Bezpłatne testy w kierunku celiakii w Warszawie z firmą Schär

Materiał informacyjny
Przewlekłe bóle brzucha, nawracające biegunki, zaparcia? Rozpoznana niedokrwistość czy niski wzrost? To mogą być objawy celiakii. Dzięki inicjatywie bezpłatnych testów oferowanych przez firmę Schär osoby zmagające się z tymi dolegliwościami będą mogły sprawdzić, czy chorują na celiakię.

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym. Od lat nie jest już tylko chorobą pediatryczną, ponieważ obecnie równie często jak u dzieci, rozpoznaje się ją u dorosłych, a nawet w starszym wieku. Definiuje się ją jako trwałą nietolerancję glutenu. Gluten występuje w zbożach europejskich takich jak pszenica, żyto i jęczmień. U osób chorujących na celiakię gluten powoduje przewlekłe uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego. Może to powodować objawy kliniczne dotyczące przewodu pokarmowego, ale też inne z nim niezwiązane. Wielu pacjentów, pomimo spożywania glutenu przez długi czas, nie odczuwa żadnych dolegliwości. Niektórzy pacjenci mają niecharakterystyczne objawy, takie jak bóle głowy, osteoporoza, czy problemy neurologiczne. Z tego powodu celiakia często pozostaje nierozpoznana przez wiele lat.

Celiakia jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób gastrologicznych, ponieważ występuje u około 0.5-1% całej populacji. Niestety nadal diagnozowana jest rzadko. Szacuje się, że tylko 10-15% osób z celiakią ma ustalone rozpoznanie choroby i jest prawidłowo leczonych. Słaba rozpoznawalność celiakii wynika z bardzo różnorodnego obrazu klinicznego i przebiegu choroby. Wielu pacjentów, pomimo występowania u nich różnych problemów zdrowotnych, szuka pomocy u lekarzy pierwszego kontaktu oraz u specjalistów innych niż gastroenterolodzy, którzy nie uwzględniają celiakii w diagnostyce pacjenta. Wstępna diagnostyka celiakii jest natomiast łatwa i mało inwazyjna. Polega na wykonaniu badania krwi w kierunku obecności przeciwciał, które są bardzo czułe i swoiste tzn. że obecne są u prawie wszystkich chorych na celiakię i rzadko u osób chorujących na inne niż celiakia choroby. Rozpoznanie i leczenie celiakii może przynieść pacjentowi korzyści zdrowotne i uchronić go przed powikłaniami nieleczonej chorobyzapewnia dr hab. n. med. Anna Szaflarska-Popławska, ze Szpitala Uniwersyteckiego im. dra Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Z kolei Małgorzata Źródlak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, dodaje - Badania pokazują, że w Polsce chory na celiakię średnio dziewięć lat chodzi od lekarza do lekarza, próbując znaleźć przyczynę swoich problemów ze zdrowiem. Nasze Stowarzyszenie pomaga w przejściu na dietę bezglutenową osobom ze zdiagnozowaną celiakią, ale wspiera także każdą inicjatywę mającą na celu poprawę wykrywalności choroby i podnoszenie świadomości na jej temat. Dlatego mamy nadzieję, że akcja edukacyjna firmy Schär będzie pierwszym krokiem ku diagnozie kolejnych osób podejrzewających u siebie celiakię i zmagających się z różnymi jej powikłaniami.

Firma Schär zaprasza na bezpłatne testy w kierunku celiakii, które odbędą się 16 listopada (w sobotę) w holu przy głównym wejściu do centrum handlowego Westfield Arkadia w Warszawie, al. Jana Pawła II 82 w godz. 10:00-20:00. Wystarczy wypełnić prostą ankietę na stronie Schär, oceniającą ryzyko wystąpienia choroby. W następnym kroku należy wypełnić formularz rejestracyjny i z otrzymanym kodem SMS zgłosić się na stoisko Schär 16 listopada 2019 roku. Pierwszych 250 zarejestrowanych osób zostanie przebadanych pod okiem wykwalifikowanych pielęgniarek, a pozostali otrzymają testy do samodzielnego wykonania w domu. W sumie firma Schär udostępni aż 800 bezpłatnych testów. Na miejscu odbędą się także konsultacje z dietetykami oraz dyżurującym w określonych godzinach lekarzem. Pozytywny wynik testu nie jest ostateczną diagnozą, ale przyczynkiem do dalszej pogłębionej diagnostyki.

Nasze wydarzenie ma charakter pionierski, gdyż dotąd żadna firma nie umożliwiła skorzystania z bezpłatnych testów w kierunku celiakii na taką skalę. Chcemy edukować i podnosić świadomość na temat celiakii oraz nietolerancji glutenu wśród wszystkich grup wiekowych. Pragniemy również podkreślić, że dieta bezglutenowa nie jest sezonową modą, a przemyślaną decyzją popartą diagnostyką - mówi mgr inż. Nauk o Żywności, Wioleta Zysk, przedstawicielka Schär w Polsce. A jeśli się okaże, że lekarz zaleci dietę bezglutenową, pamiętajmy, że nie jest ona już wyzwaniem w dzisiejszych czasach - takie produkty są szeroko dostępne, bardzo smaczne, nie ograniczają kreatywności na talerzu, a co najważniejsze zmieniają życie na lepsze.

Osoby zainteresowane bezpłatnym testem w kierunku celiakii mogą zarejestrować się tutaj: https://www.schaer.com/pl-pl/c/self-assessment

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/397362704527902/

Link do strony Stowarzyszenia Osób z Celiakią na Diecie Bezglutenowej https://celiakia.pl/

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie