Błażej Poboży, wiceszef MSWiA: Spodziewam się nasilenia prób przekraczania granicy

Lidia Lemaniak
Fot. Łukasz Kaczanowski
– Jedynym sposobem rozwiązania problemu – z punktu widzenia Białorusi – będzie zintensyfikowanie działań na rzecz przekroczenia przez tych migrantów granicy. W innym wypadku to Łukaszenka zostanie na zimę z poważnym problemem, jakim będzie 10, 20, 50, a może i za chwilę 100 tysięcy migrantów. Niestety, spodziewam się nasilenia tych prób przekraczania granicy, dlatego bardzo ważne są nasze działania w pasie przygranicznym – mówi w rozmowie z polskatimes.pl wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

W środę Straż Graniczna przekazała, że funkcjonariusze obserwują po białoruskiej stronie granicy funkcjonariuszy bądź żołnierzy, których umundurowanie i wyposażenie może wskazywać, że nie są to służby graniczne. Tę informację potwierdził Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. O czym może świadczyć to, że żołnierze białoruscy nie zajmujący się ochroną granic, znajdują się tuż za polską granicą?
Faktem jest, że nasi funkcjonariusze Straży Granicznej obserwują po stronie białoruskiej funkcjonariuszy bądź żołnierzy, których umundurowanie i wyposażenie może wskazywać, że nie są to służby graniczne. Stanisław Żaryn – rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, potwierdził wręcz, że są to żołnierze z jednostek, które nie zajmują się zabezpieczaniem granicy, tylko działaniami bojowymi.

W niedzielę nielegalni imigranci ugrzęźli na bagnach i zostali uratowani przez polskie służby. Czy znają Państwo ich narodowość? Może mówili, jaką drogę przebyli, żeby się tutaj znaleźć?
Podczas akcji polskich służb ratunkowych, na rozlewisku rzeki Supraśl uratowano w poprzedni weekend 8 imigrantów. Było to 5 mężczyzn i 3 kobiety. Imigranci najczęściej nie mają ze sobą dokumentów. Te konkretne 8 osób to najprawdopodobniej obywatele Syrii i Konga. Większość z nich trafiła do szpitala, tylko jedna kobieta nie wymagała hospitalizacji. Na dzisiaj dwie z tych siedmiu osób opuściły już szpital. Osoby te oczywiście trafiają do ośrodków Straży Granicznej. Chcę podkreślić fakt, że polscy strażnicy graniczni, we współpracy ze strażą pożarną, wojskiem i policjantami, uratowali życie tym ludziom. Ta historia mogła skończyć się tragicznie.

Ilu imigrantów może się obecnie znajdować po stronie białoruskiej?
Główny szlak w ostatnich tygodniach, zanim udało się go dzięki naszym działaniom dyplomatycznym zablokować, to były regularne połączenia lotnicze między Bagdadem, a Mińskiem. Wyraźnie widać więc, że są to operacje zaplanowane i skoordynowane. Myślę, że sytuacja może się rozwijać, dlatego że na terytorium Białorusi znajduje się być może nawet 10 tysięcy imigrantów, którzy zostali tam sprowadzeni przez reżim Łukaszenki.

Minister Mariusz Kamiński informował podczas konferencji prasowej, że Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy m.in. z Pakistanem i Jordanią, a lotnisko w Grodnie będzie obsługiwać loty międzynarodowe. Czy to oznacza, że za chwilę za granicą z Polską, będą imigranci też innych narodowości?
Reżim białoruski podpisał umowę o ruchu bezwizowym z kolejnymi państwami, takimi jak Pakistan, Jordania czy Republika Południowej Afryki. To wszystko może wskazywać, że takie będą kraje pochodzenia kolejnych migrantów, sprowadzanych na Białoruś. Te narodowości mogą również dominować w statystykach nielegalnych przekroczeń granicy w kolejnych tygodniach, jeśli dojdzie do takich transportów.

Kiedy pojawią się rekomendacje MSWiA w sprawie stanu wyjątkowego? Wszystko wskazuje na to, że jednak zostanie on przedłużony.
Sytuacja na granicy jest trudna, trwają nadal analizy w tej sprawie i w ciągu kilku dni zostaną wydane rekomendacje. Ostateczna decyzja będzie należeć oczywiście do Prezydenta RP.

A skoro tak, jak już wcześniej mówiliśmy, Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy z Pakistanem i Jordanią, to sytuacja za granicą z Polską może być chyba jeszcze gorsza, niż jest obecnie?
Mamy sytuację, w której trwa napór migrantów na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Te osoby już przebywają legalnie na terenie Białorusi. Dodatkowo, reżim Łukaszenki uruchamia nowe kierunki, z których mogą przybywać kolejni migranci. Podkreśla to także minister Mariusz Kamiński.

Jak wygląda obecnie zabezpieczenie polskiej granicy, jakie polskie służby się tam znajdują?
Podkreślam, że polskie formacje broniące granicy, na czele ze Strażą Graniczną i wspierającymi ją policją i wojskiem, wykonują bardzo dobrą pracę. W znaczny sposób ograniczyły możliwość nielegalnego przekraczania polskiej granicy. Pomagają w tym też montowane instalacje graniczne. W sytuacji, kiedy na Białoruś trafiają kolejni imigranci, reżim Łukaszenki za chwilę zostanie z tym problemem sam. Jedynym sposobem jego rozwiązania – z punktu widzenia Białorusi – będzie zintensyfikowanie działań na rzecz przekroczenia przez tych migrantów granicy. W innym wypadku to Łukaszenka zostanie na zimę z poważnym problemem, jakim będzie 10, 20, 50, a może i za chwilę 100 tysięcy migrantów. Niestety, spodziewam się nasilenia tych prób przekraczania granicy, dlatego bardzo ważne są nasze działania w pasie przygranicznym.

Szef MSWiA przekazał, że od czwartku naszych granic strzeże 13 kolejnych nowych pojazdów obserwacyjnych straży granicznej. Może Pan powiedzieć coś więcej o tych pojazdach?
W tym tygodniu 13 tak zwanych PJN-ów, czyli specjalnych pojazdów obserwacyjnych, trafiło do 3 oddziałów Straży Granicznej. Są to nowe pojazdy, które wzmocniły oddziały: nadbużański, podlaski i warmińsko-mazurski. To najnowocześniejszy tego typu sprzęt. To jest też konsekwencja programu modernizacji wszystkich służb podległych MSWiA. Możemy być dumni z naszych funkcjonariuszy Straży Granicznej i innych służb im pomagającym.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie