„Bild”: Morawiecki to najtwardszy sojusznik Ukrainy w walce z Rosją i najostrzejszy krytyk niemieckiego rządu

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Niemiecki „Bild”: Morawiecki to najtwardszy sojusznik Ukrainy w walce z Rosją
Niemiecki „Bild”: Morawiecki to najtwardszy sojusznik Ukrainy w walce z Rosją PAP/Przemysław Piątkowski
Premier Morawiecki jest uważany za najtwardszego sojusznika Ukrainy w walce z Rosją. To także najostrzejszy krytyk niemieckiego rządu – podkreśla dziennik „Bild”, który przeprowadził rozmowę z szefem polskiego rządu. Morawiecki nie szczędził w wywiadzie gorzkich słów w stronę niemieckiej polityki. Ostrzegł też przed kolejnymi planami Putina.

Dziennik „Bild”, który przeprowadził w środę w Warszawie rozmowę z szefem polskiego rządu, stwierdził, że polski premier jest uważany za najtwardszego sojusznika Ukrainy w walce z Rosją. Dodał, że to także najostrzejszy krytyk niemieckiego rządu.

Morawiecki: Planem Putina jest okrążenie Ukrainy

„Myślę, że planem Putina i jego ludzi, takich jak Walerij Gierasimow, który jest jego nowym głównodowodzącym armii rosyjskiej, jest okrążenie Ukrainy. (…) Uważam, że Ukraińcy nie mogą wykluczyć ataku od strony białoruskiej, na północy Ukrainy, w celu okrążenia Kijowa od zachodu” – ocenił premier Morawiecki. Jak dodał, z informacji uzyskanych z Kijowa wynika, że Ukraina spodziewa się kolejnej rosyjskiej ofensywy prawdopodobnie w marcu lub kwietniu, „i to będzie bardzo ostra ofensywa”.

W opinii premiera, Putin „jest niestety nie tylko pełen nienawiści do Ukrainy, ale chce też udowodnić swoim ludziom, że jest graczem długoterminowym, który nigdy się nie poddaje i zaatakuje Kijów ponownie”. „Tak, mam takie obawy” – podkreślił premier Morawiecki, zaznaczając, że szef Kremla „zmobilizował wielu nowych żołnierzy, około 200-250 tysięcy”.

„Nie wolno nam zapominać, że zasoby Rosji są naprawdę duże, a jej kieszenie głębokie. Ma ona dużo amunicji, dużo broni i dużo ludzi” – podkreślił.

Szef polskiego rządu przypomniał także, że Polska dostarczyła już Ukrainie 250 czołgów, a w planach jest 60 kolejnych.

„Jako zwieńczenie, wraz z innymi sojusznikami przekażemy 14 czołgów Leopard” - dodał.

Premier gorzko o polityce Niemiec

Jak zauważył, wiele mówi się o niemieckiej polityce wobec Rosji – szczególnie tej w przeszłości, gdy rząd niemiecki popełnił błąd, uzależniając się od rosyjskiego gazu i rosyjskich surowców.

„Teraz wielu ludzi oczekiwałoby od Niemiec zmiany, całkowitej zmiany. Widzimy, że Niemcy (…) próbują wspierać Ukrainę. Ale jednocześnie – mam na myśli zwłaszcza rząd i kanclerza – nadal wydają się być przekonani, że powinno się powrócić do normalnych stosunków z Rosją. Nie sądzę, aby kiedykolwiek było to możliwe w przypadku tego quasi-totalitarnego reżimu. Rosja musiałaby się całkowicie zmienić” – powiedział premier Morawiecki.

Dodał także, że „Niemcy mają potencjał, by udzielić znacznie większego wsparcia niż do tej pory, mają bowiem decyzyjność w Unii Europejskiej, mają pieniądze dla Ukrainy, mają możliwości dyplomatyczne”.

Premier Morawiecki przyznał, że jeszcze rok temu zaufanie do Niemiec „ze strony wielu innych krajów” było duże. „Ale teraz to wahadło przechyliło się w stronę nieufności. Szczególnie w gronie krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a także członków Unii Europejskiej” – zauważył.

Kwestia przekazania myśliwców Ukrainie

Zapytany o dostawę myśliwców, podkreślił, że byłby zwolennikiem tego rozwiązania w przypadku, „gdyby była to decyzja całego NATO”. „To musi być decyzja NATO, i nie tylko Polska, ale wiele innych krajów musiałoby w tym uczestniczyć” - zaznaczył.

„Naszym celem jest wsparcie Ukrainy tak, aby wygrała tę wojnę. Co oznacza, że zachowa swoją suwerenność, wolność i integralność terytorialną. To jest kluczowe, i ja postrzegam tę wojnę jako punkt zwrotny w naszej historii. Ponieważ, nie daj Boże, gdyby Rosja wygrała tę wojnę, oznaczałoby to zupełnie inny krajobraz w Europie. (…) Definicja zwycięstwa leży po stronie Kijowa, prezydenta Zełenskiego, jego rządu oraz narodu ukraińskiego, (…) bo to od nich zależy” – podkreślił.

Jak ocenił, Rosja będzie nadal stosować groźby nuklearne. „Główną bronią Rosji jest strach, naszą główną bronią powinna i musi być solidarność” – stwierdził premier.

Morawiecki krytycznie o rozmowach z Putinem, prowadzonych przez polityków krajów zachodnich

„Uważam to za złe, ponieważ daje Putinowi tylko tlen i nic nie wnosi. Poprzez takie rozmowy Putin faktycznie osiąga swoje cele, bo pokazuje reszcie świata i swoim ludziom: zobaczcie, jaki jestem rozchwytywany, wszyscy chcą ze mną rozmawiać, wszystko ode mnie zależy. To jest przesłanie, które przekazuje Putin po takich rozmowach” – ocenił premier Morawiecki.

Wygrana Putina sprawiłaby, że „świat wyglądałby zupełnie inaczej” – oznaczałaby ciągłe zagrożenie dla Finlandii, krajów bałtyckich, Polski, Rumunii, Mołdawii, a także Niemiec. „Teraz jest kluczowy moment, decydujący punkt, kiedy musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby stawić czoła takiemu scenariuszowi” – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2 lutego, 09:53, Krajan:

Sojusz rosja-niemcy zaczął się w 1939r. i trwa nadal tylko mniej formalnie... uzależnienie od gazu (NS1 i NS2), kupowanie polityków, stołki w moskwie dla niemieckich polityków, płynące ruble - lobbing... 1939r. rozpoczęcie IIWŚ Adolf też nazywał "operacją specjalną".

Polska w wiec i ty , zerujecie na niemieckich podatnikach od 19 lat ! Wyludzacie co roku miliardy Euro.Czas aby po 19 latach brania pieniedzy dawac wiecej niz brac !! Ale wlasnie to branie podoba sie Polakom w tej Unii !Jak durnie z zachodu wezma nastepna biede ze wschodu Ukraine to bedzie koniec eldorado !

K
Krajan
Sojusz rosja-niemcy zaczął się w 1939r. i trwa nadal tylko mniej formalnie... uzależnienie od gazu (NS1 i NS2), kupowanie polityków, stołki w moskwie dla niemieckich polityków, płynące ruble - lobbing... 1939r. rozpoczęcie IIWŚ Adolf też nazywał "operacją specjalną".
Wróć na i.pl Portal i.pl