Billboard w Gdańsku Wrzeszczu z robalami w sprawie... polityki zagranicznej i zdrowia

Jacek Wierciński
Sygnowany przez Stowarzyszenie Glizdy dla Ojczyzny plakat przy dworcu kolejowym pozostanie co najmniej do 30 kwietnia
Sygnowany przez Stowarzyszenie Glizdy dla Ojczyzny plakat przy dworcu kolejowym pozostanie co najmniej do 30 kwietnia Piotr Hukało
WOŁYŃ POMŚCIMY! - wykrzykuje w komiksowej „chmurce” jedna z dżdżownic, których kłąb oplata polskie godło na billboardzie w samym środku gdańskiego Wrzeszcza. Dla wielu szokujący i obrazoburczy plakat w zamiarze twórcy ma jednak nie tylko szokować.

W domyśle nawiązujący do zbrodni wołyńskiej, nieapetyczny plakat kilka dni temu pojawił się tuż przy dworcu PKP Gdańsk Wrzeszcz i popularnej Galerii Bałtyckiej. Świetnie widoczne dla pasażerów przesiadających się na pętli autobusowej, choć wiszące w otoczeniu innych potężnych plakatów reklamowych, „dzieło” rodzi sprzeczne emocje.

- Wygląda jak dzieło wandali, tylko że zrobione bardzo profesjonalnie. Nie wiem, co autorzy chcieli przekazać. Zestawienie robaków z „orzełkiem”, dziwne hasło. Może to początek jakiejś kampanii reklamowej? One coraz częściej próbują intrygować w bardzo dosadny sposób - komentuje pani Adrianna, na wiosennym spacerze z córką w wózku.

Niewielu przechodniów samo z siebie zwraca na billboard uwagę, a po wskazaniu plakatu reakcje są skrajnie różne od zwykłego wzruszenia ramionami po niedowierzanie, a bywa, że oburzenie.

- Kto pozwolił to tutaj wywiesić?! Przecież to skandal! - denerwuje się Adam Rozwadowski, nalega na ujawnienie nazwiska i zapowiada złożenie zawiadomienia na policji.

Udało nam się skontaktować z twórcą kontrowersyjnego obrazu.

- Sztuka jest zawsze kontrowersyjna w odbiorze, dlatego uprzedzając wątpliwości na facebooku na stronie „Glizdy dla Ojczyzny- akcja artystyczna” umieściłem wytłumaczenie. W słowniku nie istnieje słowo „glizdy”, co pokazuje, że jest to mrugnięcie okiem do odbiorcy. Nie chodziło mi o prosty, dosłowny przekaz - tłumaczy dr hab. n. med. Maciej Śmietański, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej w Szpitalu w Pucku, który wybrał taki kontrowersyjny sposób, by zwrócić uwagę na poważny problem społeczny.

Lekarz nagrodzony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi z nadania Prezydenta RP, wyróżniony na Ukrainie dwoma tytułami honoris causa i były uczestnik licznych misji humanitarnych do Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Mongolii, tłumaczy, że billboardem chciał zwrócić uwagę właśnie na psujące się relacje międzynarodowe naszego kraju.

- Dawniej i Niemcy przychylniej na nas patrzyli, i miałem wiele dobrych zawodowych kontaktów z Rosjanami, a dziś rosyjscy chirurdzy nie przyjeżdżają na nasze szkolenia, bo boją się Polski i pytają, co się u nas dzieje. Podobnie jest z Ukrainą, gdzie zakładałem szkołę chirurgii, więc jeżdżę tam bardzo często od dekady i dziesięć lat temu mieliśmy tam bardzo dobrą opinię państwa, które wprowadzi ich do Europy, a dziś ta opinia się zmieniła na gorsze. W cieniu relacji polsko-izraelskich niewiele osób zauważyło, że chirurdzy z Ukrainy w proteście odwołali Polsko-Ukraińskie Dni Chirurgiczne w Lublinie, pomimo iż Towarzystwo Chirurgów Polskich protestowało przeciwko wprowadzeniu ustawy o IPN. Listy otwarte nie przynoszą skutku, dlatego czułem, że trzeba potrząsnąć widzem - tłumaczy.

Jego projekt przy wrzeszczańskim dworcu pozostanie przynajmniej do 30 kwietnia. Później zniknie, jeśli w międzyczasie znajdzie się nowy chętny, by wynająć powierzchnię reklamową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Billboard w Gdańsku Wrzeszczu z robalami w sprawie... polityki zagranicznej i zdrowia - Plus Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl