Bogdan Borusewicz broni wrześniowego referendum. Andrzej...

  Bogdan Borusewicz broni wrześniowego referendum. Andrzej Zoll: Ono jest niekonstytucyjne!

  Tomasz Skłodowski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Marszałek Bogdan Borusewicz zapowiedział, że nie zgodzi się na zmianę terminu lub treści pytań zarządzonego na 6 września ogólnopolskiego referendum. Tymczasem prof. Andrzej Zoll uważa, że referendum zarządzone na wniosek byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego jest niekonstytucyjne.
  Bogdan Borusewicz broni wrześniowego referendum. Andrzej Zoll: Ono jest niekonstytucyjne!

  ©Krzysztof Szymczak

  - Wszelka ingerencja w treść albo datę referendum, które zostało już zarządzone byłaby bezprawna i ja mam w tej kwestii jasność – oświadczył Bogdan Borusewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej. - Nie zgodzę się na to, by poprzez działania pozaprawne demolowano system prawny w Polsce – podkreślił marszałek Senatu.


  AIP


  Zdaniem Borusewicza, odwołanie zarządzonego referendum i przesunięcie go na inny termin, a także ewentualne dopisanie dodatkowych pytań byłoby działaniem bezprawnym.
  Marszałek Senatu odniósł się w ten sposób do propozycji Prawa i Sprawiedliwości, które chce by Polacy mogli odpowiedzieć w referendum nie tylko na pytania zaproponowane przez Bronisława Komorowskiego, dotyczące wprowadzenia Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian ordynacji podatkowej. PiS zaproponowało by w referendum pojawiły się też pytania o obowiązek szkolny 6- latków, obniżenie wieku emerytalnego oraz własność Lasów Państwowych.

  Tymczasem prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego powiedział dziś w wywiadzie radiowym, że referendum zarządzone na 6 września, zgodnie z wnioskiem prezydenta Komorowskiego jest niekonstytucyjne. - To nie jest materia referendalna. To granie fundamentem demokracji dla celów politycznych- ocenił prof. Zoll. Były prezes TK uważa jednak, że odwołanie tego referendum nie jest prawnie możliwe bo zakończyła się procedura prawna a przepisy nie opisują możliwości odwołania zarządzonego już referendum.

  - 6 września odbędzie się referendum, w którym jedno pytanie o JOW jest sprzeczne z Konstytucją, drugie pytanie jest nieaktualne bo wprowadzono już przepisy, o które pyta się obywateli, a trzecie jest bez sensu – ocenia polityk Zjednoczonej Prawicy Adam Bielan. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest odwołanie referendum, które wymyślił prezydent Komorowski ratując się przed porażką w wyborach prezydenckich.

  Dziś wieczorem ostateczną decyzje w sprawie referendum ogłosi w wystąpieniu telewizyjnym prezydent Andrzej Duda. Prezydent spotkał się już z inicjatorami zbierania podpisów pod obywatelskimi wnioskami o przeprowadzenie referendum w sprawach obowiązku szkolnego dla dzieci 6- letnich, obniżenia wieku emerytalnego do 65 lat oraz utrzymania państwowej własności lasów. Najbardziej prawdopodobne jest, że prezydent poinformuje o złożeniu do Senatu wniosku o zgodę na przeprowadzenie drugiego referendum z pytaniami zgodnymi z obywatelskimi wnioskami. Mogłoby się ono odbyć razem z wyborami parlamentarnymi 25 października. Możliwe jest także, że prezydent Duda złoży wniosek do Senatu o przesunięcie terminu wrześniowego referendum. Wtedy, w dniu wyborów do Sejmu i Senatu Polacy mogliby również odpowiedzieć na pytania zaproponowane przez Bronisława Komorowskiego oraz pytania referendalne zaproponowane przez inicjatywy obywatelskie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Zollku - mędrkować to sobie możesz w Palestynie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  ( ͡° ͜ʖ ͡°) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rok 2015 jest nie do zniesienia dla inteligentnych z dużych miast w PO, i też wyjątkowo pechowy!

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Nie dość tego, że bożyszcze TVN & GW utraciło przez PiS intratną i reprezentatywną fuchę, to na dodatek PiS i znalazł się na pozycji (41:22). Albowiem, PiS przeskoczył PO już niemalże o 100%. No i...rozwiń całość

  Nie dość tego, że bożyszcze TVN & GW utraciło przez PiS intratną i reprezentatywną fuchę, to na dodatek PiS i znalazł się na pozycji (41:22). Albowiem, PiS przeskoczył PO już niemalże o 100%. No i stąd, posłowie i partyjni z PO utracili w tym roku urlopy. 24h uwijają się w ukropie z zadaniem: PiS wcisnąć na powrót pod „szklany sufit”. A tu masz babo placek, jeszcze parę dni upału, a ona PO sama znajdzie się pod tym własnym sufitem. Tak, ten rok 2015 jest nie do zniesienia, i pechowy... dla PO. Natomiast odwrotnie dla fenomenalnego PiS. Prezes PiS-u z grupą posłów wypoczywa w Beskidach, tankując nowe siły na przyjazną dla PiS jesień.

  Skróty tematyczne co niektórych publikacyj z sieci:

  (...) ”Senator PO obnaża pomysł referendum: „Prezydent Komorowski nie konsultował tej inicjatywy z rządem, a pytania, które zaproponował, były niezrozumiałe” ... Konsultacji z rządem nie było, a inicjatywa referendum to pomysł tylko i wyłącznie prezydenta Komorowskiego, który rzutem na taśmę chciał wygrać wybory prezydenckie ... Dlatego sprawa referendum jest kwestionowana przez część konstytucjonalistów— powiedział na antenie TV Republika senator Platformy Obywatelskiej, Jan Rulewski (...)

  (...) Marcin Fijołek: ”Kto referendum wojuje, ten od referendum ginie. Rzucony pomysł wrześniowego głosowania wraca i jak bumerang uderza w Platformę” ... Czują państwo ten dreszczyk emocji na myśl, że już za nieco ponad dwa tygodnie możemy się wypowiedzieć w referendum zarządzonym przez Bronisława Komorowskiego? Nie? No właśnie. Wrześniowe głosowanie nie jest nikomu potrzebne - ani politykom, ani obywatelom, ani całemu państwu. Niczego nie zmieni, nikomu nie pomoże ... Nikt nie krył tego, w jakim celu Bronisław Komorowski uruchomił procedurę związaną z referendum ... To sygnał, szczególnie jeśli chodzi o bardzo dobry wynik Pawła Kukiza. To ważny sygnał w oczekiwaniu na zmiany dotyczące relacji między obywatelem a państwem— mówił 11 maja ówczesny prezydent, czujący, że grunt pod jego nogami zaczyna znikać ... Zabawnie jest jednak patrzeć, jak pomysł, który miał uderzyć w cały szeroko rozumiany obóz zmian, wraca jak bumerang i uderza w Platformę i jej zaplecze. Wszystko z powodu prezydenta Andrzeja Dudy ... Tak kończy się instrumentalne wykorzystywanie narzędzi demokracji bezpośredniej. Kto referendum wojuje, ten od referendum ginie— ocenił politolog dr Błażej Poboży z UW na swoim facebookowym profilu. (...)

  (...)”Prof. Chmaj: "Gdybym był 6 września w kraju, to nie poszedłbym na referendum". Konstytucjonalista o politycznej "gorączce referendalnej"... Jestem za finansowaniem partii politycznych przez budżet państwa. To byłby mój świadomy wybór, bo chciałbym, aby wyniki referendum nie byłyby wiążące ... Referendum musi mieć ciekawe pytania. PiS złożył swoje trzy pytania. Uważam, że te trzy pytania to o wiele za mało i powinno tych pytań być więcej. Zgłoszonych przez Platformę Obywatelską, przez SLD, PSL i inne partie. I wtedy 25 mogłoby się odbyć jedno duże referendum i na takie referendum z przyjemnością pójdę (...) Całość publikacyj w sieci!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Referendum

  Pyra 3 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Oj staruszku, staruszku. Złej sprawy bronisz. Lecisz jak Bronek. Czas odpocząć.....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mr Borusewicz będzie do śmierci podtrzymywał toż wszystko, co ustalili dla siebie przy stole kwadrat

  Kaya (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Jednak naród po minionych 25 latach uznał, i wprawdzie stosunko bardzo późno, że na tym stole skorzystali tylko ci wszyscy, co przy nim zasiadali! Natomiast ci stojący i siedzący z boku na tym...rozwiń całość

  Jednak naród po minionych 25 latach uznał, i wprawdzie stosunko bardzo późno, że na tym stole skorzystali tylko ci wszyscy, co przy nim zasiadali! Natomiast ci stojący i siedzący z boku na tym biznesie stracili miliardy, miejsca pracy, status, kariery, etc.

  Profesor jest tytułem naukowym, i co jest truizmem. Natomiast Mr Borusewicz wystudiował historię w katolickiej uczelni z tyt. magistra. No, nie wiem jak inni zagadnienie widzą, jednak ja widzę, że stopień naukowy „doktor nauk prawnych”, i który po habilitacji, że tytuł naukowy „profesor nauk prawnych” - nie ma nigdzie nic takiego wspólnego z fachem historia, czy z politycznym awansem.

  A zatem, jest tylko tak, jak stanowi profesor Zoll: „referendum zarządzone na 6 września, zgodnie z wnioskiem prezydenta Komorowskiego jest niekonstytucyjne. - To nie jest materia referendalna. To granie fundamentem demokracji dla celów politycznych. Były prezes TK uważa jednak, że odwołanie tego referendum nie jest prawnie możliwe bo zakończyła się procedura prawna a przepisy nie opisują możliwości odwołania zarządzonego już referendum”

  Czyli, powstał ładny pasztet: PO dla wyrwania wyborców Kukiza wykoncypowała i ustaliła sobie referendum, „niekonstytucyjne”. I teraz, i co jak zwykle w PO, to PiS jest tym jedynym winowajcą, bo pytania chce poszerzyć o kolejne pilne zagadnienia, a których społeczeństwo oczekuje, vide miliony podpisów.

  Czyli, kto właściwie jest tym pozytywnym i dbającym o problemy narodu... Kto jest tym przydatnym do rządzenia? Bezapelacyjnie, a co wg. mnie, jest nim PiS. Z kolei każdy profesor jest profesorem, i nie kimś po obligatoryjnej podstawówce. Więc jak można dezauować poziom wiedzy profesorów... Orientacja polityczna danego profesora, ta była czy aktualna, w nauce nie ma żadnego istotnego znaczenia. Albowiem, takowa orientacja jest zagadnieniem i wyborem stricto prywatnym, a nie naukowym!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marszałek wychodzi tu przed szereg

  Sokular (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  Marszałek wychodzi tu przed szereg Senatu.To zachowanie partyjniackie,populistyczne.Już prawie każdy Polak wie,że to marnowanie aż 100 mln zł na referendum,na którym nie będzie 50%...rozwiń całość

  Marszałek wychodzi tu przed szereg Senatu.To zachowanie partyjniackie,populistyczne.Już prawie każdy Polak wie,że to marnowanie aż 100 mln zł na referendum,na którym nie będzie 50% frekwencji.Salomonowym wyjściem jest propozycja Piotra Dudy aby te 3 pytania+proponowane przez opozycję zadać ludziom w wybory 25 X.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadzam sie

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Budyn Borusewicz i Komoroski niech sie kompromituja indywidualnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pisdudadupapis chce demolki i tak lichej demokracji ⚑☭☮✟

  Waran z Comodo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

  Mieliśmy Brunisia ciche toto i safanduła ale nie robił rozpierduchy.Trzymał się konstytucji i pilnował żyrandola.Było minęło.Ten osobnik duda wiecznie nadęty i pełen pychy robi pod siebie czyli pod...rozwiń całość

  Mieliśmy Brunisia ciche toto i safanduła ale nie robił rozpierduchy.Trzymał się konstytucji i pilnował żyrandola.Było minęło.Ten osobnik duda wiecznie nadęty i pełen pychy robi pod siebie czyli pod dyktando yarosława Polskezbawa.A chu nie cho,a pi nie lu.Wała jak Polska cała.Mam w doopie referenda i jowy i szydło razem z jej manipulacjami.Jak patrzę na ten wiecznie kwaśny ryj to rzygam i te nosowe pier-do_le_nie.Duda idź poradź się klech może ci podsuną jakąś złotą myśl i pier_dykną hostyje-łapu capu i jużeś santo subito duppę obbito.Polska tonie idzie pis po pełna rozpierduche z ziobrą i macierewiczem ludziska spier_da_lają i głupieją .Wczoraj jakiś idiota zabił 10-ciolatkę inny zboczek w koścółku w Lysznie świętym mieście zgwałcił staruszkę,duda robi rozpierduchę koniec świata apokalypsa czy jaki inny armageddon?⚑☭☮✟.Idźta w cholere z takimi władzami.Kopaczce wara zwisła bo nie wyrabia atak za atakiem.Nie ma co goowna w papierek zawijać Polska ginie....od nadmiaru dud....dud jak na_sr_ał gdzie się nie ruszysz...i to takie beleco ło matko㋡zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koleś

  donek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Spadaj do Comodo !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pisdudadupapis chce demolki i tak lichej demokracji ⚑☭☮✟

  Waran z Comodo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

  Mieliśmy Brunisia ciche toto i safanduła ale nie robił rozpierduchy.Trzymał się konstytucji i pilnował żyrandola.Było minęło.Ten osobnik duda wiecznie nadęty i pełen pychy robi pod siebie czyli pod...rozwiń całość

  Mieliśmy Brunisia ciche toto i safanduła ale nie robił rozpierduchy.Trzymał się konstytucji i pilnował żyrandola.Było minęło.Ten osobnik duda wiecznie nadęty i pełen pychy robi pod siebie czyli pod dyktando yarosława Polskezbawa.A chu nie cho,a pi nie lu.Wała jak Polska cała.Mam w doopie referenda i jowy i szydło razem z jej manipulacjami.Jak patrzę na ten wiecznie kwaśny ryj to rzygam i te nosowe pier-do_le_nie.Duda idź poradź się klech może ci podsuną jakąś złotą myśl i pier_dykną hostyje-łapu capu i jużeś santo subito duppę obbito.Polska tonie idzie pis po pełna rozpierduche z ziobrą i macierewiczem ludziska spier_da_lają i głupieją .Wczoraj jakiś idiota zabił 10-ciolatkę inny zboczek w koścółku w Lysznie świętym mieście zgwałcił staruszkę,duda robi rozpierduchę koniec świata apokalypsa czy jaki inny armageddon?⚑☭☮✟.Idźta w cholere z takimi władzami.Kopaczce wara zwisła bo nie wyrabia atak za atakiem.Nie ma co goowna w papierek zawijać Polska ginie....od nadmiaru dud....dud jak na_sr_ał gdzie się nie ruszysz...i to takie beleco ło matko㋡zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  katolicka mafia

  bruner (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 18

  Zoll to ten fanatyczny katolik? Członek Opus Dei?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  Profesor Prawa i znany oraz ceniony naukowiec Autor wielu podręczników na temat prawa stanowionego i współautor Konstytucji. Tak Katolik i to w obecnym świecie chyba jedyna rzecz przez, którą musi...rozwiń całość

  Profesor Prawa i znany oraz ceniony naukowiec Autor wielu podręczników na temat prawa stanowionego i współautor Konstytucji. Tak Katolik i to w obecnym świecie chyba jedyna rzecz przez, którą musi przepraszać zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo