Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BeZee 2016 w Gdańsku. Zaprezentowano najnowsze trendy w nauczaniu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Monika Jankowska
BeZee 2016 w Gdańsku
BeZee 2016 w Gdańsku Karolina Misztal
Nowe technologie wchodzą do każdej dziedziny życia, także do edukacji. Nauczyciele, edukatorzy, trenerzy przekonali się, że nowe technologie w edukacji mogą być ogromnym sprzymierzeńcem. Podczas konferencji BeZee, która odbyła się we wtorek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zapoznawano się z najnowszymi trendami w nauczaniu.

Goście dowiedzieli się, że nowoczesny nauczyciel uczy się razem ze swoim uczniem, żeby móc dotrzymać mu kroku. Nazwa konferencji odnosi się do dzisiejszych uczniów - pokolenia Z, dla którego technologia nie jest czymś wyuczonym, tylko czymś, co było obecne, kiedy oni już przychodzili na świat.

Pomysłodawcą konferencji, która odbyła się już po raz drugi, jest Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter.

- Pomysł konferencji był naturalnym przedłużeniem działań, które wykonywaliśmy wcześniej. Wokół nas budowała się społeczność. Działania edukacyjne trafiały do coraz szerszych grup. Zaczęliśmy od przedsiębiorczości, potem przyszła technologia, a następnie współpraca z nauczycielami w ramach lekcji przedsiębiorczości – mówi Joanna Grandzicka, wiceprezes gdańskiego Startera. - Stwierdziliśmy, że ta grupa robi się na tyle duża, że potrzebna jest platforma, żeby móc rozmawiać nie tylko w Trójmieście, ale szerzej. Najpierw pojawiły się "edugeneratory", spotkania w Starterze raz na dwa miesiące. Ale szukaliśmy takiego miejsca, gdzie moglibyśmy ściągnąć ludzi z zagranicy, aby pokazać nieco inną perspektywę, żeby uczyć się od innych nacji. Wszyscy wiemy, że Finlandia ma rewelacyjny system edukacyjny, ale dziś podczas konferencji okazało się, że w Wielkiej Brytanii też nie jest najgorzej. Prelegent Richard Spencer pokazał nam, że uczenie się o DNA tańcząc i śpiewając jest fantastycznym przeżyciem. Ściągamy tych prelegentów, żeby pokazali, że można uczyć inaczej - dodała.

Podczas konferencji BeZee słuchacze dowiedzieli, się, że lekcje można prowadzić np. za pomocą gier. W ECS pojawili się m.in. twórcy detektywistycznej gry biznesowe Coffeee Noir.
- Ta gra uczy negocjacji, zarządzania i przedsiębiorczości. Fabuła jest dość pokrętna: głównym bohaterem jest detektyw, który, aby rozwiązać zagadkę kryminalną, podszywa się w postać przedsiębiorcy. Nie zna się na biznesie i my musimy go tego nauczyć, nasz bohater musi zgłębić tajniki przedsiębiorczości, zarządzania firmą i negocjacji handlowych. Jesteśmy ekonomistami, więc stąd zarządzanie przedsiębiorstwem. W grze jest bardzo dużo materiałów dydaktycznych, a styl noir, styl komiksów amerykańskich dodatkowo zachęca, żeby w tej grze uczestniczyć – mówi Jakub Ryfa, jeden z głównych projektantów Coffe Noir.

Wielu zainteresowanych przyciągał także robot edukacyjny Photon, który pomaga dzieciom w nauce nowych technologii i programowania. - Photon to pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z dzieckiem. To dla nas bardzo fajne doświadczenie – móc skonfrontować się z nauczycielami i posłuchać, co mają do powiedzenia, co im się podoba w naszym robocie, co nie – mówi co-founder Marcin Joka.

O czym jeszcze mówili prelegenci? Było wystąpienie nt. snapów oraz tego, czego warto się uczyć od pokolenia Z. Kamila Sidor z Geek Girl Carrots apelowała, żeby nauczyciele zachęcali do wejścia w świat IT zwłaszcza dziewczynki, a Krzysztof Jaworski z Mistrzów Kodowania powiedział, że nauczyciel tak powinien prowadzić lekcję, żeby uczniowie chcieli kupować na nią bilety.

Na koniec o opinię na temat konferencji zapytaliśmy samych nauczycieli.

Jolanta Bednarz z Gimnazjum w Gdańsku uczy historii i wiedzy o społeczeństwie skomentowała tak: - Byłam już na ubiegłorocznej konferencji, konferencja była niesamowita. Zainspirowała mnie bardzo, więc nie wyobrażałam sobie nie przyjść w tym roku. Utwierdziłam się w tym, że praca z nowoczesnymi mediami – komputer, wszelkiego rodzaju programy – to w zasadzie jest życie dzieci i jeżeli my w to nie wejdziemy, nie będziemy z nimi w ten sposób współpracować, to gdzieś zginiemy. Mnie jako nauczyciela szczególnie interesuje kwestia gier, gamifikacja. Pracuję tą metodą podczas lekcji z wiedzy o społeczeństwie, wprowadziłam ją również na lekcjach historii. Nowe technologie świetnie sprawdzają się w nauczaniu nie tylko przedmiotów ścisłych, ale także humanistycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki