Biblioteka Narodowa:...

  Biblioteka Narodowa: dziennik Rutki Laskier wywieziono nielegalnie

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pamiętnik Rutki Laskier został wywieziony z Polski nielegalnie - oficjalne stanowisko Biblioteki Narodowej przesłane do będzińskiej Prokuratury Rejonowej, jest zgodne z naszymi wcześniejszymi ustaleniami.
  W tym tygodniu postępowanie przygotowawcze rozpocznie Komenda Powiatowa Policji w Będzinie, do której trafiły akta sprawy. Policja będzie miała 60 dni na przeprowadzenie dochodzenia - przesłuchanie świadków i zebranie dokumentów.

  Miesiąc temu jako pierwsi napisaliśmy, że dziennik 14-letniej polskiej Żydówki Rutki Laskier, pisany przez nią w będzińskim getcie przed śmiercią w obozie zagłady i dziś porównywany do słynnego Dziennika Anny Frank, bezpowrotnie zniknął z Będzina.
  Do Yad Vashem wywieźli go Stanisława Sapińska, która przyjaźniła się z młodą Rutką i przechowywała jej pamiętnik od czasów wojny oraz Adam Szydłowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Będzinie. Dziewięćdziesięcioletniej Pani Stanisławy nikt nie powiadomił, że wywożąc dokument do Izraela, łamie prawo. Szydłowski twierdził, że dziennik był prywatną własnością Sapińskiej, dlatego mógł zostać przekazany Yad Vashem z pominięciem obowiązujących procedur. Podobnie uważał prezydent Będzina, Radosław Baran, który firmował całą operację własnym nazwiskiem i przed ofiarowaniem pamiętnika instytutowi w Jerozolimie, napisał do jego dyrektora pismo z sugestią, by do Izraela zaprosić dawną koleżankę Rutki. Co więcej, Szydłowski i Baran utrzymują, że decyzja o oddaniu dziennika była słuszna, bo choć Będzin pozbywał się bezcennego świadectwa Holocaustu, dzięki Yad Vashem miasto stało się znane.

  Poglądów Szydłowskiego i Barana nie podziela prokuratura, która pod koniec sierpnia wszczęła postępowanie wyjaśniające, czy doszło do złamania prawa. Opinia Biblioteki Narodowej, która wpłynęła do prokuratury i do której dotarliśmy, jest jednoznaczna. Wynika z niej, że dziennik nie mógł zostać wywieziony z Polski, zatem jego właścicielka została wprowadzona w błąd.

  - Pamiętnik Rutki Laskier jest wyjątkowo cennym zabytkiem dla naszej kultury i historii oraz wspólnego, polskiego i żydowskiego dziedzictwa - podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. - W czasie wojny Polska utraciła 70 procent swoich zasobów bibliotecznych. Naszym obowiązkiem jest chronienie takich dokumentów, jak dziennik Rutki. Szkoda, że prezydent Będzina nie pomyślał, jak wielką szkodę wyrządza, pozbywając się pamiętnika lekką ręką.

  W trakcie postępowania, będzińska prokuratura zamierza również zasięgnąć opinii Archiwów Państwowych. My już to zrobiliśmy. Stanowisko tej instytucji jest identyczne, jak zdanie Biblioteki Narodowej.

  - Okoliczności wskazują na to, że dokument prawdopodobnie został wywieziony nielegalnie - mówi dr Barbara Berska, zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych.

  Jak dowiedzieliśmy się w prokuraturze, za taki czyn grozi kara nawet do trzech lat więzienia. Identycznie ukarana może być osoba, która w bezprawnym wywiezieniu zabytku uczestniczy.

  Po naszej publikacji, w ubiegłym tygodniu sprawę opisał również tygodnik "Polityka". Cały czas wyjaśnienie jej zapowiada minister Bogdan Zdrojewski. W piątek w Ministerstwie Kultury dowiedzieliśmy się tylko, że "trwają rozmowy na ten temat". Natomiast w Będzinie część radnych i historyków zastanawia się, jak doprowadzić do tego, żeby pamiętnik przynajmniej na jakiś czas wrócił do Zagłębia.

  - Chciałbym, żeby tak było. Zrobię wszystko w granicach prawa, by ten zabytek z powrotem znalazł się w Będzinie. Może przecież krążyć po świecie. Chcemy powołać grupę, która się tym zajmie - zapowiada Marcin Lazar, radny, członek Towarzystwa Przyjaciół Będzina i historyk z wykształcenia.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sam żeś bzdura

  Ehnaton (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 51

  Szwedzi i Niemcy kiedy wywozili nasze dobra myśleli podobnie jak ty. Na szczęście takie jednostki są dziś w mniejszości. Nie pozdrawiam.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TOTALNA BZDURA...!

  *R*A*M*Z*E*S* (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 54

  Właścicielką pamiętników Rutki Laskier była Pani Stanisława Sapińska, i mogła zrobić z nim co chciała - w tym wypadku wywiozła go do Izraela i gdzie tu jest NIELEGALNOŚĆ...?

  Państwo powymyślało...rozwiń całość

  Właścicielką pamiętników Rutki Laskier była Pani Stanisława Sapińska, i mogła zrobić z nim co chciała - w tym wypadku wywiozła go do Izraela i gdzie tu jest NIELEGALNOŚĆ...?

  Państwo powymyślało sobie ustawy, ze niby to nie można wywozić wszystkiego co pochodzi z przed 1945 roku... a jakim niby prawem...? Skoro jestem właścicielem danego przedmiotu, to mam prawo zrobić z nim co mi sie podoba-państwo by tylko łapę wyciągało po cudze, nie oferując nic w zamian.

  Nie rozumiem, o co cała afera...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do ramzesa

  A.f. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

  prawo jest prawem i nalezy go przestrzegac ,twoje myslenie jest tak plytkie jak i twoja wiedza na ten temat.jesli jestes wlascicielem zabytkowej kamienicy mozesz ja przebudowac jak ci sie podoba...rozwiń całość

  prawo jest prawem i nalezy go przestrzegac ,twoje myslenie jest tak plytkie jak i twoja wiedza na ten temat.jesli jestes wlascicielem zabytkowej kamienicy mozesz ja przebudowac jak ci sie podoba ?nie,bo gdyby kazdy to robil byl by wielki balagan i potracili bysmy dziedzictwo narodowe tak samo jest z wywozem zabytkow i wszelkich pamiatek.to jest ochrona dobr narodowych i tak powinno byc.tacy ludzie jak ty nie powinni wogole wypowiadac sie na takie tematy bo tylko sie osmieszaja swoja niewiedza i glupotazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo