Białystok. Park Militarny przy Węglowej. To inwestycja z budżetu obywatelskiego. Wielkie otwarcie w Noc Muzeów (zdjęcia)

OPRAC.: wal
Park Militarny przy Węglowej powstał w ramach budżetu obywatelskiego
Park Militarny przy Węglowej powstał w ramach budżetu obywatelskiego Wojciech Wojtkielewicz
Wyrzutnia rakiet, czołg T-34, kuter desantowy, piec i kuchnia polowa, 85 mm armata przeciwlotnicza - to tylko część sprzętu wojskowego, który będzie można oglądać w Parku Militarnym przy Węglowej. Nowe placówka na historyczno-edukacyjnej mapie Białegostoku zostanie otwarta w sobotę 14 maja podczas Nocy Muzeów.

Park Militarny przy Węglowej w Białymstoku

Na zadaszonej powierzchni 5750 metrów kwadratowych zgromadzono około 30 eksponatów.

- W parku prezentujemy 60 proc. naszego wyposażenia - mówił dyrektor muzeum Robert Sadowski. - Niektóre eksponaty będzie można zobaczyć po raz pierwszy od 30 lat.

Te najcięższe do tej pory były przechowywane na terenie straży granicznej, a inne w magazynach Muzeum Wojska.

- W końcu możemy pokazać je wyremontowane, ale też nowe nabytki, o które w ostatnich latach wzbogaciło się muzeum - podkreślił dyrektor.

Między innymi kolekcję polskiego uzbrojenia z września 1939 roku, w tym niezwykle trudno dziś dostępną taczankę kawaleryjską. To jeden z dwóch zachowanych w kraju egzemplarzy. Można będzie też oglądać polską łódź saperską, jedną z czterech w kraju.

- W sierpniu dojedzie do niej podwozie. Wówczas będzie to jedyny taki zestaw w kraju - mówił Robert Sadowski.

Jak dodał każdy miłośnik historii czy techniki wojskowej odnajdzie w parku coś dla siebie.

- Chociażby czołg T-34, który przez lata stał na skwerze u zbiegu Sienkiewicza i Wasilkowskiej - przypomniał dyrektor. - Przemalowany został w polskie barwy i jest prezentowany z "szarikiem".

Z kolei jako pierwszy przy wejściu do parku prezentowany jest eksponat prosto z białostockiej ulicy.

- To lufa od niemieckiego działa szturmowego, które zostało wydobyte podczas przebudowy ul. Ciołkowskiego - przypomniał dr Łukasz Radulski z Muzeum Wojska. - Sprzęt, z charakterystycznym "świńskim łbem", wykorzystywany był w walkach na przedpolach Białegostoku latem 1944 roku. Na komorze zamku widać ślady świadczące o tym, że załoga zniszczyła je przed porzuceniem.

Na wystawie prezentowana jest też armata wzór 36 produkowana w Polsce na szwedzkiej licencji.

- Ten egzemplarz ma niezwykłą historię. Razem z polskim wojskiem był internowany na Węgrzech. Gdy kilka tygodni później rozpoczęła się wojna zimowa został przekazany Finlandii w obronie przez najazdem sowieckim. Do dziś zachowały się na niej odcienie polskiej farby, jak też fińskiej w kolorze letnim i zimowym - opowiadał Łukasz Radulski.

Park Militarny to inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego 2018. Kosztowała 2 mln zł. Będzie otwarty w weekendy od maja do września. Obok powstał też wybieg dla psów, w którym swoje czworonogi będą mogli zostawić odwiedzający placówkę.

Swoje podwoje Park Militarny otworzy w sobotę 14 maja o godz. 16 podczas Nocy Muzeów.

- Węglowa jest wyjątkowym miejscem. Gdyby jej nie było, należałoby ją wymyśleć - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski nawiązując do licznych instytucji, nie tylko historycznych, które znajdują się po sąsiedzku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl