Białoruś legalizuje piractwo cyfrowe wobec "nieprzyjaznych krajów"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Ustawa legalizująca piractwo cyfrowe została podpisana przez  białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę 3 stycznia.
Ustawa legalizująca piractwo cyfrowe została podpisana przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę 3 stycznia. Fot. president.gov.by
Na Białorusi zalegalizowano piractwo cyfrowe wobec "nieprzyjaznych krajów" – informuje rosyjska redakcja Deutsche Welle. Nowe przepisy zezwalają na wykorzystywanie materiałów cyfrowych bez zgody zagranicznych właścicieli praw autorskich.

Białoruś legalizuje piractwo. Jak tłumaczy nowe prawo?

Nowa ustawa pozwala na pirackie wykorzystywanie filmów, muzyki i programów komputerowych z "nieprzyjaznych krajów".

Dokument legalizuje również wwóz na terytorium Białorusi towarów objętych prawami autorskimi bez zgody zagranicznych właścicieli tych praw i w tym wypadku nie tylko z "nieprzyjaznych krajów" – twierdzi Deutsche Welle.

Według portalu, białoruski ustawodawca tłumaczy podjęcie tej decyzji koniecznością "rozwoju potencjału intelektualnego i duchowo-moralnego społeczeństwa" oraz "zmniejszenia krytycznego deficytu na krajowym rynku żywności i innych towarów".

Ustawa już z podpisem Łukaszenki. Co zakłada?

Zgodnie z nową ustawą, podpisaną przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę 3 stycznia, import towarów bez sankcji właściciela praw autorskich nie jest uważany za przestępstwo i wystarczy, że towar zostanie wpisany na listę "niezbędnych" dla rynku krajowego – twierdzi Deutsche Welle.

Dodaje, że w piątek niższa izba parlamentu Białorusi uchwaliła i skierowała do izby wyższej ustawę o konfiskacie mienia cudzoziemców za "nieprzyjazne działania". Pozwala ona władzom białoruskim na zajęcie pieniędzy, papierów wartościowych i praw majątkowych obywateli i firm zagranicznych.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
7 stycznia, 22:41, Gość:

WARTO OBEJRZEĆ

"Siła kłamstwa" w ramach solidarności dziennikarskiej pojawił się na stronach:

Onet

Wirtualna Polska

Gazeta Wyborcza,

Newsweek

Gazeta.pl

Oko.press

Tok FM

Rzeczpospolita

Radio Zet

RMF FM

Fakt

Newsweek

Tygodnik Podhalański

Natemat.pl

Interia.pl

Polityka

Dziennik Gazeta Prawna

Więź

Tygodnik Powszechny

redakcje Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

...i kilkadziesiąt innych redakcji!

Reportaż "Siła kłamstwa", wyemitowany premierowo 12 września 2022 w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.

Reportaż nagrodzony w 2022 r. Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze. Piotr Świerczek jest także autorem reportaży "Siła faktów" i "Siła dźwięku".

PiS nie chce żebyście to oglądali, chcą ci tego zabronić. PiS ukrywa prawdę.

Warto obejrzeć "Nasz człowiek w Warszawie". Tusk chce chce usunięcia tego filmu z Youtube. Napiszesz coś o tym?

K
Kukuryźnik
Białoruś się doigra. Za chwilę na całym świecie konfiskacie będą podlegać wszystkie białoruskie aktywa oraz pasywa. Za moment i rosyjskie.
G
Gość
Nie chce mi się tego czytać. Co mnie obchodzi jakaś tam Białoruś? To już jest Rosja. Białoruś tylko z nazwy. Co mnie obchodzą jakieś ruskie kraje? Tu jest Polska europejski kraj.
Wróć na i.pl Portal i.pl