Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Wilczym Tropem w Żywcu. Blisko 800 osób na starcie. Szukajcie się na ZDJĘCIACH

JAK
Bieg Wilczym Tropem w Żywcu
Bieg Wilczym Tropem w Żywcu JAK
Rekordowa liczba osób wzięła udział w 12. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który dzisiaj, 3 marca, odbył się w Żywcu. Na starcie w żywieckim Parku Habsburgów stanęło około 800 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych. Panowała fajna sportowo-patriotyczno-piknikowa atmosfera. Kto nie startował lub przynajmniej nie kibicował uczestnikom nich żałuje. Zobaczcie ZDJĘCIA z żywieckiego biegu. Wystarczy kliknąć w galerię.

Bieg Tropem Wilczym w Żywcu

Bieg Tropem Wilczym zorganizowało Stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechów, współorganizatorami byli m.in. miasto Żywiec i żywieckie Starostwo Powiatowe. Bieg rozpoczął się mszą świętą w żywieckiej konkatedrze. Następnie wszyscy przeszli do żywieckiego Parku Habsburgów, gdzie znajdowały się start i meta biegu. Jak się okazało, w tym roku w wydarzeniu wzięła rekordowa liczba osób. Na starcie stanęło około 800 osób w różnym wieku.

Najpierw biegały przedszkolaki na dystansie 20 metrów, a później, dokładnie w samo południe wystartowali pozostali uczestnicy, wśród których było m.in. sporo uczniów z żywieckich szkół. Mieli do pokonania dystans 1963 metry. Dystans ten miał przypominać rok, w którym zamordowany został ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak "Lalek".

Jako pierwszy na metę przybiegł Andrew Kurowski, Anglik od czterech lat mieszkający w Żywcu. Dystans 1963 metrów pokonał w czasie 6 minut i 30 sekund. Przyznał, że poprawił swój ubiegłoroczny wynik z Biegu Wilczym Tropem.

- Trasa bardzo ładna, pogoda także fajna do biegania. Wczoraj bałem się, że będzie padało, ale dzisiaj mamy słońce. W parku zawsze dobrze się biega - dzielił się swoimi wrażeniami tuż po przebiegnięciu mety Andrew Kurowski. Dodał, że w Biegu Wilczym Tropem wziął udział drugi raz. Według niego to bardzo dobry sposób na naukę i przypominanie historii.

Oczywiście każdy z uczestników starał się uzyskać jak najlepszy czas, ale nie wynik był najważniejszy. Najważniejszy był start w Biegu Wilczym Tropem i jego ukończenie. Pamiątkowe medale uczestnikom biegu rozdawali m.in. senator Andrzej Kalata, starosta żywiecki Adrian Midor i burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Przypomnijmy, że 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. Na Podbeskidziu odbywa się m.in. w Żywcu i Bielsku-Białej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera