Bez becikowego, bo tata w Wielkiej Brytanii

Agnieszka Dziaman
13-miesięcznej Oli nie przysługują żadne świadczenia, bo jej ojciec pracuje na Wyspach
13-miesięcznej Oli nie przysługują żadne świadczenia, bo jej ojciec pracuje na Wyspach fot. JACEK BABICZ
Monika i Wojciech Stolatowie z Lublina muszą zwrócić becikowe, bo ojciec dziecka pracuje w Wielkiej Brytanii.

Monika i Wojciech Stolatowie z Lublina muszą zwrócić becikowe, bo ojciec dziecka pracuje w Wielkiej Brytanii. Z podobnego powodu utrata świadczeń grozi tysiącom rodzin w Polsce. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że wkrótce wątpliwe przepisy zostaną zmienione, ale wymaga to rozwiązań prawnych na poziomie Unii Europejskiej.

Córka państwa Stolatów Aleksandra urodziła się z poważną wadą serca. Przeżyła dzięki zabiegowi chirurgicznemu przeprowadzonemu osiem dni po narodzinach. Kiedy mama Oli wróciła ze szpitala, pierwsze kroki skierowała do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Potrzebowaliśmy pieniędzy, bo leczenie dziecka było i wciąż jest bardzo drogie - opowiada rodzina.

MOPR wypłacił należne tysiąc złotych becikowego. Rodzina postanowiła się też ubiegać o rentę, czyli tzw. zasiłek pielęgnacyjny. Bezrobotna matka Oli dowiedziała się, że musi złożyć zaświadczenie z zakładu pracy męża. Kiedy wyjawiła, że mąż pracuje jako kierowca w Wielkiej Brytanii... dziecko straciło prawo do renty, a MOPR poprosił o zwrot becikowego. Urzędnicy uznali, że ojciec powinien w Anglii ubiegać się o wsparcie.

Zdaniem Doroty Gąsior, zastępcy dyrektora MOPR w Lublinie, w całej historii nie ma nic nadzwyczajnego. Powołuje się ona na przepisy o koordynacji systemów ubezpieczeń społecznych obowiązujące w Unii Europejskiej. - Jeśli jedyny żywiciel rodziny pracuje za granicą, to rodzina powinna pobierać zasiłki rodzinne właśnie w tym kraju, w którym on pracuje, a nie w Polsce - tłumaczy.

Z powodu wątpliwości dotyczących miejsca wypłaty świadczeń rodzinnych (becikowego, zasiłków, alimentów) tylko na Lubelszczyźnie do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, który rozpatruje odwołania od decyzji urzędów niższego szczebla, w ub.r. wpłynęło blisko 800, a w pierwszej połowie tego roku - 333 wnioski. - Nie prowadzimy statystyk dotyczących tego, ile spraw dotyczy becikowego - mówi Małgorzata Mądry, zastępca dyrektora ROPS w Lublinie.

Podobnie jest w innych regionach kraju. Wszystkie sprawy dotyczące wypłat świadczeń , gdy jedno z rodziców pracuje za granicą, dotyczą kilkunastu tysięcy polskich rodzin.

Urzędnicy pocieszają, że Stolatowie nie muszą zwracać pieniędzy zaraz po otrzymaniu decyzji. Przysługuje im odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego i do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Tylko po co ta cała przepychanka? - Są pozytywy i negatywy naszego członkostwa w UE i nie możemy na to nic poradzić - kwituje Paweł Sadowski z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie i dodaje, że główny problem tkwi w tym, iż polskie prawodawstwo nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością prawną po wejściu do UE.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że już w 2006 r. podjęło działania zmierzające do wyłączenia becikowego z zakresu przepisów o koordynacji. - W związku z tym becikowe będzie przyznawane jedynie na podstawie polskiego ustawodawstwa, co oznacza, że nie będzie na to miało wpływu wykonywanie przez współmałżonka pracy za granicą - poinformowali nas urzędnicy MPiPS.
Prace nad zmianą tego przepisu mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Agnieszka DziamanBecikowe jest jednorazowym świadczeniem rodzinnym przysługującym rodzicom po urodzeniu dziecka. Jest to kwota w wysokości 1 tys. zł, przyznawana niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez rodziców. Jedynym dokumentem potrzebnym do wypłaty jest akt urodzenia dziecka. Becikowe wypłacane jest od 9 lutego 2006 roku i obejmuje nawet dzieci urodzone rok wcześniej. Ustawa została przyjęta przez Sejm głosami LPR, PSL, PiS, Samoobrony, większości PO i kilkoma głosami SLD.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie