Bitwa na wilkowickich szańcach, czyli jak Szwedzi...

  Bitwa na wilkowickich szańcach, czyli jak Szwedzi zaatakowali górali ZDJĘCIA

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bitwa na wilkowickich szańcach
  1/63
  przejdź do galerii

  Bitwa na wilkowickich szańcach ©FOT. JAK

  Widowiskowa inscenizacja polsko-szwedzkiej bitwy na wilkowickich szańcach odbyła się wczoraj w Wilkowicach. Inscenizacja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalne Wrota Beskidów i władze gminy. Upamiętniała wydarzenia z 8 marca 1656 roku, kiedy to garstka mieszczan żywieckich, nieliczni żołnierze, górale, mieszkańcy Wilkowic i Mikuszowic stawili opór wojskom szwedzkim w Wilkowicach k. Bielska-Białej. Organizatorzy wczorajszej inscenizacji przygotowali dla mieszkańców i turystów także mnóstwo innych atrakcji.
  W 1656 roku w Wilkowicach rozegrała się jedna z wielu bitew Potopu Szwedzkiego. Marsz szwedzkich wojsk napotkał opór właśnie w na granicy ówczesnego Państwa Łodygowickiego, gdzie żołnierze ujrzeli usypane szańce i gotowych do obrony ludzi.

  Zobacz galerię

  Szwedzi kilka godzin bezskutecznie atakowali szańce. Dopiero szaleńczy atak dowodzonych przez generała Jana Weiharda Wrzesowicza posiłków szwedzkich przełamał szańce wilkowickie.
  Szwedzi zmietli obrońców szańców zabijając z nich 16 i wielu raniąc. Reszta obrońców wycofała się w stronę Żywca. Najeźdźca jednak tak się wykrwawił, że w Żywcu był jeszcze tylko jeden dzień, a potem nastąpił odwrót szwedzki.

  Inscenizacje potyczki na wilkowickich szańcach organizowane są od sześciu lat. Wśród atrakcji były m.in. pokazy jazdy konnej, występy młodzieży z wilkowickich szkół. Później odbyła się bitwa, po której mieszkańcy i turyści bawili się na majówce.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo