiały najpoważniejsze śledztwa dotyczące m.in. polityków lewicy.

  W 2007 r. Janeczek został odwołany ze stanowiska. Trafił do wydziału sądowego Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Zapisał się także do stowarzyszenia Ad Vocem, które zrzeszało zdegradowanych współpracowników Zbigniewa Ziobry.

  Jak pisała „Gazeta Wyborcza” Janeczek zaraz po nominacji pozbył się 13 śledczych, którzy do tej pory pracowali w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Wszyscy zostali zdegradowani do jednostek niższego szczebla. Janeczek nie oszczędził swoich byłych przełożonych, kolegów, a nawet rzecznika dyscyplinarnego.
  « 1 3

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śląski wszędzie, co to będzie, co to będzie

  tadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Towarzyszu Ziobro, A KTO TO TAKI ŚLĄSKI PROKURATOR. tOWARZYSZ POZAZDROŚCIŁ NIEUKOm z polskojęzycznego DZ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....a kiedy to niby.....

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ...."herr minister ziobro", zrobił aplikacje prokuratorską......?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Państwo pis

  Lex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Teraz kur...a my, ludzie Ziobry i Swięczkowskiego. Sitwa, kolesiostwo i nepotyzm w czystej postaci

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stara sprawa

  szofer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa...rozwiń całość

  25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  HIPOKRATES MAZOWSZA - trwa głosowanie

  HIPOKRATES MAZOWSZA - trwa głosowanie