Bochenek chleba za 30 złotych? Kiedy przestanie drożeć mąka i pieczywo - czy zbliżające się żniwa zahamują wzrost cen

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wielu piekarzy liczy na obniżkę cen mąki po tegorocznych żniwach. Aby tak się stało musi najpierw spaść cena pszenicy, ponieważ stanowi ona do 80% kosztów produkcji mąki. Ceny ziarna płacone w Polsce są silnie skorelowane z rynkiem światowym, w tym z paryską giełdą matif.
Wielu piekarzy liczy na obniżkę cen mąki po tegorocznych żniwach. Aby tak się stało musi najpierw spaść cena pszenicy, ponieważ stanowi ona do 80% kosztów produkcji mąki. Ceny ziarna płacone w Polsce są silnie skorelowane z rynkiem światowym, w tym z paryską giełdą matif. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Jeśli nie potanieje pszenica i inne zboża, nie ma szans na tańsze pieczywo. Przydałaby się też obniżka cen energii, tymczasem sądząc po tym co dzieje się z cenami gazu, trudno myśleć nawet o stabilizacji. Prognozy dla chleba są więc mało optymistyczne. Grozi nam więc zmiana diety - i to z przymusu, a nie z wyboru?

Branża producentów pieczywa jest jedną z podstawowych gałęzi przemysłu spożywczego, produkującą artykuły pierwszej potrzeby – według badań prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat, 98 proc. badanych zadeklarowało, że spożywa pieczywo. Jednak od kilku miesięcy Polacy muszą płacić za nie coraz więcej, niestety – wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek.

Drastyczny wzrost cen pieczywa: co jest przyczyną

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na drastyczny wzrost cen żywności, który jest widoczny nie tylko w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale i z miesiąca na miesiąc. Podwyżki cen nie ominęły również pieczywa. Jednym z głównych czynników tej znaczącej podwyżki jest ograniczenie dostępu do surowców niezbędnych do produkcji chleba. Trwająca wojna w Ukrainie, kraju należącego do kluczowych dostawców pszenicy na świecie, spowodowała problematyczną i dynamiczną sytuację na rynku zbóż – wysokie ceny i problem z dostępnością.

– Wielu producentów pieczywa liczy na obniżkę cen mąki po tegorocznych żniwach. Aby tak się stało musi najpierw spaść cena pszenicy, ponieważ stanowi ona do 80% kosztów produkcji mąki. Ceny ziarna płacone w Polsce są silnie skorelowane z rynkiem światowym, w tym z paryską giełdą matif. Niższych cen pszenicy i co za tym idzie mąki, będzie można się spodziewać po wyraźnych i trwałych obniżkach cen pszenicy na rynkach światowych - tłumaczy – podkreśla Krzysztof Gwiazda, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Trwa głosowanie...

Jak lubisz spędzać wakacje?

- Jeśli to nie nastąpi to przewidujemy utrzymanie się obecnej ceny mąki z tendencją do jej wzrostu z uwagi na rosnące dramatycznie koszty poza surowcowe jak choćby koszty energii czy transportu – ostrzega Krzysztof Gwiazda.

Wyposażenie biura w dobrej cenie

Materiały promocyjne partnera

Obecnie cena tony pszenicy na giełdzie w Paryżu wzrosła z ok. 270 EUR przed wojną do ok. 384 EUR w ostatnim czasie. Są to rekordowe kwoty, które zmuszają producentów do podnoszenia cen swoich produktów.

– Rynek rolniczy i spożywczy to system naczyń połączonych, który obecnie nie funkcjonuje tak, jak powinien. Na ceny pieczywa wpływają jednak nie tylko problemy z dostępnością czy ceną zboża, ale także rosnące koszty gazu, prądu i benzyny. Jest to realne obciążenie, odczuwalne zarówno przez zwykłych Polaków, jak i producentów - mówi Jacek Górecki, Prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa.

W czerwcu ZUS tradycyjnie dokonuje rocznej waloryzacji kont i subkont ubezpieczonego. Polega ona na pomnożeniu kwoty zgromadzonej na koncie w ostatnim dniu poprzedniego roku o wskaźnik waloryzacji.

Już po waloryzacji emerytalnej w ZUS. Jednak nie dostaniesz ...

- Co więcej otrzymaliśmy od operatorów sieci energetycznych i gazowych, informacje o możliwych ograniczeniach w zakresie dostaw prądu i gazu, co - ze względu na specyfikę produkcji pieczywa – może spowodować nie tylko znaczący wzrost cen, ale też braki pieczywa na półkach sklepowych – podkreśla Jacek Górecki.

Rekordowe ceny pieczywa: czy da się zapobiec wzrostowi ceny chleba?

Na około 50% ceny chleba składa się koszt surowców oraz energii i transportu. Biorąc pod uwagę rekordowe ceny zbóż i ziarna, paliwa i potencjalne ograniczenia w dostawach gazu i prądu, przedstawiciele branży piekarniczej przestrzegają, że może wpłynąć to nie tylko na cenę ale także dostępność pieczywa.

Niedługo po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, branża rozpoczęła dialog m. in. z resortem rolnictwa i Ministerstwem Klimatu i Środowiska i liczy na implementowanie rozwiązań, które pozwolą na ustabilizowanie sytuacji i cen pieczywa. Zwróciliśmy się do decydentów z prośbą o wsparcie, niestety, w dalszym ciągu żadne formalne działania nie zostały podjęte.

[polecany23359823[/polecany]

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska od kilku tygodni nie odpowiedziało na naszą prośbę o uznanie producentów pieczywa za odbiorców chronionych. Wszystko więc wskazuje na to, że jeśli sytuacja makroekonomiczna w kraju nie ulegnie poprawie i nasza branża zostanie objęta ograniczeniami w dostawach gazu i prądu, można się spodziewać, że na jesieni cena chleba będzie oscylowała nawet w okolicach 30 złotych za bochenek, albo - z dnia na dzień -zabraknie pieczywa na półkach sklepowych – podkreśla Jacek Górecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bochenek chleba za 30 złotych? Kiedy przestanie drożeć mąka i pieczywo - czy zbliżające się żniwa zahamują wzrost cen - Strefa Biznesu

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Owsidupa
Nic nie będzie taniej bo wsiowe buraki zawsze mają pretekst żeby podnieść cenę a to kur.wa susza a to nieurodzaj a chałupy rosną i nowych fur przybywa ,powinien być kontyngent.Wiesniak jest od grzebania w ziemi więc spier..alać na pole
Q
Qu
policzmy: cena pszenicy stanowi do 80% kosztow maki...cena pszenicy na gieldzie w paryzu 14.07.2022 to 338eur/t czyli okolo 1650zl...doliczmy do tego 50% koszt na uzyskanie maki z ziarna czyli tona maki to okolo 2400zl...wg ogolnodostepnych informacji mozna sie dowiedziec ze do wypieczenia 1kg chleba potrzeba okolo 600 gram maki co daje nam wartosc okolo 1,50zl...wiec do koncowej ceny sporo jeszcze brakuje ;]
G
Gość
Może ktoś z serwisu zajmie się cenami jakie otrzymuje rolnik za tonę zboża
Wróć na i.pl Portal i.pl