Blue Monday 2020. Co to jest i kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku? Nasze samopoczucie może pogorszyć też wysokie ciśnienie

Sebastian Rosłon
Blue Monday 2020. W poniedziałek 20 stycznia wypada Blue Monday, jak niektórzy twierdzą, najbardziej depresyjny dzień w roku. Pomimo braku naukowych przesłanek takiego twierdzenia ślepy traf może sprawić, że dzisiejszy dzień może być rzeczywiście najgorszym w tym roku.

Blue Monday 2020

Nikt nie lubi poniedziałków, a jeśli do tego dnia dodać niskie nasłonecznienie, które pojawia się i znika, kiedy wszyscy siedzą
zamknięci w pracy i melancholię związaną z niedotrzymaniem obietnic noworocznych, to mamy przepis na katastrofę.

Do takiego samego wniosku doszedł Cliff Arnall, były pracownik Uniwersytetu w Cardiff. Przy wykorzystaniu matematycznej formuły, zawierającej czynniki mogące wpływać na złe samopoczucie, doszedł do wniosku, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku (Blue Monday).

Nazwa tego szczególnego dnia wywodzi się od słowa "blue", które w języku angielskim oprócz określenia koloru nieba, oznacza również coś smutnego, melancholijnego.

Blue Monday 2020 MEMY. Śmieszne obrazki na najbardziej depre...

Oprócz wspomnianej zimowej aury, związanej z chłodnym powietrzem i niedoborem światła, za wybór właśnie tego dnia odpowiadają również czynniki psychologiczne i gospodarcze. Niejedna osoba na przygotowanie wigilijnej kolacji, a przede wszystkim zakup świątecznych prezentów, bierze krótkoterminowy kredyt. Termin jego spłaty upływa właśnie z końcem stycznia, dlatego należy się liczyć ze sporym wydatkiem na samym początku nowego roku.

Tym, co szczególnie przygnębia w styczniowe dni, jest również uświadomienie sobie niezdolności wypełnienia wszystkich postanowień noworocznych. Nie od dzisiaj wiadomo, że frekwencja na siłowniach od dnia 2 stycznia urasta do rekordowych liczb tylko po to, aby stopniowo, w następujących tygodniach powrócić do poprzedniego poziomu.

Nagromadzenie tych wszystkich okoliczności ma świadczyć o niezwykłym potencjale Blue Monday do wprowadzania w stan melancholii, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.

Blue Monday - pseudonauka?

Koncepcja Blue Monday, przedstawiona przez Arnalla, spotkała się z krytyką. Jego równanie, wskazujące na trzeci poniedziałek stycznia uznano za pseudonaukę, opartą o dowolnie dobrane i niejasne przesłanki. Jednym z elementów jego algorytmu jest np. wskaźnik poczucia konieczności działania i niskiej motywacji. Jak się później okazało, Cliff Arnall stworzył pojęcie Blue Monday w ramach akcji promocyjnej, zorganizowanej we współpracy z biurami podróży, a jego kompetencje naukowe są co najmniej dyskusyjne. Stworzenie koncepcji najbardziej depresyjnego dnia w roku miało pomóc w sprzedaży większej ilości wycieczek.

Poproszono mnie, abym wymyślił najlepszy dzień na bookowanie letnich wycieczek. I kiedy zacząłem myśleć o tym, co wpływa na taką decyzję, to przypomniałem sobie to, co powiedziało mi tysiące osób na zajęciach z radzenia sobie ze stresem oraz warsztatach szczęśliwości. Były takie czynniki, wskazujące na trzeci poniedziałek stycznia jako dzień szczególnie depresyjny - mówił Arnall w wywiadzie dla The Telegraph

"Ale to nie jest szczególnie pomocne postawienie sprawy. To niemal samo spełniająca się przepowiednia, że będzie to najbardziej smutny dzień w roku" - dodał Arnall.

Od Arnalla postanowił się odciąć Uniwersytet w Cardiff, podkreślając, że psycholog był co prawda zatrudniony na uczelni, ale jego obowiązki ograniczały się do prowadzenia kilku klas w niepełnym wymiarze pracy.

Jednak w tym roku w sukurs Arnallowi, mierzącemu się z krytyką, przyszła wyjątkowa sytuacja pogodowa.

IMGW: Mogą wystąpić problemy z koncentracją

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje, że od niedzieli prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego o 14-16 hPa w ciągu jednej doby. Szczytowy punkt zaobserwujemy w poniedziałek, kiedy ciśnienie będzie wynosić nawet powyżej 1040 hPa. To absolutnie wyjątkowa sytuacja, która - jak podaje IMGW - zdarza się zaledwie raz na kilka lub kilkanaście lat. Rekordowy poziom ciśnienia atmosferycznego zanotowano w 1997 w Suwałkach, kiedy jego wartość wyniosła 1054 hPa.

wysokie ciśnienie w Polsce mapa

(...)wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski - pisze w swoim oświadczeniu IMGW

U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu - dodaje IMGW.

Ponad połowa Polaków wierzy w przesądy. Od lat w te same.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
To bzdury

A ja się czułem świetnie, wstałem o 4 rano, w pracy super, przerzucilem około tony towaru, po pracy pograłem na ps4, na kolację wypiłem herbatkę i poszedłem spać o 23.

t
tiger2280

Ja dzisiaj jestem chory, mam katar, kaszel i gorączkę, a oni piszą o jakimś ''depresyjnym dniu'' bardzo dobre cholera.

K
Kacper

Kto wymyśla te bzdury i w jakim celu????

a
abrakadabra

Ja tam nie obchodzę tych wszystkich nowomodnych świąt.

Dodaj ogłoszenie