18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochniarz: Rynek pracy wymusi zmiany w edukacji

Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan
Najdłużej do 2025 roku przetrwają tylko uczelnie, które zaoferują najwyższy poziom nauczania i których oferty będą najlepiej dopasowane do potrzeb rynku pracy. Podkreślali to wszyscy uczestnicy konferencji pod hasłem "Uczelnia przyszłości gwarancją zatrudnienia", którą zorganizowały PKPP Lewiatan i Pearson Edexcel - komentuje Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Polski system edukacji nie odpowiada na potrzeby dzisiejszego rynku pracy. Mimo, że liczba posiadaczy dyplomu akademickiego ciągle rośnie, nie idzie za tym zwiększenie poziomu kwalifikacji użytecznych z punktu widzenia pracodawcy.

Z sondażu przeprowadzonego przez Polish Open University wynika, że i sami studenci zdają sobie z tego sprawę - aż 90 proc. z nich przyznaje, że absolwenci krajowych uczelni nie są wystarczająco przygotowani do pracy i mają problem z zastosowaniem wiedzy teoretycznej w praktyce. To jedna z najważniejszych kwalifikacji deficytowych wymienianych przez pracodawców. Wiele badań, w tym Banku Światowego, ale też PKPP Lewiatan pokazuje, że dzisiejsze oczekiwania pracodawców nie skupiają się tylko na pozyskiwaniu absolwentów posiadających kwalifikacje stricte zawodowe. Kluczowe dla potrzeb rynku pracy jest również kształtowanie kompetencji miękkich i odpowiednich postaw, takich jak: umiejętność pracy w zespole, uczciwość np. nietolerowanie ściągania, kopiowania prac, itp., odpowiedzialność , punktualność, planowanie, dyscyplina, przedsiębiorczość, czy szacunek dla prawa.

Obecnym absolwentom brak też umiejętności analitycznych, wyszukiwania i selekcji informacji, zdolności do pracy zespołowej i współdziałania. Co więcej, młodzi ludzie mają problem z porozumiewaniem się, rozwiązywaniem konfliktów, radzeniem sobie w trudnych sytuacjach społecznych. Dlatego uczelnie, aby przetrwać muszą stać się jeszcze bardziej konkurencyjne, efektywniej współpracować z pracodawcami. Uczyć kompetencji społecznych, ale nie zapominać także o kwalifikacjach twardych.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!