Bierzmowanie 2017: ZMIANY, NOWE ZASADY, przebieg, KEP wydała wytyczne

red.
BIERZMOWANIE 2017: ZMIANY, PRZEBIEG, NOWE ZASADY. Polscy biskupi postanowili ujednolicić zasady dotyczące bierzmowania. Chodzi o to, aby bierzmowanie jak i przygotowanie do sakramentu wyglądało tak samo w całej Polsce. Nowy dokument sporządzony przez Konferencję Episkopatu Polski, określa minimalny zakres formacji, która powinna być prowadzona w każdej parafii. Określa też zakres bezpośredniego przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zawiera 36 punktów według, których ma być prowadzone bierzmowanie.

BIERZMOWANIE 2017: ZMIANY, PRZEBIEG, NOWE ZASADY

Sakrament bierzmowania jest zwany sakramentem dojrzałości i polega na przyjęciu przez osobę daru Ducha Świętego. Bierzmowanie wyciska w duszy niezniszczalny znak, „znamię”, pieczęć Ducha Świętego, która jest symbolem całkowitej przynależności do Chrystusa i trwałego oddania się na Jego służbę (por. KKK 1304).

Dokument powstał podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP, które miało miejsce w Warszawie 13 i 14 marca 2017 roku.

CZYTAJCIE TEŻ:
Nowe grzechy: spowiedź należy uzupełnić o nowe przewinienia

Jednym ze wskazań jest to, że uprzywilejowanym miejscem przygotowania do sakramentu bierzmowania powinna być parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła. W przygotowaniach ma uczestniczyć cała wspólnota parafialna poprzez modlitewne towarzyszenie młodzieży i świadectwo wiary.

W przygotowaniach do bierzmowania powinni brać też udział rodzice kandydata. Ma to być minimum 5 spotkań.

BIERZMOWANIE 2017: NOWE ZASADY

Kolejna nowość to wskazanie, aby kandydat zachował imię chrzcielne, jeśli jest związane z patronem chrześcijańskim. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia nie powinno być związane z jego atrakcyjnością, ale pięknem życia tego, kogo wybiera się za patrona. Przystępujący do sakramentu bierzmowania pozostawiając imię chrzcielne lub przyjmując nowe, powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu.

Jest też wskazanie, aby świadkami bierzmowania byli rodzice chrzestni, aby w ten sposób zaznaczyć jedność sakramentów chrztu i bierzmowania. Rodzice chrzestni powinni być świadkami, o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami. Tam gdzie nie jest to możliwe świadkiem może być osoba, która już przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, ukończyła 16. rok życia oraz jest wierzącym i praktykującym katolikiem. W dokumencie czytamy też, że można zachować zwyczaj, że świadkiem bierzmowania jest osoba tej samej płci co kandydat i świadkami nie mogą być naturalni rodzice bierzmowanego. Świadkowie powinni brać udział w przygotowaniach kandydata do bierzmowania.

BIERZMOWANIE 2017: PRZYGOTOWANIE

Powinno odbyć się minimum 30 spotkań formacyjnych przewidzianych: 5 z nich to celebracje liturgiczne, będące odpowiedzią na usłyszane orędzie.

Formacja kandydatów będzie miała pięć etapów (również spotkania z rodzicami powinny odbywać się po każdym etapie i powinny podejmować takie zagadnienia, jak odpowiedzialność za własną wiarę i przekaz wartości religijnych swoim dzieciom, odpowiedzialność za Kościół i wspólnotę parafialną, konieczność nieustannego nawracania się i przebaczania w rodzinie, przeżywanie niedzieli i uroczystości religijnych w kościele i rodzinie katolickiej i przygotowanie rodziny do właściwego przeżycia uroczystości bierzmowania i podjęcie działań apostolskich przez jej członków):

BIERZMOWANIE 2017: FORMACJA

I etap formacji: Wierzę w Jezusa Chrystusa
II etap formacji: Wierzę w Kościół
III etap formacji: Chcę się nawrócić
IV etap formacji: Chcę żyć Eucharystią
V etap formacji: Jestem gotowy

Kandydaci do bierzmowania powinni angażować się w życie parafii: powinni włączać się aktywnie w życie parafii (działalność charytatywna, wolontariat, troska o czystość i wystrój kościoła, pomoc w organizacji wydarzeń o charakterze religijno-kulturalnym itp.). Ma to służyć większej integracji ze wspólnotą wierzących w dalszym życiu chrześcijańskim po przyjęciu sakramentu bierzmowania.

Uzdrowienie jest wpisane w istotę mszy świętej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bierzmowanie 2017: ZMIANY, NOWE ZASADY, przebieg, KEP wydała wytyczne - Dziennik Zachodni

Komentarze 53

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 marca 2018, 11:00, Wioletta:

Dziecko ,które jest dzieckiem najedzonym...zadbanym....kochanym przez swoich rodziców.....to uczy się bardzo szybko....daje radę ze wszystkim....wystarczy wspierać ucznia...

rozumiem że wspieranie ucznia oznacza codzienne siedzenie z dzieckiem i pomoc w odrabianiu lekcji 5 dni w tygodniu... no chyba ze Pani Wioletta ma dziecko w zerówce lub wybitnie zdolne.Ogarnij się kobieto i nie wypisuj bzdur...

G
Gość
Idę do bierzmowania z klasy trzeciej gimnazjum... jako ateista. Wszyscy o tym wiedzą, rodzice, ksiądz, szkoła jednak idę :/ Nie wiadomo jednak czy przypadkiem ksiądz nie zabroni mi bierzmowania lul
K
Kandydat
Chodzę do klasy trzeciej gimnazjum. Przygotowuję się do bierzmowania. Oczywiści, piszę też w tym roku testy, które zaważą o mojej przyszłości. Nauczyciele dają bardzo dużo nauki. Śpię po 6 godzin, żeby się z wszystkim wyrobić. Wstaję o 6, bo lekcje zaczynamy o 7. Kończymy 14.30/15.30. Mija pół godziny zanim dotrę do domu, kolejne pół zanim zjem obiad i zacznę się uczyć. Przestałam czytać książki, na facebooku ostatni raz byłam chyba z miesiąc temu. Nie oglądam żadnych filmów ani seriali. Nie spotykam się z przyjaciółmi. Nie uczestniczę w rodzinnych spotkaniach. Zrezygnowałam ze wszystkich zajęć dodatkowych. I nadal jest ciężko. Do tego doszło bierzmowanie. Ja rozumiem, na Msze Święte trzeba chodzić. Różańce? Nie mogę odmówić w domu? Muszę specjalnie być w Kościele? Roraty? Kiedy? Nasza parafia organizuje je tylko rano, o 7, a przecież o tej godzinie powinniśmy być w szkole. Wszystkie drogi krzyżowe i gorzkie żale? Czy to nie przesada? Nauka, owszem, katechizmu jest ważna, ale czy można wymagać, by ktoś wiedział o tych wszystkich soborach i postanowieniach? Jeszcze rok temu bardzo mocno wierzyłam. Naprawdę. Chętnie chodziłam do kościoła, bo chciałam tam być. A teraz MUSZĘ. Idę do kościoła tylko po podpis. Żeby mieć to z głowy. Ja wiem, że to jest piękny sakrament, ale chyba wszystko ma swoje granice. Do tego ksiądz nie pozwala wybrać na świadka osoby, która nie ma 30-40 lat. Ja naprawdę wiem, że bierzmowanie to piękny sakrament, ale czy nie mogę mieć choć chwili życie prywatnego w tym wszystkim?
K
Kurator
Chyba zjechac
m
mis_dj
Jak się powie księdzowi, że chodzisz do kościoła to on ci nie uwierzy, musi to widzieć, ponieważ księża są ludźmi MAŁEJ WIARY. "Błogosławieni ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli" Jan 20, 29
M
Mona
To co tu przeczytałam aż mnie zmroziło. Mieszkamy za granicą. Córka chodzi do polskiej szkoly( 6klasa).
Jeszcze nie slyszalam zeby byla jakas rozmowa na temat bierzmowania.
Mam znajomą która jest akompaniatorem ekumenicznym( przygotowuje doroslych do sakramentów). We francji nie ma czegos takiego jak egzaminy przed bierzmowaniem czy cała seria pytań albo przymus chodzenia do kościola dodatkowo w tygodniu. Co prawda czesto szkola konczy sie kolo 18 wiec nie sposob wymagać zeby dziecko jeszcze do kosciola szło.
Co jeszcze to rodzice moga zdecydować kiedy dziecko jest gotowe. Najczesciej koło 15 lat.
J
Joanna
Taki tytuł publikacji jest na portalu OPOKA. Warto go przeczytać i dołączyć się do dyskusji.
E
Ela
Moje dziecko też ma dyslekcję i wiem coś na ten temat.Więc naprawdę jest ciężko ogarnąc szkołę a co dopiero wkuc wszystko do bierzmowania
E
Ela
Większej bzdury nie słyszałam to co kochane się super uczy a niekochane się wcale nie uczy?Moja córka jest kochana i to bardzo przez nas ale niestety jak ma wykuc wszystko na blachę to niestety ale bardzo i to bardzo długo musi się uczyc a czasmi niestety i to nie wystarczy
k
kandydat
Oby tylko różaniec u nas wymyślili czytanie z animatorem i KSM . Przez 2 lata 3 razy w tygodniu i dochodzą msze św. pierwsze piątki, pierwsze soboty i musi być frekfencja 100 % zaliczenia indeksu 300 pytań . A jak to wszystko przebrniesz to i tak masz marne szanse bo egzamin zdają tylko ministranci z jednym pytaniem a reszta pyta dopóki się nie zatniesz i wylatujesz na poprawkę z którymś razem zdasz ale to kolejne pół roku . Człowiek się zniechęca i dziwią się że ludzie nie chodzą do kościoła jak sami księża odsuwają ludzi.
b
bs
"Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że "katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności" (KPK kan. 1065 § 1).

A zatem, osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinny przyjąć wcześniej sakrament bierzmowania, ale to nie oznacza, że bez przyjęcia tego sakramentu sakrament małżeństwa będzie nieważny albo bezowocny."
A
Aga
Jak osoba stawiajaca się za wzór może z taką nienawiścią oceniać? ????? .....
D
Daria
A ja w tym tygodniu wypisuję córkę z przygotowań. To małe dziecko, poszła do szkoły w wieku 6 lat, a tu tyle wymagań i aż 3 lata przygotowań. Chodziła na te gorzkie żale i różańce i twierdzi, że obrzydł jej przez to kościół i wcale jej się nie dziwię. Jest zmęczona szkołą, ciągle coś jest to zrobienia a tu jeszcze trzeba kilka razy w tygodniu na nabożeństwa latać. A gdzie czas na odpoczynek, zabawę, beztroskę?
b
bhu
Mój syn ma prawo wyboru -uświadomiłam go z obecną psychiczną sytuacją - i też raczej nie pójdzie...
b
bhu
Bzdura!!!! Moje dziecko ma dyslekcję z dysgrafią-sztuką jest ogarnąć szkołę-a co dopiero wymysły księży...-żenada :(
Wróć na i.pl Portal i.pl