Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteki wychodzą na ulice i szukają nowych czytelników

Marcin Dyrcz
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej frekwencja spadła o ponad 60 tys.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej frekwencja spadła o ponad 60 tys. fot. Michał Gąciarz
Literatura. Mimo rosnących środków na powiększanie zbiorów i unowocześnienie infrastruktury, liczba wypożyczeń w miejskich i wojewódzkich bibliotekach ciągle spada.

W Krakowie działają obecnie cztery miejskie biblioteki: Krowoderska, Nowohucka, Podgórska oraz Śródmieście. Placówki te zarządzają 56 filiami i posiadają w swoich zbiorach ponad 1,2 mln książek.

W 2015 roku na 100 mieszkańców Krakowa zakupiono prawie 5 nowych dzieł. Na lepsze zmienia się nie tylko stan księgozbiorów, które stopniowo są digitalizowane i udostępniane w internecie, ale również infrastruktura. Biblioteki są bowiem modernizowane.

Drastyczny spadek czytelnictwa

Statystyki pokazują jednak, że z roku na rok liczba czytelników spada. W 2014 roku z krakowskich bibliotek miejskich skorzystało 217 971 osób. Rok później odnotowano już tylko 152 935 czytelników.

Nie inaczej wyglądają raporty Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W 2014 roku odwiedziło ją 586 371 osób. W 2015 roku frekwencja spadła o ponad 60 tysięcy.

- Rzeczywiście, liczba osób korzystających ze zbiorów w ostatnich latach zmniejszyła się. Należy pamiętać jednak, że przemianom ulega dziś też sposób obcowania z literaturą, co trudniej ująć w statystykach. Nowe formy, które w ostatnich latach stały się coraz bardziej popularne, również przekonują ludzi do bibliotek - podkreśla Agnieszka Będkowska z biura prasowego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Jak przekonać nieprzekonanych?

Odpowiedzią na niepokojące statystyki jest akcja „Kraków czyta” organizowana przez cztery miejskie biblioteki publiczne.

- Celem naszej inicjatywy jest kreowanie mody na czytanie i zachęcenie krakowian do korzystania z bogatej oferty bibliotek - podkreśla Agnieszka Giemza z Podgórskiej Biblioteki Publicznej.

W ramach projektu przygotowano program działań na terenie placówek m.in. spotkania autorskie, warsztaty komiksowe, pokazy teatralne dla rodziców z dziećmi oraz liczne atrakcyjne w przestrzeni miejskiej i wirtualnej.

Jutro o godz. 10 z zajezdni Nowa Huta wyjedzie zabytkowy tramwaj.

- W podróży towarzyszyć nam będą, czytający fragmenty książek, krakowscy aktorzy - Tomasz Schimscheiner i Tadeusz Piotr Łomnicki. Szykujemy też konkursy i quizy z nagrodami przygotowane przez bibliotekarzy - informuje Agnieszka Giemza.

Organizatorzy zapraszają również w najbliższą sobotę w samo południe na Rynek Główny.

- Czytając wspólnie na głos fragmenty ulubionych lektur, pokażmy, że Kraków jest pełen miłośników książek! - zachęca Agnieszka Giemza.

To nie koniec zaskakujących propozycji dla krakowian: - Piątek trzynastego nie musi być pechowy! Jeżeli ktoś przyjdzie w dniu 13 maja, do któregoś z oddziałów miejskich bibliotek i odda przetrzymane książki, obejdzie się bez naliczania kary finansowej - zapewnia Giemza.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski