Biden rozmawiał z Zełenskim. Wniosek o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Joe Bidenem
Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Joe Bidenem fot. PRESIDENT.GOV.UA
Stany Zjednoczone potwierdzają gotowość Zachodu do ostrej reakcji na ewentualną agresję Rosji na Ukrainę – to główny wniosek z rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy. Amerykanie złożyli wniosek o zwołanie w poniedziałek otwartego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. kryzysu na wschodzie Europy.

Z komunikatu Białego Domu i tweeta Wołodymyra Zełenskiego wynika, że rozmowa dotyczyła nie tylko bieżących działań związanych z agresywną polityką Rosji, ale też kwestii finansowych. Joe Biden zapowiedział duże wsparcie gospodarcze dla Ukrainy. W komunikacie strona amerykańska wspomina o przygotowywaniu „dodatkowych instrumentów ekonomicznych”.

Uwagę zwraca podkreślenie przez Bidena, że USA opowiadają się za uregulowaniem napięć na linii Moskwa-Kijów w ramach formatu normandzkiego. To czterostronna formuła rokowań uruchomiona po wojnie 2014-2015. Uczestniczą w niej Rosja, Ukraina, Niemcy i Francja. Biden mówił też o przyspieszeniu realizacji porozumień mińskich zawartych niemal dokładnie siedem lat temu. Zależy na tym Moskwie, natomiast Kijów starał się spowalniać ten proces, bo porozumienia nie były dla Ukrainy korzystne, a przede wszystkim Rosja oczekuje ich realizacji w kolejności oznaczającej poważne straty polityczne dla Ukrainy.

Tymczasem ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield poinformowała, że Stany Zjednoczone złożyły wniosek o zwołanie w poniedziałek otwartego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ws. kryzysu wokół Ukrainy, „wywołanego presją ze strony Rosji i jej działaniami ukierunkowanymi na destabilizację”.

USA początkowo zabiegały, by sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego była poświęcona sesja Rady Bezpieczeństwa w piątek, ale ostatecznie dyplomacja USA zdecydowała się przenieść posiedzenie, ponieważ w piątek zaplanowana jest rozmowa telefoniczna prezydentów Rosji i Francji. Poniedziałek - przypomina agencja AFP - to ostatni dzień, gdy pracami Rady Bezpieczeństwa kieruje Norwegia. Po tym terminie przewodnictwo w RB ONZ obejmie Rosja, która będzie mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie porządku obrad.

Jest oczywiste, że Rada Bezpieczeństwa nie przyjmie wiążącej rezolucji, ponieważ prawem weta dysponują Rosja i Chiny. Jednak jak zauważyła ambasador USA przy ONZ, takie posiedzenie „może skutkować większą izolacją Rosji”. Thomas-Greenfield przypomniała sytuację z 2014 roku, gdy było „13 głosów za potępieniem Rosji, jeden głos wstrzymujący się i jeden głos przeciw, a było to weto rosyjskie”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl