Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bob Dylan wprowadził poezję do szafy grającej i dostał literacką nagrodę Nobla

Tomasz Rozwadowski
Akademia Szwedzka po raz pierwszy przyznała literacką Nagrodę Nobla twórcy piosenek. To bynajmniej nie oznacza ani upadku prestiżowego wyróżnienia, ani nazbyt łaskawego podejścia akademii do Boba Dylana.

W czwartek, 13.10.2016 r. Królewska Szwedzka Akademia po raz sto dziewiąty ogłosiła laureata literackiej Nagrody Nobla. Tegorocznym zwycięzcą jest amerykański muzyk, poeta, prozaik i aktor Bob Dylan. W uzasadnieniu przyznania nagrody, której finansowy komponent w tym roku jest wart około miliona USD, akademia stwierdziła, że główną zasługą laureata jest „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”.

Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana

Tegoroczny werdykt jest, i zarazem nie jest, zaskoczeniem. Jest, dlatego że dla wielu Dylan nie jest literatem, tylko piosenkarzem, przedstawicielem popkultury, w dodatku w tym roku nie był zaliczany do faworytów. A nie jest, ponieważ jego talent literacki został dostrzeżony już w latach 60., a w przeszłości wymieniano go w gronie poważnych kandydatów do najbardziej prestiżowego literackiego wyróżnienia na świecie.

Bob Dylan przyszedł na świat jako Robert Allen Zimmerman 24 maja 1941 roku w Duluth, w stanie Minnesota, a wychował się na ranczu w pobliskim Hibbing. Jego rodzina z obu stron wywodziła się z żydowskich imigrantów z Europy. Muzyką, bluesem i rock & rollem zainteresował się już jako nastolatek i w szkole średniej zadebiutował w lokalnych zespołach rockandrollowych. Muzyką folkową zainteresował się w 1959 roku, gdy wyjechał do Minneapolis na studia uniwersyteckie. Kiedy zaczął występować w klubach studenckich jako folkowy balladzista, przyjął pseudonim Bob Dylan, w hołdzie dla walijskiego poety Dylana Thomasa. Boom folkowy w USA wszedł na tak wysoki poziom, że Bob rzucił studia i na początku 1961 roku pojechał do Nowego Jorku, który był centrum ruchu folkowego i przemysłu fonograficznego. W nowojorskich klubach niemal natychmiast dostrzeżono jego talent i już pod koniec 1961 roku wybitny producent John Hammond podpisał z młodym artystą kontrakt płytowy dla wytwórni Columbia. W marcu 1962 roku ukazał się debiutancki album „Bob Dylan”.

Dzisiaj oficjalna dyskografia Dylana zawiera 37 albumów studyjnych i 11 koncertowych. Jego twórczość, która od folku w drugiej połowie lat 60. przeszła do rocka, by później wzbogacać się o wpływy bluesa i country oraz pewne eksperymentalne wycieczki, jest jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych w całej światowej muzyce pop. Choć artysta dysponuje bardzo ograniczonymi warunkami głosowymi i nie jest wirtuozem żadnego instrumentu, jest jednym z tych twórców, którym się udało podnieść kulturę ludową i kulturę pop do rangi sztuki wysokiej. Jego teksty piosenek często czerpią z ludowych form twórczości, ale operują śmiałą metaforyką i są pełne odniesień do światowego dziedzictwa kultury, z teologiami kilku wyznań włącznie.

Poza piosenkami, literacki dorobek Boba Dylana jest objętościowo skromny, składa się z tomu poetycko-prozatorskiego „Tarantula” z 1971 roku i fragmentarycznej, ale wysoko cenionej autobiografii „Kroniki. Tom 1” z 2004 roku. Choćby dlatego werdykt Akademii Szwedzkiej może być przez wielu badaczy i miłośników literatury uznany za kontrowersyjny. Takie wątpliwości częściowo rozbraja sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius, mówiąc: „Jeśli spojrzeć w przeszłość, można znaleźć choćby Homera i Safonę, którzy tworzyli poetyckie teksty z myślą o śpiewanych wykonaniach. Dokładnie to samo robi Bob Dylan”.

Bob Dylan do dzisiaj jest aktywnym , nagrywającym i koncertującym muzykiem. W Polsce był kilkakrotnie, ostatnio w 2014 roku w Dolinie Charlotty pod Słupskiem na Festiwalu Legend Rocka.

Menadżer Doliny Charlotty o występie Dylana: "To było duże przeżycie"[WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki