Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielecki i Czech już w Polsce, Mackiewicz i Revol w bazie! Klonowski i Dunaj idą do góry! [WIDEO]

Majka Lisińska-Kozioł
Od lewej Adam Bielecki i Jacek Czech
Od lewej Adam Bielecki i Jacek Czech fot. facebook/Adam Bielecki
Himalaje. W tym roku, po raz pierwszy w historii, aż pięć wypraw zamierzało wejść na wierzchołek Nanga Parbat (8126 m npm); jeden z dwóch (oprócz K-2) niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Jak dotąd Naga Góra odpiera ataki.

Na razie odprawiła z kwitkiem parę Adam Bielecki - Jacek Czech, którzy są już w Polsce. Z początku szyki pomieszała Polakom pogoda, potem Bielecki zaliczył 80-metrowy lot w dół, podczas którego nadwyrężył prawą dłoń.

WIDEO: Polscy himalaiści wracają z Pakistanu. Nanga Parbat wciąż niezdobyta zimą

Źródło: TVN24/x-news

Wczoraj po siedmiodniowej walce o wierzchołek z wysokości około 7400-7500 metrów zawrócili Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol. Poinformowali, że jest zbyt zimno, by piąć się wyżej. Są już w bazie. Przypomnijmy, że para ta w zeszłym roku osiągnęła wysokość 7800 m i też musiała zawrócić. Dla Mackiewicza to już szósta próba zimowego wejścia na Nanga Parbat.

Nadal w kierunku szczytu idą Marek Klonowski (dawny partner Mackiewicza) i Paweł Dunaj. Działają na drodze Schella od strony Doliny Rupal. Według najnowszych informacji obaj wspinacze działający w ramach wyprawy - nazwanej Nanga Dream Justice for All 15/16 - osiągnęli wysokość ok. 7500 m. Wcześniej na wysokości 7150 m założyli IV obóz.

Działa również międzynarodowa wyprawa w składzie Alex Txikon, Ali Sadpara i Daniele Nardi; przygotowali drogę Kinshofera pomiędzy 6100 a 6700 metrów, gdzie założyli obóz III. Ale ponieważ wedle najnowszych prognoz miało zacząć wiać z prędkością 160 km/h, zespół zdecydował się na obniżenie wysokości i spędzenie nocy w obozie II (6100m). Jutro planują dojść do bazy.

Pod Nanga Parbat jest też bardzo dobry himalaista Simone Moro. Także i on przekonał się, że zdobycie tej ośmiotysięcznej góry zimą jest trudne, ponieważ w Himalajach Zachodnich, gdzie jest położona, okna pogodowe są krótsze, a wiatry mocniejsze. Poza tym, do pokonania są wielkie odległości, również po terenie płaskim, co wydłuża akcję górską i utrudnia ucieczkę w przypadku załamania pogody.

Dodajmy, że w przeszłości próbę zdobycia „Nagiej Góry” zimą podjęło 29 wypraw, w tym 12 polskich. Najbardziej zaawansowana próba miała miejsce podczas wyprawy Andrzeja Zawady zimą 1996/1997. W górę ruszyli wtedy Krzysztof Pankiewicz i Zbigniew Trzmiel, ale Polacy z powodu odmrożeń zmuszeni byli zawrócić przed szczytem; Pankiewicz z wysokości 7500 m, a Trzmiel z wysokości ok. 7850 m npm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski