Bierzesz pożyczkę - uważaj, żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia

Materiał informacyjny
Konieczność pożyczenia pieniędzy wynika z oczywistego faktu – ich braku. Pożyczka lub kredyt mają rozwiązać ten problem, jednak niekiedy mogą go wręcz pogłębić, wpędzając dłużnika w zgubną spiralę zadłużenia. Na czym ona polega i jak się przed nią ustrzec? O tym piszemy w poniższym artykule.

Najprościej mówiąc, spiralą zadłużenia określa się sytuację, w której dłużnik traci zdolność do spłaty swoich zobowiązań. Wynika ona z zaciągnięcia wielu kredytów i pożyczek o łącznej sumie, która przekracza możliwości finansowe osoby czy podmiotu gospodarczego.

Kwota wszystkich rat staje się tak wysoka, że przewyższa dochody dłużnika. W efekcie zaciąga on kolejne zobowiązania, aby spłacić poprzednie – aż do momentu, kiedy ogromne odsetki zaczną zjadać jego zarobki. Później jest tylko gorzej – banki i firmy pożyczkowe zaczynają naliczać kary za opóźnienia w spłacie, a na końcu komornik zajmuje majątek. Jak uniknąć tego czarnego scenariusza?

Kwota zadłużenia

Najprostsza odpowiedź na postawione we wstępie i w tytule pytanie brzmi: kontrolować swoje finanse. Oczywiście najlepiej byłoby w ogóle nie pożyczać pieniędzy i zarabiać na tyle dużo, żeby odkładać każdego miesiąca określone kwoty, ale wiadomo, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego zakładamy, że pożyczkę lub kredyt już wzięto bądź dopiero się to planuje. Jeżeli natomiast zadłużenie jeszcze nie zostało zaciągnięte, należy odpowiedzialnie podejść do ustalenia najważniejszych parametrów oferty, czyli pożyczanej kwoty i terminu, w którym zobowiązanie ma być zwrócone wraz z odsetkami.

Jeśli chodzi o kwotę, powinno się pożyczać tylko tyle, żeby starczyło na planowane wydatki i ani grosza więcej. Dysponując własnymi oszczędnościami, warto się nimi wspomóc i o ich wartość obniżyć kwotę zadłużenia, tak aby pożyczyć jak najmniej, a tym samym jak najmniej oddać w ramach odsetek. Nie należy zadłużać się na więcej, niż potrzeba, ponieważ pożyczki i kredyty są na tyle drogie, że każdy miesiąc oznacza dodatkowe, niemałe koszty. Aby były one jak najniższe, warto sprawdzić wysoce konkurencyjne oferty pożyczek w serwisie https://lowcachwilowek.pl/pozyczki-na-raty/.

Nikt, kto nie chce wpaść w spiralę zadłużenia, nie powinien zadłużać się na kwoty większe, niż jest w stanie spłacać. Trzeba mieć pewność, że zobowiązanie uda się udźwignąć i podołać spłacaniu kolejnych rat – w przeciwnym razie zaciąganie kredytu lub pożyczki jest wielce ryzykowne i może się wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi, włącznie z koniecznością ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Termin spłaty

Kolejna kwestia to termin spłaty. W przypadku osób, które w jak najmniejszym stopniu chcą odczuć spłatę rat w domowym budżecie, korzystnym rozwiązaniem może być maksymalne wydłużenie terminu. W ten sposób obniża się ratę do możliwie najniższego poziomu. Jednocześnie należy mieć jednak na uwadze, że wydłużanie terminu i obniżanie raty powoduje podwyższenie oprocentowania, a zatem zwiększenie kosztów zadłużenia. Wystarczy rzucić okiem na oferty zgromadzone w serwisie lowcachwilowek.pl, żeby się o tym przekonać.

Kontrolowanie finansów

W trakcie spłacania zobowiązania trzeba dokładnie pilnować budżetu domowego, tak aby każdego miesiąca wygospodarować kwotę odpowiadającą wysokości raty. W tym celu niezwykle przydatne, a często wręcz konieczne jest planowanie oraz prowadzenie finansów domowych. Warto trzymać rękę na pulsie, notując wydatki i przychody, żeby mieć pewność, że środki na spłatę kolejnej raty uda się znaleźć bez większego problemu. Kontrola to podstawowy element stabilności, pewności i przewidywalności finansowej.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie